Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималната заплата и парите на учителите няма да се повишат със задна дата

Предвижда се ограничен ръст на някои доходи от 1 април

7 коментара
Заседанието на бюджетната комисия с председател Любомир Каримански (ИТН), Снимка: БГНЕС

Повишението на минималната работна заплата от 650 лв. на 710 лв. най-вероятно ще влезе в сила от 1 април и няма да важи със задна дата, стана ясно на заседание на бюджетната комисия в парламента. Зам.-министърът на финансите Росица Велкова обясни в отговор на въпрос на Красимир Вълчев от ГЕРБ, че повишението ще бъде включено в разчетите на държавния бюджет от началото на второто тримесечие.

По отношение на възнагражденията на учителите, които зависят от стандартите за издръжка, има теоретична възможност за увеличение със задна дата от 1 януари. Най-вероятно обаче и повишението на учителските заплати ще е само за деветтте месеца от април до декември. Очаква се то да бъде с по-малък процент в сравнение с ръста в предходни години.

През уикенда финансовият министър Асен Василев потвърди, че тази година не се предвижда увеличение на заплатите на служителите в министерствата през общото перо за издръжка. Теоретична възможност възнагражденията да растат ще има само от икономии заради съкратени кадри, стана ясно от думитге на Василев.

Преди Нова година той обяви, че правителството възнамерява да освободи около 30 000 чиновници, като започне със служителите в пенсионна възраст. Съкращенията вече са стартирали, като до момента са освободени около 1500 души, а Министерският съвет е гласувал 30 млн. лв. за компенсации, посочи Василев.

Изключение от политиката на задържане на доходите в бюджетната сфера ще има само в сектори с договорени ръстове като образованието и отделни позиции, обвързани с размера на средната заплата.

Във вторник бюджетната комисия в парламента прие на първо четене законопроект, с който се уреждат бюджетни въпроси до приемането на държавния бюджет за 2022 г. Министерството на финансите обеща да внесе проектобюджета в Народното събрание до 31 януари, като се очаква той да бъде приет до края на февруари.

От обясненията на Асен Василев се разбра, че проектът ще бъде преходен документ, в който не се предвиждат значими нови политики. Такива ще бъдат заложени в бъдещата актуализация на бюджета в средата на годината, когато четворната коалиция трябва да е готова с предложения за реформи в ключови сектори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. anton nikolov
    #7

    Стига с тия доходи на учителите ! Вземат по 1500 -2000 лв заплата, допълнително си изкарват от частни уроци, които никъде не декларират,а качеството на образованието е все по-зле.

  2. Мнение
    #6

    Това поставя и въпроса за присъединяването към Еврозоната. С мизерните доходи в България, не само в бюджетния сектор, а и частния, където е същата картинка, това няма как да стане. Не само 2024, а в близките 10 години. Въобще не виждам какви приоритети в интерес на хората има тази коалиция. Никакви. За доходите им като не мислиш какво остава. Подхвърлянето на по 60 лева на пенсионерите не е политика по доходите. В коалиционното споразумение някой да вижда поставена цел каква да е средната заплата

  3. Мнение
    #5

    Отделно от това, че е странно заплатите да се вдигат от април (на пишещия по- долу да кажа- да ражоти се с 1/12, но какво пречи след приемане на бюджета да се увеличат със задна дата?) по- сериозният въпрос е замразяването на бюджетните заплати. Това във време на инфлация, когато бюджета пращи от постъпления, но покупателната способност пада. Не знам после как ще говорят че доходите са приоритет. Очевидно не са. Вдигането на бюджетните по времето на ГЕРБ показа отчетлива тенденция това да влияе на

  4. Alexander97
    #4

    Уважаеми 15, все още се работи по 1/12а от миналогодишния бюджет. Май не са наясно какво ще се събере от данъци ддс-та и т.н.

  5. Десен бесен
    #3

    Предполагам не искат да вдигат заплатите на чиновниците за да им платят по-малки обезщетения при освобождаване и пенсиониране.

  6. 15
    #2

    Хубава работа, ама циганска казват ромите. Бюджет не се ли прави за цяла година, а не за девет месеца. Това с учителските заплати особена цигания - първо обявяваш едни проценти, следва корекция на процентите от Денков, и сега за капак, не 12 месеца, ами 9.

  7. Alexander97
    #1

    Доколкото си спомням, учителската заплата трябваше да бъде 125% от средната за страната. Не виждам как може да се оправдае сегашното изявление, след като образованието беше размахано като приоритет. И в най-лютото време средата на зимата, се изяждат три месеца. Симпатизирам на новото и младо правителство, но не може приоритетът да бъде орязван! Ядосан съм и съм сигурен че не съм сам, изпаднал в бяс!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.