Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималните осигурителни доходи се вдигат административно с 3.9%

Синдикатите поздравиха социалния министър, бизнесът недоволен

1 коментар
Вицепремиерът Валери Симеонов и Министър Бисер Петков по време на заседанието на НСТС в четвъртък.

Министърът на труда и социалната политика Бисер Петков ще предложи на Надзорния съвет на НОИ административно увеличение на минималните осигурителни доходи с 3.9 на сто.

За втора поредна година процедурата по договаряне на новите осигурителни доходи се провали, след като национално представителните работодателски организации отказаха да участват в договарянето.

В такава ситуация министърът на труда и социалната политика трябва да предложи административно решение. Това е най-нежеланото решение, но единственото възможно на този етап, каза министър Петков по време на заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество в четвъртък.


Актуалната макроикономическа рамка за следващата година, развитието на пазара на труда, достигнатите равнища на средния осигурителен доход, ръстовете на тези показатели, както и насоките на финансовото министерство при разработването на Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за следващата година са в основата на балансираното предложение за административно увеличение на минималните осигурителни доходи, каза Бисер Петков.

То се основава на прогнозата за ръст на средния осигурителен доход, който за следващата година е 6.4 на сто, и на базата на прогнозната оценка за темпа на средногодишния хармонизиран индекс на потребителските цени – 1.4 на сто. Като се приложи швейцарското правило, което се ползва за осъвременяване на пенсиите, се получава процентът на нарастване на минималните осигурителни доходи.

Темпът на нарастване е съобразен и с прогнозния ръст на икономиката за следващата година - реалният ръст на БВП е също 3.9 на сто, посочи министърът.

До средата на 2017 г. средният осигурителен доход за осигурените, които прилагат минимални осигурителни доходи, се е увеличил с 5.2 на сто спрямо 2016 г., като половината от ръста е в резултат на повишението на минималната заплата.

През 2016 г. година нямаше административно увеличение на минималните осигурителни доходи, но средното увеличение беше с 2.6 на сто в резултат на увеличението на минималната работна заплата.

Най-нисък е ръстът на средния осигурителен доход за ръководителите и специалистите - средно между 2.3 и 2.4 на сто, където минималните осигурителни доходи не са се променяли от 2016 г.

По-висок е ръстът на средния осигурителен доход за работническите професии - между 6.5 и 7.6 на сто в резултат на влиянието на по-високата минимална работна заплата.

Инвестициите в страната се сгромолясват и първата причина е липсата на хора и това е най-острият проблем, а не минималните осигурителни доходи, каквито няма в нито една европейска страна, заяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. По думите му тази година ръстът на събраните осигуровки е над 10 процента, без да има административен ръст на минималните осигурителни доходи. Бизнесът смята, че правилното решение е отмяна на този рудимент, който не съществува в ЕС.

Четирите национално представителни работодателски организации вече са внесли законодателно предложение за отмяна на праговете и очакват срещи с всички парламентарни групи по темата.

Лидерът на КНСБ Пламен Димитров и вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Иоанис Партениотис поздравиха министъра с решението му да предложи на Надзорния съвет на НОИ административно увеличение на минималните осигурителни доходи, но отбелязаха, че са очаквали да е с по-голям процент, равен на ръста на минималната работна заплата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. [email protected]
    #1

    По закон - не само в България - правителството определя минималните осигурителни прагове. Така, както определя бюджета. Негова работа е, а не на капитала или на труда.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.