Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Божидар Димитров на лов за "нови" българи

13 коментара

Министърът за българите в чужбина Божидар Димитров иска да даде български паспорти на т. нар. бесарабски българи, които живеят в най-южния край на Молдова и в съседна Украйна, пише в понеделник швейцарският в. "Нойе Цюрхер Цайтунг", цитиран от радио Дойче веле.  

По думите на министъра от 2002г. били признати гражданските права на 28 000 бесарабски българи, 20 000 от които живеели междувременно в България. Като цяло ставало дума за повече от половин милион хора - 250 000 в Молдова и 300 000 в Украйна. Министър Димитров се позовава на "официални данни", без обаче да уточни произхода и съдържанието им.

Не е сигурно дали в Бесарабия наистина има толкова много етнически българи. При преброяването в Молдова през 2004 г. за етнически българи са се обявили само 80 000 души. Тази цифра може и да не отразява точно действителността, тъй като много хора в региона се опасяват от неудобства в ежедневието заради малцинствения си статут. Мислимо е обаче и рязко набъбване на тази цифра, тъй като българският произход открива възможност за снабдяване с паспорта на една страна член на ЕС, се отбелязва в статията.

В Западна Европа се гледа с известно подозрение на раздаването на паспорти на граждани от държави извън ЕС. Божидар Димитров подчертава обаче, че много малка част от "новите" българи се възползвали от възможността да се заселят в други европейски страни. Освен това с бесарабската си инициатива София се опитвала да привлече в страната млада работна сила, за да противодейства на застаряването на населението. Заселването на българи в Бесарабия води началото си от 18 и 19 век, когато те търсят спасение от репресиите на отоманския режим.

И Румъния не изостава

Румъния е втората страна член на ЕС освен България, която се опитва да привлече молдовски граждани. В румънския случай обаче политическият контекст е много по-деликатен. И от двете страни на границата има хора, които на базата на общо минало и сходен език отстояват идеята за румънско-молдовско обединение. За някои молдовски политици това би бил бързият влак за ЕС, докато от румънска страна бълнуват за Велика Румъния. Други молдовски представители обаче виждат тук просто стратегия, целяща да подкопае независимостта на страната.

Смята се, че досега близо 800 000 молдовци от румънски произход са подали молба за румънски паспорт. В някои столици на ЕС се изразяват опасения, че е в ход пълзящо източно разширяване на Общността.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mateev
    #15

    Celta im e da napravqt kato mnogo ot "starite bxlgari"- da izpolzvat 4lenstvoto v ES za otpravna to4ka kxm emigraciq na zapad. A ne da robuvat za 300 lv pri 20% nivo na bezrabotica- glad, mizeriq, bolesti i prostotiq.

  2. BULGARIN
    #14

    Ne razbiram za6to B Dimitrov triabva da hodi na lov za bulgari ,kogato ima hora s BG proizhod (edinia roditel BG grazdanstvo) podali predi po-ve4e ot 2 godini dokumenti za BG grazfanstvo i o6te nerazgladani!!! Moze li redakciata ili niakoi da mi nameri koordinatite na tozi Supermen B Dimitrov za da go zapitam direktno otnosno takav kasus?

  3. Deniza
    #13

    Ako poglednete ikonomi4eskite pokasateli 6te vidite kade e Moldowa. Dale4 zad Balgaria. Kakva rabotna raka ot tam togava?Javno za Bojidar Dimitrov vsi4ko e po-dobre ot ziganite, a i njama koi da mu se protivopostavi s obrazovatelno-kvalifikazionna programa za tjah.A moldowzite s koi esik 6te se integrirat i v kakvi profesii 6te se vklju4at, kato besrabotizata e vse po-visoka. Ne e li vreme njakoi da se razmisli komu sluji Agenziata za balgarite v 4ujbina. Tja trjabva da za6titava pravata na balgarite izvan stranata, a ne da se zanimava s vkarvane na psevdobalgari v Balgaria.

  4. anti-Goce
    #12

    Na 4engeto Bojidar D. Celi da sabotira Shengen!

  5. AA
    #11

    Lud umora niama

  6. Patriot
    #10

    България трябва да вземе пример от САЩ и Канада. Всяка година трябва да се приемат около 50 000 нови българи. При определени условия. Да се заселват запустелите села. Първите 5 години да нямат право да напускат България и местата където са заселени. По този начин, ще възстановим земеделието. Който приеме условията, добре дошъл. Много хора ще се съгласят заради децата си.

  7. съмняващ се
    #9

    Дали тези "нови" българи ще компенсират тази част от 1 милион напуснали родината си "стари" българи, които бяха млади, образовани, възпитани, можещи?Искаме най-после държавата да създаде условия за реализация и свестен живот на тукашните си граждани, преди да вербува нови!

  8. tim
    #8

    с едно условие - да се заселят в България за поне 10 години и това да бъде в места посочени от правителството (а не в София). Както е в Щатите.

  9. Patriot
    #7

    Точно така. За 20 години по 50 000 на година, ще успеят да компенсират напусналите 1 000 000 българи. Аз съм сигурен, че те ще приемат условията на БГ правителството, само и само да се измъкнат от Молдова, Русия, Украйна и др. бивши републики. Млади семейства с малки деца. След 10 години да получат и паспорти.

  10. Американец
    #6

    Говориш глупости. В щатите никой не те заселва насила никъде.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.