Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Денков готви мащабно сливане на държавни университети

Ректорите ще бъдат запознати официално с реформата на 22 февруари

28 коментара
Акад. Николай Денков, Снимка: БГНЕС

Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков обмисля мащабна реформа по окрупняване на държавните университети, съобщи в четвъртък информационният сайт Offnews.bg, позовавайки се на три източника. Според него идеята е това да стане чрез директно закриване на част от висшите училища като юридически лица и обединяването на звената им под нова обща шапка, като така държавните университети ще станат 16 от сегашните 38. Впоследствие МОН потвърди, че се готви реформа, но отрече тя да е свързана с намаляване на висшите училища от 38 на 16.

Ако това стане, то би било в разрез с досега обсъждания подход с ректорите – консолидация чрез сътрудничество между висшите училища под формата на университетски мрежи или алианси, при които те обединяват ресурсите си, обменят преподаватели, а студентите получават обща диплома. През мандата на ГЕРБ тогавашният министър на образованието Красимир Вълчев обяви държавно финансиране за такъв тип консолидация. Сливането на университети бе отправено като препоръка към България от страна на Световната банка още преди 10 години.

Реакцията на МОН

Първоначално от Министерството на образованието потвърдиха, че са водени разговори с ректори за обединения, без да навлизат в подробности. "Водени са предварителни разговори, за да може да започне обсъждането на предлаганите промени. Официалните разговори ще бъдат водени със Съвета на ректорите. В края на февруари предстои заседание на Съвета на ректорите, на което министърът ще изложи концепцията си за промени", казаха първоначално от МОН.

По-късно бе съобщено, че МОН "обмисля варианти за обединяване на някои висши училища под различни форми в съответствие със Стратегията за развитие на висшето образование и с цел повишаване на качеството", но обсъжданите варианти нямали "нищо общо с тиражираната в медиите информация за създаване на мегаструктури и намаляване на държавните висши училища от 38 на 16".

Председателят на Съвета на ректорите проф. Анастас Герджиков потвърди пред Mediapool.bg, че министър Денков е провел срещи с ректорите на няколко университета, но все още не е ясна целта и критериите, по които ще се случва консолидацията (дали тя ще бъде на териториален принцип, по професионални направления или друго). Ректорът на СУ смята, че консолидацията трябва да се случва на доброволен принцип и чрез консорциуми, а не чрез механично закриване на сегашните университети като юридически лица.

Очаква се планът на министър Денков да бъде представен пред Съвета на ректорите на 22 февруари.

Според запознати, ако Денков избере твърдия подход, срещу него най-вероятно ще има силен отпор от академичната общност, но по-важното е, че ефектът от механичното сливане на специализираните висши училища в огромни тромави административни структури най-вероятно няма да допринесе особено за подобряване на управлението им и за качеството на образованието.

Красимир Вълчев, ГЕРБ: Механичното заличаване на университети не е разумно

"Това, което аз разбрах и което според мен е притеснително, е, че е обсъждан механичен, йерархичен подход за заличаване на висши училища вместо заложеното в стратегията създаване на мрежи и алианси между университетите", коментира пред Mediapool Красимир Вълчев, който сега е депутат от ГЕРБ.

По негови наблюдения от практиката много от малките университети се управляват по-успешно от големите структури. Затова консолидацията трябва да се направи така, че да съчетае предимствата на двата модела - чрез съвместни програми и мрежи, така че да има обмен на преподавателите, но без да се отнема правосубектността на висшите училища, за което има съгласие на ректорите. "Всеки министър би трябвало да излезе пред ректорите и да обясни концепцията си, а не да я представя на срещи на тъмно", каза още Вълчев. Той призова за разумно решение, което да не компроментира реформата.

Елисавета Белобрадова, ДБ: Не се предвижда закриване на университети

"В текстовете, които приехме на първо четене в сряда, не се предвижда никакво закриване на университети, а само възможност за обединение между висши училища. Всичко останало са свободни интерпретации", посочи депутатът от "Демократична България" и член на комисията по образование в Народното събрание Елисавета Белобрадова.

Какво се обмисля?

Общо университетите у нас са 52, но частните не са включени в плана на Денков. Според Offnews.bg министърът възнамерява да намали броя на държавните висши училища по следната схема:

Запазва се самостоятелността на:

  • Софийския университет;
  • Пловдивския университет;
  • Шуменския университет;
  • Тракийския университет в Стара Загора;
  • Югозападния университет в Благоевград;
  • Великотърновския университет;
  • Аграрния университет в Пловдив;
  • Военната академия "Г. С. Раковски" в София;
  • Висшето военноморско училище "Н.Й. Вапцаров" във Варна;
  • Националния военен университет във Велико Търново;
  • Академията на МВР;
  • Университета "Проф. д-р Асен Златаров" в Бургас.

Предвижда се създаването на следните мегаструктури:

  • национален технически университет, който включва сегашните технически университет в София, Варна, Габрово и Русенския университет.
  • единен икономически университет, който да включва УНСС, Икономически университет – Варна и Стопанската академия „Д. А. Ценов“ в Свищов;
  • единен политехнически университет, който да включва: Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Минно-геоложкия университет (МГУ), Лесотехническия университет (ЛТУ), ХТМУ, Университета по хранителни технологии (УХТ) в Пловдив, Висшето строително училище „Любен Каравелов“, Висшето училище по телекомуникации и пощи в София;
  • университет по изкуствата, под чиято "шапка" да са НАТФИЗ, Националната музикална академия, Националната художествена академия, Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, Университета по библиотекознание и информационни технологии и Националната спортна академия;
  • медицински университет, който да обедини сегашните четири в София, Пловдив, Плевен и Варна.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. maribo2005
    #28
    Отговор на коментар #26

    Boriana, УАСГ е с надуто реноме само у нас. Хайде да ни кажете какво и къде са пострили по света тези специалисти?А качеството на новото строителство, пътища, метро, ВиК системии пр.Посочете примери и ще ви повярвам...

  2. bgp
    #27

    Университетите са като войската , много генерал малко войник !! Генералите и ректорите с големи , огромни заплати за нищо , а студенти няма , просто няма достатъчно брой хора за да са студенти !!! И като няма достатъчно мераклии да се образоват , предлагат срещу пари на тези които ги имат , да им дадат дипломи ...... и им ги дават, без да учат или полагат усилия !!! По този начин , многото университети направиха образованието търговска стока , както стана и със здравето и здравеопазването !!! Задочно е най-честото получаване на диплома в университетите днес , често преподавател и студент никога не са се виждали на живо !!!!

  3. boriana
    #26

    Правилното решение- закриване на университети и преминаването им в най- престижния. Така напр. УАСГ остава единствен, а другите факултети в него. СУ и ВТУ поглъщат всички хуманитарни, единствено медицинските остава самостоятелни, но О СМЯХ -медицинския факултет в Бургаския " университет" пътува във Варна. Всъщност за Пловдивския медицнски до сега не сме чули нищо забележително, за сметка на Плевенския и Варненския, които са сериозни медицински училища. Позволаявам да кажа това, защото следя представителността им и реализацията на кадрте им.

  4. boriana
    #25

    Съжалявам, но не виждам хляб в това. Някога се опитаха да направя т. нар. Единни центрове, събрайки под една шапка академичните институти с университетите. Освен нови началници на шапката такива идеи като съвместни проекти, преливане на кадри не се получи. СУ е циментиран и не допусна нито един наш институтски учен в редиците си. Ако това се случваше беше инцидентно поради смърт и връзки. Всъщност сигурна съм всички университети са циментирани относно кадрите си. Как си представяте преподавател

  5. bgp
    #24

    ПРЕСТЪПНИКГЕШЕВ е ярък пример за фалшиво образован , издигнал се до гл.прокурор. Красьо Черния пък е азбучен пример за корупцията във висшите заведения ! Преподавателите в университетите са посредствени , плагиатори , дебелаци на хранилка , набедени учени с титли служещи на Мафията !!!

  6. bgp
    #23

    Голяма част от университетите са вредни , защото дават ниско качество !

    Правят нерентабилен разход на бюджета !

    Създават фалшива представа за висока образованост на населението , а то не етака !!

    Това е армия от чиновници , живеещи на държавна хранилка , и обвързаности , зависимости !

    Полицаи , кметове и издигнали се във властта без ценз , получават дипломи и квалификации за 6 месеца обучение !

    Полицаите стават прависти , за да имат кариера , кметове и чиновници в местните власти по населението

  7. Мунчо Велики
    #22

    И като сме я захванали тази тема, хайде да караме докрай! Какво правим с частните университетчета?!? Вече и за слепите е ясно, че това са печатници на дипломи. Докога на държавна служба ще бъдат назначавани хора, завършили частен университет. ИЛИ Мама и тате могат да намерят на синчето или дъщеричката хубава държавна работа, НО синчето или дъщеричката са достатъчно тъпи, за да завършат висше образование по нормалния начин, в някой държавен университет. Затова - диплома за мениджър, напечатана в някое частно университетче И отрочето станало началник на отдел я в някое министерство, я в държавна агенцийка или на друго топло държавно местенце. ДОКОГА !!!

  8. Мунчо Велики
    #21

    Идеята НЕ Е нова. Ако помните, в първото правителство на Бойко Борисов имаше едно министърче, онова - с постната пица. И то въртеше разни теории за хоризонтално и вертикално сливане. Че и имената им са близки: Дянков - Денков. Абе ей, министърче! Висшето образование НЕ Е като двора на баба ти на село! Да наскубеш един ред кромид лук и да насАдиш на негово място домати. Да си вземаш цървулките и ... при баба ти на село!

  9. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #20
  10. Иван Козов
    #19

    Пропуснал съм още една необходима мярка. Библиотекарският университет да се слее с Милиционерското училище и да му се отнеме възможността да издава дипломи над средно образование. Не е необходимо да обяснявам защо, всеки го знае.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.