Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Миналата година бе загубена за икономиката ни

24 коментара
Миналата година бе загубена за икономиката ни

2010-а година беше загубена за икономиката ни. това обяви старши икономистът от "Отворено общество" Георги Ангелов на дискусия за икономическите перспективи пред България на групата независими анализатори "Макроуоч”.

Според Ангелов постигнатият икономически растеж е близо нулев - 0.2 процента, което е дори под рамките на статистическата грешка.

Статистиката отрежда на България едно от последните места в Европа по икономически растеж. След нас са само Испания, Латвия, Румъния и Гърция – страните, подписали споразумение с Международния валутен фонд, отбеляза Ангелов.

Липсата на реформи, популизмът на политиците и разрастването на бюджетния дефицит ни поставят и на незавидно място и по отношение на индустриалния напредък, продължи той.

Миналата година бе загубена за българската икономика и това трябва да бъде обеца на ухото на правителството, коментира още икономистът. Положителните тенденции се отчитат само за последното тримесечие по отношение на брутния вътрешен продукт и преките чуждестранни инвестиции, но заетостта продължава да буди притеснение.

Най-важното дългосрочно предизвикателство както пред България, така и пред Румъния, по думите на Ангелов, е да се справят с бедността. В това отношение двете страни са все още на дъното на таблицата. Според него дори 3-процентен растеж няма да помогне, ако не се направят необходимите реформи.

Според програмния директор на Центъра за либерални стратегии Георги Ганев инфлацията в България при храните в сравнение със световната инфлация е по-ниска и се наблюдава основно при млякото и мазнините, а при месото има дори дефлация. Това той каза в отговор на шилещото се в публичното пространство убеждение, че поскъпването на храните у нас е нещо необичайно и свързано непременно със спекула.

Според Георги Ганев в началото ударът на кризата е бил поет основно от бизнеса. Пенсионерите през 2009 година не усетиха никаква криза, защото получиха 20 процентно индексиране на пенсиите при нулева инфлация, отбеляза той. По думите му сега част от бремето се прехвърля към тях. Това е и една от причините за протестите, каза Ганев и добави, че сега цените растат по-бързо от доходите за определени групи хора.

Протестите показват наличие на обществена енергия, но въпросът е накъде тя ще се насочи. Според него отрицателен дългосрочен ефект ще има ценообразуването и борбата със "спекулата" , тай като по думите му спекулантите са също толкова ценни, колкото лешоядите за екологичната система.

Икономистите са на мнение, че генерираната енергия може да се насочи и в положителна посока - към реформи, които да гарантират по-голяма конкурентност на българския пазар.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. mi to
    #24
  2. Марко Поло
    #23
  3. икономист БГ
    #22
  4. др.Тодар Живков
    #21
  5. Tet
    #20
  6. Мата Хари
    #19
  7. Big Papa
    #18
  8. Абе Гошко,
    #17
  9. Дедо Тошо
    #16
  10. Trapera
    #15

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.