Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Милотинова убеди ПАСЕ да оттегли критиката си за смяната на шефа на БТА

0 коментара

Председателката на българската комисия по медиите в НС Милена Милотинова заяви пред Комисията по културата, науката и образованието на Съвета на Европа, че смяната на генералния директор на БТА била подкрепена от три политически групи и одобрена с почти квалифицирано мнозинство в българския парламент.

Милотинова настоя от доклада за състоянието на свободата на словото у нас да отпадне критиката срещу управляващите, че уволнили Панайот Денев по политически причини. Докладчикът - финландката Тути Исохоокана Асунмаа, до последно обаче не отстъпи от написаното в доклада си за БТА и не промени позициите си дори в пленарната зала на ПАСЕ. Госпожа Тути Асунмаа е представителка на групата на либералите, демократите и реформаторите. Комисията обаче е приела довода на Милотинова и новият текст на доклада, без тази критика, е гласуван и в пленарната зала на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа.

Народното събрание освободи генералния директор на БТА Панайот Денев на 4 октомври м.г. и избра на този пост Стоян Чешмеджиев. Решението беше подкрепено от 144 гласа "за", 51 "против" и 2 "въздържали се". Единственият мотив на мнозинството за смяната на генералния директор беше, че няма политическо доверие в Панайот Денев, който е избран от предишния парламент и че не го смятат за лоялен към новата власт. ОДС гласува против махането на Денев, както и някои депутати от НДСВ и от левицата.

В доклада на Асунмаа обаче остават критиките, че журналистът Явор Дачков е уволнен от БНТ заради коментарите му и критичната позиция към управляващите. "В България главният въпрос е този за създаването на обществена телевизия. Законът за радио и телевизия, който е в сила, беше критикуван от експертите на Съвета на Европа в три пункта - независимост на програмите, съставянето и функционирането на Съвета за електронни медии и общественото финансиране на публичните медии. През последния октомври, една нова позиция спрямо закона беше представена от един от членовете на управляващото мнозинство", пише още в доклад на Асунмаа. Там се сочи, че мрежата на частните оператори изразили безпокойство по въпроса за новия проектозакон, където се предвиждали два регулатора . единият за частните, а другият за обществените медии, изцяло зависими и формирани от мнозинството. "Опозицията потвърждава, че единствената цел на новите предложения за закон е да се смени състава на СЕМ и да се изберат нови директори на националните радио и телевизия", са казва в неатакувания от Милотинова текст.

Според докладчика г-жа Асунмаа, след приемането на Препоръка 1506 на Съвета на Европа от 2001 г. за свободата на изразяване и правото на гражданите на информация, в редица европейски страни все така се наблюдават сериозни проблеми, свързани с медиите. Сред тях г-жа Асунмаа посочи насилията срещу журналисти, включително убийства, съдебните сплашвания чрез процеси за клевета и налагане на огромни глоби, приемане на закони, позволяващи на правителствата да се месят пряко в медиите, нарушаване на правото на журналистите да пазят своите източници на информация, заплахите срещу плурализма в средствата за масова информация в някои държави в Европа.

Съветът на Европа трябва да продължи да следи и да дава заключения по свободата на медиите на целия континент, и да използва тежестта си за активна защита на своите фундаментални принципи и норми в тази област, отбеляза докладчикът.

В доклада са изброени по-важните установени нарушения в повече от половината страни членки на Съвета на Европа, за които става дума в документа. Белгия, например, се споменава заради заплахи срещу журналисти, изнесли информация за педофили, Германия - заради плановете в някои германски провинции да се следят журналисти със специални средства.

От западните страни обект на най-големи критики стана правителството на Италия заради премиера Силвио Берлускони. Той бе обвинен в конфликт на интереси, тъй като използва принадлежащите му медии за собствени политически цели.

В Източна Европа като страни с най-големи проблеми в медиите бяха посочени Украйна, Русия, Румъния и Молдова. В първите две освен пряка намеса на властите в работата на средствата за масова информация са отбелязани и ред случаи на насилия, пращане в затвори или в лагери и даже убийства на журналисти.

Сериозни критики има също срещу Македония за правителствен натиск срещу местните медии и насилия срещу един журналист, както и срещу Турция за съдебни заплахи срещу журналисти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.