След влизането на България в ЕС студентите от общността ще плащат същите такси като българските си колеги. Досега те даваха няколко хиляди евро на година, за да следват у нас, а родните студенти плащат между 100 и 200 евро.
Изравняването няма да важи за Македония, защото страната не е член на ЕС. По принцип обаче за македонските студенти има преференциален режим въз основата на двустранна спогодба.
Според Вълчев заради еврочленството трябва да се преразгледа и цялостната политика на страната по отношение на университетските такси за чужденците. Това ще зависи от това дали висшите училища ще определят сами таксите за обучение, уточни той.
Проблемът с таксите за втория семестър, които чуждите студенти от ЕС трябва да платят, назря след като Вълчев нареди тарифите да са едни и същи за българи и европейци.
Университетите обаче възнегодуваха, защото разпореждането постави студентите в заварено положение, а и по този начин ВУЗ-овете губят доста пари - предимно за обучението на гърци, които все още предпочитат да учат у нас.
Софийският университет, например, изчисли, че ще загуби от изравняването на таксите около 1.5 млн. лева.
Освен това за европейските студенти държавата не е предвидила субсидия, каквато тя отпуска за българите. Така реално висшите училища трябва да покриват по-голяма част от обучението със собствени средства.
В момента повечето ректори са изпратили писма и чакат становището на министерството по въпроса, а европейските студенти все още не платили летния семестър.
Междувременно в четвъртък Пловдивският университет изравни таксите за български и европейски студенти. Загубите на висшето училище ще са около 250 000 лева.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент