Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милошевич може да бъде предаден в Хага до 20 дни

0 коментара

Бившият югославски президент Слободан Милошевич може да бъде предаден на Международния трибунал в Хага в срок от 10 до 23 дни, заяви в неделя вечерта сръбският вицепремиер Небойша Чович.

Подписалият указа югославски вицепремиер Миролюб Лабус поясни, че в документа не става дума за предаване на заподозрени на чужда държава, а на институция, и то на ООН. Екстрадирането на заподозрените лица не е заложено автоматично, а дава на правителствата на Сърбия и Черна гора - в зависимост от това от коя от двете републики е заподозреният - да оспори екстрадирането във всеки отделен случай. След това окончателната дума има югославското министерство на правосъдието.

Чович, който бе цитиран от агенция Бета, уточни, че максималният юридически срок за предаването на Милошевич на трибунала в Хага, имайки предвид съдебните обжалвания, е 23 дни, ако процесът започне още в понеделник.

Отговаряйки на въпроса дали Милошевич ще е първият югославски гражданин, който ще бъде предаден на трибунала в Хага, Чович заяви: "Не искам да изпреварвам събитията, но като се имат предвид заслугите му, Милошевич е много напред в списъка" на кандидатите за екстрадиция.

Указът за сътрудничество на СР Югославия с Международния трибунал в Хага бе приет в събота при присъствие на мнозинство от министрите - 9 от общо 16.

Черногорските представители, включително премиера Зоран Жижич, бойкотираха заседанието в знак на протест срещу приемането на указа. В понеделник на заседание на ръководството на Социалистическата народна партия на Черна гора ще се решава дали тя да не се оттегли от управляващата югославска коалиция. Ако министрите на СНП подадат оставки, то правителството, доминирано от ДОС, би загубило мнозинството си в парламента. Възможно е да възникне правителствена криза, подчертава агенция ДПА.

Международната общност приветства указа, но очаква конкретни стъпки

Указът за сътрудничество с международния съд в Хага, приет от югославското правителство, е обещаващо начало, но трябва да бъде подкрепен с дела, заяви Флорънс Хартман, говорител на главния обвинител на трибунала Карла дел Понте. Те предприеха първата стъпка към сътрудничеството. Но самото сътрудничество изисква действия, изтъкна тя пред Ройтерс.

В тази връзка Флорънс Харман подчерта, че това не бива да бъде използвано като средство за отлагане. Политическият натиск не може да бъда аргумент, заяви тя.

Очаква се Карла дел Понте скоро да посети Белград, за да обсъди евентуалното предаване на заподозрените в извършването на военни престъпления на трибунала в Хага.

На срещата си в Люксембург външните министри от страните от ЕС окачествиха указа, приет от югославското правителство, като "положителна стъпка по пътя към пълно сътрудничество с Международния трибунал". Успехът на това събитие ще допринесе за бъдещото укрепване в процеса на демократизация и реформи, предприети от югославското ръководство, които ще доведат народа на СР Югославия по-близо до европейската интеграция, се посочва в проекторезолюция на външните министри от ЕС. На срещата бе изтъкнато още, че сътрудничеството на Белград с трибунала в Хага ще подобри шансовете на Югославия да събере един милиард долара на предстоящата донорска конференция.

Европейската комисия и Световната банка ще председателстват донорската конференция за Югославия, която ще бъде в петък, 29 юни, в Брюксел. Югославия обяви, че се надява да събере в Брюксел близо 1,3 милиарда долара, но призна, че ключовото участие на САЩ в донорската конференция все още не е сигурно, отбелязва Ройтерс.

Междувременно германският външен министър Йошка Фишер призова Белград да предприеме следващата стъпка и да предаде Милошевич на Хага, съобщава Асошиейтед прес.

Същевременно от Москва обявиха, че приемането на указ за сътрудничество на Югославия с трибунала в Хага, който да позволи екстрадирането на Милошевич и други заподозрени, е "вътрешен въпрос" за Югославия, предаде ДПА. Това решение трябва да бъде взето последно от югославските власти без "никакъв натиск или намеса отвън", заяви руският външен министър Игор Иванов.

Междувременно Лондон и Вашингтон приветстваха хода на югославското правителство, който открива пътя за екстрадиране на бившия диктатор Милошевич пред правосъдието на ООН. Според британския външен министър Джак Стро решението приближава Балканите с една стъпка по-близо към справедливостта. Той подчерта, че екстрадирането на военнопрестъпниците, за което международната общност продължава да настоява, ще върне Югославия в европейския поток и ще ѝ донесе изгода.

Във Вашингтон представител на администрацията на Буш, пожелал да запази анонимност, посочи пред АП, че стъпката на Белград несъмнено е позитивна. Официален Вашингтон обаче очаквал да види какви ще бъдат следващите стъпки.

След Лондон и Вашингтон, Париж също приветства приемането на указа, предаде АФП. Говорителят на френското външно министерство Франсоа Ривасо оцени стъпката на югославското правителство като положително развитие, което ще конкретизира и засили сътрудничеството между СР Югославия и международния трибунал в Хага.

Говорителят на ООН в Косово Саймън Хейзълок нарече новината "изключително добра" за Косово и за региона.

Адвокатите на Милошевич обявяват указа за неконституционен

Адвокатът на Слободан Милошевич Тома Фила обяви, че указът за сътрудничество с трибунала в Хага е неконституционен и поиска Конституционният съд на Югославия да блокира изпълнението му, докато не реши дали стъпката е законна, предаде АП.

Съдии от Конституционния съд ще свикат заседание, на което трябва да решат дали искането има някаква законова база или не, заявиха служители от съда.

Адвокатът на Милошевич нарече приетия от съюзното правителство указ "юридическо пиратство" и го окачестви като политическо решение. Той каза, че Милошевич е прочел указа и също казал, че е незаконен, тъй като почти половината от министрите в югославското правителство не присъствали, когато указът бил приет.

От Югославска левица, партията на съпругата на Милошевич, също заклеймиха указа като "аморален, противоконституционен, незаконен и антисръбски".

Архив по темата

Югославия урежда с указ сътрудничеството с трибунала
22 юни 2001

Белград отвори пътя за екстрадиране на Милошевич
23 юни 2001

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.