Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Денков: Има политически натиск върху учители и директори

Няма качествен скок в представянето на учениците въпреки ръста на финансирането

11 коментара
Проф. Николай Денков

Разкрития за политически натиск в системата на средното образование направи в неделя в интервю за БНР министърът на образованието и науката проф. Николай Денков.

"Повече от 1/3 от регионалните началници в образованието са ангажирани с партийна дейност, което е притеснително. Изненадващо е, че в закона няма ясно регламентирано изискване партийна политическа дейност да не се случва в училищната система. Този пропуск трябва да бъде преодолян. Висшето образование е освободено от политически доктрини. В училищното образование също трябва да има изискване за деполитизация на системата", посочи Денков.

По думите му има сигнали за натиск върху учители и върху директори по време на предизборни кампании.

"Важно е да се подготвим за следващата учебна година. Сегашната ще завърши сравнително успешно. Но това не ни успокоява, защото през последните години нямаме качествен скок нагоре в представянето на учениците въпреки значителното увеличаване на средствата в тази сфера. Трябва да се минимизира разликата между отделните региони и възрастовите групи", заяви министърът.

Той коментира и случващото се във висшето образование.

"Имаме добър баланс между това колко места субсидира държавата и завършващите студенти. Във висшето образование има промяна в правилната посока, но не е достатъчна. За да могат университетите ни да се състезават с европейските, трябва да повишат значително научната си дейност. Почти сме готови с картата за висше образование, следващата седмица ще я качим за публично обсъждане", каза още министър Денков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #11

    Г-н Денков може да освободи хората, които не са минали през конкурса определен за длъжността им и да предложи освободените от тях места на наградени учители, новатори, учители с наградени ученици, с постижения в науката и с научни разработки...

  2. анита хегерланд
    #10

    Регионалните началници се катерят по стълбата чрез партиите, защото във всяка една организация "елитът" определя лидерите. Нито една партия не се задържа достатъчно дълго, за да предложи изборна система, според качествата на кандидата. В много западни страни е прието ученик, който не е посещавал определен брой часове, да ги вземе през лятото, като ги заплати на училището.

  3. Markov5
    #9

    До коментара по-долу: Имаше и един съветник по науката към М-ра, надявам се вече да е сменен.

  4. Мислимотор
    #8
    Отговор на коментар #5

    Кое е недоказуемото?Това дето директор на училище агитира по електронната поща родителите да гласуват за неговата кандидатура за общински съветник от ГЕРБ в София ли? Че в нарушение на закон и наредби беше установил ред за прием с предимство за децата на чиновниците от общината и министерството, това ли е недоказуемо? В момента продължава да е директор, десета поред година. И съветник стана.

  5. Milanova Magda
    #7

    Прав е м-рът! По времето на герб, директорите , а чрез тях учителите имаха квота колко хора трябва да заведат и да гласуват в полза на герб. Абсолютна истина!

  6. Markov5
    #6

    А кой е „кой“ , който раздава порциите в българската наука?

  7. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #5
  8. Мюнхен
    #4

    След 5-6 години няма да има истински професори, а занаятчии, които ще бъдат докарани отвън да "преподават". След като се пенсионира поколението на сегашните 60-64 годишните, нови няма да има, поради мизерното заплащане, тоталното ликвидиране на науката от мутренското управление, отвратителните условия, липсата на стимули. Даже има места- подобно на османското владичество- където изискват от професорите да си финансират те книгите, от които после студентите учат. Демек, плащат си, за да работят. Нещо като университетска рая.

  9. Мислимотор
    #3

    Проф. Денков използва прословутата си научна проницателност, шлифована в щколата на проф. Иван Иванов и проф. Петър Кралчевски, за да направи точната диагноза на превземането на училищата от престъпната банда на гербаджиите. Този процес на съблазняване на учителите е прецедент в историята на българското просветно дело. Той е показателен за разяждащия потенциал на корупцията, за дълбочината на пораженията от нея и -- уви! -- за слабата устойчивост на човешкия материал.

  10. Димитър Мавров
    #2

    В целият над 30 годишен хоризонт след новият 09,09 всички работеха за разпадането на българското "образование"-не само на средното."Учителите" ходят на "работа" за стаж,а не да обучават учениците след което им"преподават" на ЧАСТНО."Куцо и сакато" вече си има "висше" образование и размахва получените "дипломи",които всъщност показват че в България няма никакво образование.Преди 10,11 ВУЗ-овете можеха да се прочетат на пръстите на ръцете и краката,а сега трябва да се четат и на още няколко души.Преди на кандидат-студентски изпит се състезаваха поне по трима за едно място докато сега едно място се състезава за 0,6 кандидата.Така,че въпросът е че "Рибата се вмирисва от главата".

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.