Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милошевич допуска елементарни юридически грешки в защитата си пред съда в Хага

0 коментара

Едно от нещата, които можете да чуете от хора, които са гледали процеса срещу Слободан Милошевич само по телевизията, е колко добър адвокат се е оказал обвиняемият.

Действително той демонстрира забележителен интелект и енергичност, успявайки да следи огромния поток от информация на процеса срещу него. Фактът, че е с юридическо образование, си проличава, когато посочва очевидни противоречия в свидетелски показания, дадени няколко дена по-рано.

Въпреки това в други отношения защитата му е изключително слаба. Тази седмица станах свидетел на ситуация, която вече се превръща в обичайна - свидетел бива привикан от прокурора да даде показания по една част от делото. След това Милошевич провежда кръстосан разпит. Предполага се, че това е възможност да постави под въпрос представените показания. Вместо това обаче обвиняемият се впуска в разследване на по-общи въпроси за войната в Босна.

Тази седмица той попита анонимен свидетел за събития с участието на сръбски и босненски правителствени сили, станали далеч от дома му. Свидетелят, естествено, не знаеше нищо за тях, и не беше логично да знае.

Подобни въпроси се срещат често в кръстосаните разпити на Милошевич. На свидетелите се задават предимно риторични въпроси - дали знаят, че мюсюлманите са започнали войната в Биелина? Дали свидетелят знае за муджахидинските отряди в Сараево? Дали свидетелят е запознат с политическите събития в Хърватия месеци преди началото на войната? А с жестокостите, извършени през Втората световна война?

За пореден път миналата седмица съдията Ричард Мей се намеси, като в един момент просто прекъсна микрофона на Милошевич, за да му напомни, че трябва да задава на свидетеля въпроси, на които той може да отговори.

От тази гледна точка Милошевич очевидно не разбира добре съдебната процедура. Когато обвинението изгражда тезата си, привиква свидетели, които да представят доказателствения материал. Доказателствата се събират бавно, седмица по седмица. При кръстосаните разпити Милошевич би трябвало да се опита да постави под съмнение показанията или самия свидетел.

Вместо това той се занимава с това да се самооправдава, заявявайки, че престъпленията, извършени от сърбите, са нищо в сравнение с престъпленията, извършени срещу тях.

Това показва неправилно тълкуване не само на закона за военните престъпления, но и на закона като цяло. Не може защитата ти да се състои в това да кажеш "аз постъпих така с тях, защото те постъпиха по същия начин с мен". И дори ако искаш да изградиш тезата си по този начин, трябва да го направиш по-късно, във втората част на процеса, когато представяш защитата си.

Кръстосаните разпити на Милошевич често се основават не на поставянето под съмнение на изявленията на свидетеля, а на представянето на един вид морален еквивалент - вместо да обори дадено обвинение за извършено военно престъпление, обвиняемият представя доказателство, че всички страни са извършвали жестокости.

Пренебрегвайки немалко шансове за кръстосан разпит, той често оставя представените доказателствата необорени, въпреки че разполага с достатъчно възможности за юридически консултации. Той се отказа от правото си на юридически представител и въпреки това на процеса присъстват трима "приятели на съда", които да гарантират, че обвиняемият познава правата си.

През октомври миналата година един от тях, Михаил Владимиров, заяви пред холандски вестник, че ако процесът беше само за Косово и ако решението трябваше да бъде взето в този момент, Милошевич със сигурност щеше да бъде осъден.

Тези изказвания бяха твърде необмислен ход и Владимиров трябваше да напусне поста си, но мнозина смятаха, че е бил прав и че Милошевич наистина не успява да представи добра защита.

Обвиняемият освен това разполага с екип от белградски адвокати, които пътуват до Хага, наблюдават процеса и го съветват. Тази седмица трибуналът назначи трети подобен консултант. Съдия Мей също често подсказва на Милошевич, напомняйки му докъде се простират правата му при кръстосания разпит.

Всичко това оставя открит въпроса за целите на Милошевич. Имайки предвид, че обвиняемият не гледа на съда като на легитимен, можем да заключим, че той не вижда смисъл от кръстосан разпит в една съдебна процедура, чиято легитимност не признава.

Въпреки това изглежда Милошевич гледа на процеса много сериозно - всеки ден в съдебната зала бюрото пред него е покрито с изявления, бележници и папки. При появите си пред съда винаги е безукорно облечен, с бяла риза и копринена вратовръзка, и винаги изслушва доказателствата с внимание.

Въпреки че може да е много груб с някои свидетели, той се държи учтиво със съдия Мей, защото в неговите правомощия е единственото, от което Милошевич се страхува - правото да му отнеме микрофона.

Вероятно той смята кръстосания разпит за излишен с оглед на тактиката на защита, която е възприел. За отговора на този въпрос всички ще трябва да почакаме. Очаква се обвинението да приключи в края на тази година или през януари, след което ще има тримесечна пауза. И чак след това можем да разберем какво е имал наум Милошевич.

*По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.