Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министър Живков: Идеалната безвъглеродна енергетика е ВЕИ, АЕЦ и батерии за ток

8 коментара
Министър Живков: Идеалната безвъглеродна енергетика е ВЕИ, АЕЦ и батерии за ток

Идеалната надеждна и безвъглеродна енергийна система на бъдещето включва ВЕИ, базови мощности като ядрените и съоръжения за съхранение на енергия, но все още ограниченият напредък в развитието на батериите за ток налага възприемането на по-гъвкав подход по отношение на определянето на енергийния микс в средносрочен план. Това мнение изрази служебният енергиен министър Андрей Живков по време на дискусия, посветена на енергетиката, в рамките на шестата среща на 12-те страни от инициативата "Три морета", която се провежда в София в четвъртък и в петък.

Според него част от зелената трансформация на ЕС минава и през енергийната ефективност и използване на природния газ като преходно гориво и гориво за балансиране. За въвеждането на безопасен и нисковъглероден водород пък ще трябва адаптиране на съществуващата газова инфраструктура и изграждане на нова.

Живков отбеляза, че постигането на европейските цели в областта на климата изисква адекватно подпомагане от европейските механизми и възможност за достъп до финансови инструменти за осъществяване на прехода. Като такъв той посочи и инвестицонния фонд "Три морета". Към момента в него държавните банки на страните членки са вложили над 1.2 млрд. евро с идея финансовият ресурс да достигне 5 млрд. евро и да привлекат частни инвестиции до 100 млрд. евро.

Основна задача пред правителствата в региона е да създадат привлекателен инвестиционен и бизнес климат, основан на принципите на свободния пазар, прозрачността и конкурентоспособността, посочи още министър Живков. Сред приоритетите за изпълнение на тази задача той очерта необходимостта от подобряване на инфраструктурните връзки, включително и в енергийния сектор, като условие за задълбочаване на икономическото партньорство. Синергията при развитието на различните видове инфраструктура има дългосрочни ефекти като създаване на нови вериги на доставки и нови работни места, както и по-тясна интеграция на икономиките и обществата ни, каза енергийният министър.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бисерко
    #8

    Във ВЕИ включва ли и ВЕЦ?Понеже вец-овете са идеални за балансиране на вятърните и слънчевите централи,предвид способността им много бързо да влизат и излизат от системата.

  2. анита хегерланд
    #7

    Тази теория е пълен абсурд, защото страните от Трите морета са част от различен план. Едните са членове на ЕС, а другите са с неясно членство - те още не са се ориентирали по оста САЩ - Китай - Русия - ЕС по отношение на енергетиката на бъдещето. Споменатите енергийни центрове имат различни виждания, стратегии и подходи за решаване на въпроса с енергийния преход. В България е важно каква е официалната стратегия САМО на ЕС, как се вписва географското, финансово, климатично, икономическо БЪДЕЩО СЪСТОЯНИЕ на страната ни. Защото говорим за хоризонт от няколко десетилетия...

  3. перо
    #6

    А има ли батерии за напрежение? Татко Ом ще се обърне в гроба.

  4. lusius
    #5
    Отговор на коментар #1

    АЕЦ „Белене“ няма завършен валидиран проект, но ако приемем хипотетично, че беше построена и влязла в експлоатация, щяхме да сме пред две хипотези: 1. Енергията от АЕЦ „Козлодуй“ над 15 500 000 MWh за година, на цена 60 лв/MWh да е на борсата за вътрешна и външна търговия, а същото количество от АЕЦ "Белене" да е на регулирания пазар при цена 220÷250 лв/MWh, т.е. за потребление от НЕК и битовия пазар със съответно коригиране на цената за бита. 2. АЕЦ “Белене“ обявена в несъстоятелност, каквото ще се случи с продължението на тръбата на Турски поток.

  5. бай Сандю
    #4

    И кое му е екологичното на АЕЦ-а? В случай, че не гръмне като Чернобил, имаме си радиоактивен отпадък за хиляди години. А ако го връщаме в Русия - данък Матушка за много поколения.

  6. Коментарът е изтрит в 17:36 на 24 януари 2024 от автора.
    #3
  7. КОЙ го казва? Живков!

  8. Димитър Мавров
    #1

    Много правилно изказване,но у нас има много хора,които получават много средства за да приказват наляво и на дясно против атомната енергетика.Ако АЕЦ"Белене" беше построена когато беше проектирана до сега щяхме да сме забравили мога се е изкупила.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.