Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минимална разлика преди балотажа на президентските избори в Чехия

На втори тур след две седмици ще се явят Милош Земан и Карел Шварценберг

16 коментара
Милош Земан и Карел Шварценберг

Разликата между класиралите се за балотажа на президентските избори в Чешката република двама кандидати е изненадващо ниска, показват окончателните резултати от състоялия се в петък и събота първи тур. Най-много гласове на него получиха бившият премиер Милош Земан и настоящият първи вицепремиер и външен министър Карел Шварценберг.

Земан е спечелил 24,22 процента от гласовете, а Шварценберг - 23,40 процента.

Двубоят между Милош Земан, бивш социалдемократ и премиер от 1998 до 2002 г., и Карел Шварценберг, лидер на една от партиите в управляващата дясна коалиция за президентския пост на втория тур ще се състои на 25 и 26 януари.

Резултатите от първия тур предизвикаха изненада, след като Шварценберг успя да събере достатъчно гласове, за да се яви на балотаж. Силното му представяне обори прогнозите на много политически наблюдатели, които смятаха, че битката за президентския пост на втори тур ще се води между Земан и кандидата на десноцентристите Ян Фишер, оглавявал временно правителство от май 2009 г. до юни 2010 г. На първия тур обаче Фишер остана трети с 16,36 на сто от гласовете.

Най-колоритният сред деветимата кандидатпрезиденти, 53-годишният композитор, художник и преподавател в пражката театрална академия Владимир Франц, известен и с това, че 90 процента от тялото му е покрито с живописни рисунки, остана на пето място с 6,84%.

Първият тур на президентските избори в Чехия в петък и събота бе катастрофа за десницата, заяви действащият президент Вацлав Клаус.

"Тези избори бяха най-голямата катастрофа за десните сили в посткомунистическата ера, от което съм много огорчен. Разбира се, това е ужасно поражение за Гражданската демократическа партия /ГДП/ и явна победа за левите. Огорчен съм и мисля, че трябва да се направи нещо", каза Клаус.

На първия тур от изборите Пржемисъл Соботка от ГДП се оказа предпоследен от деветимата кандидати със само 2,5 процента от гласовете, а Клаус е един от основателите и многогодишен председател на ГДП. През 2010 г. в Чехия дойде на власт дясното правителство на премиера Петър Нечас, съставено главно от представители на ГДП. Кабинетът започна да прокарва непопулярни икономически и социални реформи, вследствие на което ГДП загуби местните избори през октомври 2012 г.

Все пак Клаус изрази одобрение за двамата кандидати, победили на първия тур - Милош Земан и Карел Шварценберг. "Добре е, че не спечели някой "екзотичен". И Земан, и Шварценберг знаят какво е президентският пост", отбеляза Клаус.

Пред свои симпатизанти в Прага Шварценберг заяви, че Земан олицетворява миналото, и че Чехия е длъжна да намери мястото си на страна в сърцето на Европа. Следващите 14 дни ще решат основната политическа ориентация на Чехия, заяви 75-годишният министър.

Подобно на Франция, президентският дуел ще противопостави левицата и десницата, заяви Земан в кратко изявление за печата.

Милош Земан беше социалдемократически премиер на Чехия в периода 1998 - 2002 година. Той е привърженик на социалната пазарна икономика, известен е с ината си, с ироничните си коментари и най-вече с цветущите си изказвания. Така например за Земан журналистите са евтина стока или оборски тор, словашката бира става само за изплакване на ченета, а еколозите само вредят на природата. Земан е приет в Комунистическата партия през 1968 г., но две години по-късно е изключен. Още по онова време Земан не пести критиките си срещу комунистите. След падането на комунистическия режим през 1989 г. Земан става част от социалдемократите, после поема лидерството на партията и я превръща в голяма политическа сила.

Чешкият министър на външните работи Карел Шварценберг е роден през 1937 г. в Прага под аристократичното име Карл Йоханес Непомук Йозеф Норберт Фридрих Антониус Вратислав Мена принц Шварценберг. Той произхожда от една от най-влиятелните и стари благороднически фамилии на бившата Австро-Унгарска империя. През 1948 г. семейството му бяга от завзелите властта в Прага комунисти. Шварценберг живее в Австрия и Германия. Притежава чешко и по стара семейна привилегия и швейцарско гражданство. През 1984 става президент на Международния Хелзинкски комитет за правата на човека. Носител заедно с Лех Валенса на наградата на Съвета на Европа за човешки права. Издател и журналист с деснолиберални политически възгледи. През 1990 Карел Шварценберг става шеф на кабинета на президента Хавел и негов най-близък съветник. През 2004 г. е избран за член на чешкия Сенат. Против волята на президента Вацлав Клаус, който критикува "прекалената обвързаност на Шварценберг с Австрия", той заема на 9 януари 2007 поста министър на външните работи в кабинета на Мирек Тополанек. Карел Шварценберг разбира участието в политиката преди всичко като изпълнение на граждански дълг. Отдавна не му е нужно да работи – личното му състояние се оценява на 300 милиона евро.

Новият президент ще е третият държавен глава на Чехия от обявяването на независимостта ѝ през 1993 г. след починалия през 2011 г. бивш дисидент Вацлав Хавел и евроскептика Вацлав Клаус, чийто втори петгодишен мандат изтича на 7 март. И двамата бяха избрани от парламента с процедура, която бе  критикувана за сложността си. През февруари м.г. депутатите  решиха занапред президентът да се избира с всеобщо пряко гласоподаване.

Макар и да не разполага с широки правомощия като в САЩ или Франция, президентът на Чехия назначава и уволнява премиера и другите членове на правителството, утвърждава приетите от парламента закони или им налага вето, което парламентът може да заобиколи с прегласуване на текста. Президентът избира членовете на съвета за валутна политика на централната банка и назначава съдиите и генералите в армията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    До папагал 13 - не знаем дали има сини мозъци, но скопени м. - със сигурност.

  2. Анонимен
    #15

    №6: Дрън-дрън. Чехите никога не са и няма да се плъзнат по българската плоскост. Де да сме като чехите ... Aма грешката ни е точно тази, че не copy-paste от тях.

  3. Анонимен
    #14

    До № 12 Аз пък мислех досега,че Кобургът е напуснал сам,защото не е могъл да издържи часовете в училище.И му е липсвал ловът на зайци с префекта на Мадрид.Даже и едно кадетско училище не можа да завърши.Не става дума за военна академия. Ама им се изплати на господарите,като им помогна да обърнат Иван Костов.

  4. Анонимен
    #13

    Само един политически късоглед човек може да намери прилика между Симеон и Шварценберг. А заядливият тон на тези от форума,които подържат това мнение,пък издава недвусмислено червеният цвят на мозъкът им.

  5. Анонимен
    #12

    До 10: И още една разлика: Кобургът е изгонен от Уестпойнт в САШ като агент на КГБ, а когато руският външен министър Лавров си позволи да каже, че Чехия е в Източна Европа, Шварценберг скочи като ужилен и му каза да погледне картата и че Чехия е Централна Европа, не в зоната на руското влияние.

  6. Анонимен
    #11

    сакса е уникален!много си приличаме българите с него!жалкото е,че той не прилича на роднините си.само с дедо си има някаква прилика в некОи неща...

  7. Анонимен
    #10

    9 нещастнико:
    Милош Форман е световноизвестен режисьор, носител на Оскар, автор на шедьоврите "Полет над кукувиче гнездо" и "Амадеус". Откога антисемитизмът стана платформа на българските неокомунисти.
    Що се отнася до Шварценберг:той е в чешката политика от 23 години, не от сега, беше близък съветник на Вацлав Хавел Хавел, шеф на кабинета му.Ето разликите между Кобургота и Шварценберг:
    1. Шварценберг не го доведоха комунистите в Прага, както доведоха Царя, за да свали Костов, а той се връща в родината

  8. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #9
  9. Анонимен
    #8

    5 - Все още ли има наивници, които вземат на сериозно официалните биографии на политици, особено от бивши соцстрани? Примери от България има предостатъчно, CV-тата на Надки международни, Меглени всякакви, Костовци, Ника Младеновци и рода..., но предоставянето на власт в Европа на дегенерати на покръстени католици, т.н. конвертанти-благородници със закупени преди векове титли, едва ли е в духа на Френската революция от 1848 г.

  10. Анонимен
    #7

    Земан бе силен премиер, с национална и европейска визия. Връщането към Шварценберговци и тем подобни брaтовчеди на Симеон II, не връща ли Европа 60 години преди болшевиците, почитаеми нашенски "думократье" ? Анна

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.