Министерството на образованието търси варианти за по-голям контрол върху ректорите на висшите училища, но без да се отнема академичната автономия. Това стана ясно от изказване на министър Красимир Вълчев по време на изслушване в ресорната парламентарна комисия.
Като повод за засилване на контрола Вълчев посочи нарушенията при разпределянето на парите, които държавата отпуска за нарочно финансиране на определени от нея приоритетни направления. Проверка в Техническия университет в София показала, че 7 млн. лева, дадени за "Компютърни системи и технологии", са изхарчени не по предназначение. Този случай не бил единичен, но от министерството не дават повече подробности за нарушителите.
Един от възможните начини за засилване на контрола е ректорите да имат договори за управление с Министерството на образованието и науката. В тях щели да се записват основни изисквания към ръководителите на висши училища като например назначаване на повече млади преподаватели или увеличаване на приема по приоритетни направления, обясни Вълчев.
Държавата и сега може да влияе на броя на студентите по приоритетни направления. Броят на новоприетите бъдещи висшисти се определя от Министерския съвет по предложение на образователния министър. Практиката е предложението да е съобразено с исканията на висшите училища, но няма писано правило, че желанията им трябва бъдат изпълнявани.
От обясненията на Вълчев се разбра, че нарушаването на тези евентуални договори за управление между ректорите и образователното министерство няма да е основание за отстраняване на ректорите. Техен работодател остава общото събрание на съответния университет, което ги избира. Не е ясно каква ще е санкцията при нарушаване на уговорките с образователното министерство.
По-скоро така ректорите щели да бъдат отговорни към интересите на преподавателите, които ги избират, но и към развитието на висшето училище. "Това не означава, че ще има намеса в административното управление", обясни Вълчев, цитиран от БТА.
Другите варианти за по-голям контрол били разделяне на академичното управление от финансовото. Подобен бил моделът в Германия, където се назначавал канцлер. Вълчев коментира, че по този начин университетите стават по-отговорни, отчетни и може би по-малко автономни по отношение на финансовото управление, но се запазва академичното самоуправление и ректорите могат да се съсредоточат върху учебните планове и учебното съдържание, а не да се занимават с "парно и с обществени поръчки".
Друг модел е ректорите да бъдат отговорни към публична институция, най-често правителство или провинция, по модел на няколко скандинавски страни.
Възможност за засилване на контрола била и ефективната работа на съветите на настоятелите, в които да влизат представители на съответната община, на различни институции и на работодателски организации.
Възможните варианти щели да се обсъждат със Съвета на ректорите и след това евентуално да се предложи законова промяна.
На заседанието на комисията министър Вълчев каза, че само в три бивши социалистически страни съществува краен модел на затворено академично самоуправление в университетите, както в България.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
6 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Думата професор или ректор имат толкова общо с думата административен ръководител, колкото думите електротехник и водопроводчик (с висше образование).Когато рект. ръководства започнат лично от джоба си да плащат глоби и административни нарушения (а не от бюджета на университета) ще има промяна.Единственото обективно мерило кои е професор е импакт фактора.90% като станат професори спират да се развиват и се превръщат в учители с високи заплати.Хората с високи заплати избират ректорите .Хората с високи …
заплати избират ректорите , а те им пазят заплатите , затова и парите за младите преподаватели са смешни.Каквото и обсъждане да има ,а и това което ще влезе в народното събрание ще е обсъждане как нещата да останат същите но мнението на хората да е че има промяна.
Никакви злоупотреби не пречат на правителството. Пречи им възможността за стачки. Затова искат автономията на университета. Ако искаха да свършат някаква работа след резила с фалшивата класация, щяха да затегнат регулацията на провинциалните университети и да ги редуцират до приемливото количество.
7 милиона? Сръвнено с подкупа от 70 хиляди от по-рано? Доста убидно за всички нас.
Присвояването /в особено големи размери/ е криминално престъпление, което е предмет на наказателно преследване, така че няма какво да се оправдават с "университетската автономия". Ако някой е присвоил 7 милиона го арестуват и нека си е автономен в дранголника. Университетската автономия не защитава /поне не би трябвало, не ами е абсурдно/ от наказателно преследване за сериозни престъпления.
Ректумите си искат "академичното самоуправление" т.е. на воля да харчат нашите данъци, без никой да ги пита за ефекта от това. Само да припомня, че няколко години Сметна палата отказва да завери финансовия отчет на софийския университет.