Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Живков: АЕЦ са конкурентен фактор за постигане екоцелите на ЕС

1 коментар
Министър Живков: АЕЦ са конкурентен фактор за постигане екоцелите на ЕС

Ядрената енергетика е и ще продължи да бъде значим фактор при изпълнението на амбициозните цели на ЕС, свързани с процеса на декарбонизация и постигане на нулеви въглеродни емисии. Това заяви министърът на енергетиката Андрей Живков по време на министерската среща на Партньорството за трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество, провеждаща се в полската столица Варшава.

По думите му ядреният сектор, в който страната ни има дългогодишен опит, остава гарант за енергийната сигурност и независимост, предоставяйки енергия за бизнеса и домакинствата на конкурентни цени.

Според Живков, за да бъде успешен и енергийно приемлив, зеленият преход не трябва да ограничава правото на избор на държавите по отношение на използваните чисти енергийни технологии. Много държави разглеждат ядрената енергия като подходящо средство за осигуряване на преход към чиста енергия, заяви той пред форума, цитиран от пресцентъра на ведомството му.

Енергийният министър е акцентирал върху активните усилия на България за реална диверсификация на доставките на свежо ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй".

Според него секторът има огромен потенциал да реализира скоро първите ефективно работещи малки модулни реактори за търговска експлоатация, които предлагат възможности за по-бързо изграждане и имат конкурентни финансови параметри. Въпреки това, остават предизвикателствата, свързани с липсата на гъвкава рамка за ускорено лицензиране на тези технологии, трудностите при идентифициране на подходящи площадки, липсата на окончателно решение за управлението на радиоактивните отпадъци, подчертал Живков.

Той смята, че за преодоляване на тези пречки следва да се търсят различни форми на диалог между заинтересованите страни.

В инициативата P-TECC участват САЩ и 22 европейски държави – България, Албания, Австрия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Кипър, Чехия, Естония, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Латвия, Литва, Молдова, Черна гора, Северна Македония, Полша, Румъния, Словакия, Словения и Украйна, в тясно сътрудничество с ЕС.

Р-ТЕСС се фокусира върху техническото сътрудничество в редица ключови области, например осигуряване на анализ и планиране на интеграцията на газопреносните и електропреносните системи, осигуряване на най-добри практики в областта на енергийната киберсигурност, насърчаване на нови капиталови инвестиции в ключова енергийна инфраструктура и подобряване на енергийната ефективност и чистото енергопотребление, включително в областта на възобновяемите енергийни източници, ядрената енергетика и изкопаемите горива. Тези цели са в унисон с приоритетите на Република България в сектор енергетика. България подкрепя Партньорството за Трансатлантическо енергийно и климатично сътрудничество и участва в работните срещи на формата от самото му създаване.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Практик от София
    #1

    "...ядреният сектор, в който страната ни има дългогодишен опит,остава гарант за енергийната сигурност и независимост"

    Обогатеният уран за АЕЦ-а идва от Русия.
    Газът по тръбата идва от Русия.
    Танкерите с нефт за бургаската рафинерия идват от Русия.

    Единствено въглищата за мариците са българска суровина.
    Еко-тематиката е само повод за руското лоби у нас да атакува с пяна на уста производството на електроенергия от ТЕЦ-овете.

    За десет години от България към руски юридически лица под формата на отрицателно

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.