Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Денков: Не може всички да са отличници

Управляващи и опозиция спориха за стипендиите за топ университетите

8 коментара
Акад. Николай Денков

България има неработещ механизъм за контрол по отношение и на акредитацията на висшите училища, и на атестацията на преподавателите. Затова ще изградим наново системата за контрол и високи оценки ще получават само онези, които преподават на викоко ниво и предоставят високо качество на образованието.

Това обяви по време на блиц контрол в парламентарната комисия по образование ресорният министър Николай Денков.

"И по отношение на оценките за акредитация на висшите училища, и по отношение на тези за атестация на преподавателите всички са отличници, а в същото време това не отразява реалното състояние според рейтинговата система, която показва, че има голяма разнородност на качеството на образованието", каза министърът.

Думите му бяха в отговор на въпрос на депутата от ГЕРБ и бивш министър на образованието Красимир Вълчев, който попита дали има шанс заложените в Бюджет 2022 допълнителни 20 млн. лв. за повишаване на заплатите в университетите да стигнат реално до висшите училища до края на годината според комплексната оценка на качеството.

Акад. Денков обясни, че преди да се разпределят парите, ще се изготви нова система за атестация на преподавателите, защото трябва да се изгради наново системата за контрол.

"Ще представим критериите за разпределение на тези средства, когато имаме работеща система за атестация. Работим заедно с ръководството на Съвета на ректорите. В следващите дни ще представим вариант на системата за обществено обсъждане", каза Денков. Той добави, че срокът за разпределение на средствата – 30 април, няма да бъде спазен, но министерството е на "финалната права" по този въпрос и е предпочело да разработи ефективен механизъм вместо да представи "недоносче".

От думите на Денков стана ясно, че се работи и по реформа на системата за акредитация на висшите училища, но тя ще отнеме повече време.

Николай Денков и Красимир Вълчев влязоха в пререкание и относно обявената от МОН нова национална програма за създаване на фонд "Стефан Стамболов", който ще финансира обучението в магистърски програми в топ университети в чужбина на 30 български студенти в следващите три години с общо 6 млн. лв. Студенти, които са приети да учат в някои от университетите в топ 15 на световните ранглисти, ще могат да кандидатстват за финансиране до 200 000 лв. от държавата, при условие че след завършване на магистърската програма се завърнат да работят в България за поне 3 години.

Според Красимир Вълчев има концептуален проблем с програмата, тъй като според него е незаконосъобразно държавният бюджет да финансира обучение във висши училища извън страната. Освен това според Вълчев така се "открехва вратичка", която впоследствие може да се разшири. Депутатът от ГЕРБ смята, че е много по-добре държавата да отдели по-голям ресурс за стимулиране на университетските мрежи между висши училища от България и други държави от ЕС, така че много повече студенти да се обучаватедновременно и у нас, така и в други европейски столици по време на следването си.

Министър Денков обаче защити фонда "Стефан Стамболов" с аргумента, че не следва на новата програма да се гледа като на алтернативна на университетските мрежи, които изискват много по-голям ресурс и също следва да се стимулират. Според министъра целта на финансирането на магистратурите е най-големите таланти на България да се връщат у нас и да ползват знанията на най-високо световно ниво в полза на българското образование, икономика и общество.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #8

    Парите не трябва да се харчат за чуждите университети, а за българските. Денков има лоби в частните училища и някои "силови" университети...Няма друго обяснение за неговото безхаберие, некомпетентост, загуба на морал, чест и патриотизъм.

  2. Обектив
    #7

    Мисля, че е наложително да се инициира Петиция до НС и до Софийска община за поставяне пред Синодалната палата в София на паметник на княз Борис I Покръстител, а в ларгото пред триъгълника на властта на нашата столица на монумент на най-могъщия български владетел цар Симеон Велики. Позорно е, че досега не е даден такъв знак на признателност на основоположниците на днешната българска Християнска езиково-писмена култура !

  3. Сикаджун
    #6

    Може, може. При Боко Тиквата всички бяха отличници... в кражбите на милиарди от народа.

  4. дреалист
    #5

    Я-я... че за какво се обажда ковид министера? Той защо взема заплата сега, след като няма ковид?

  5. Iosif Ivanov
    #4

    Има механизъм, но фалшив - животът налага съвсем нов, мин. Денков знае какъв, но човешкият фактор у нас е пречка! Възможен начин е - министърът остава главнокомандващ, но с помощник световно име с широки пълнощия за полезен срок, каквото каже се прави/прилага! За преподаватели с препоръчани от тях учебници(ако намерят това за нужно) за срок учебна година и лекции на англииски/български и същото за изпитите - на много места по света се прилага! Елитите висши училища по света се славят с имената на именитите им умове! Елентарно doctor Watson!

  6. рептилиан
    #3

    Акад. Денков не е от БАН на трудов договор, а в СУ. Освен това е сред най-добрите учени в България. Иначе и аз съм против стипендиите за "най-талантливите". Например Най-добрите университети в САЩ дават на всички нуждаещи, но вече приети. Самият факт,че са приети в първите 15 университета вече говори, че стипендия ще получат, НО АКО ИМАТ НУЖДА, т.е. ако родителите не могат да платят. При това положение не е ясно как ще проработи схемата. Запознат съм отлично с тези неща защото от години съм оценител

  7. Мюнхен
    #2

    "Академик" Никалай Денков от съветската организация БАН, създадена от Гошо Тарабата- комунистически убиец и съветски агент, ликвидирал истинската БАН на проф. Богдан Филов- тръгнал да се обяснява за някакви мижави 20 млн лева и то за всички държавни университети в България! А само един университет- дори и държавен, има и такива- в САЩ- е с годишен бюджет от около 200-250 милиона $ годишно и то не от най-големите университети. А съветският човечец Денков, използвал позицията си на министър , та БАНските

  8. rusonefil
    #1

    Не само не може, но не е и нужно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.