Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министърът на правосъдието да контролира висшите съдилища и главна прокуратура

0 коментара

Чрез инспектората си, министърът на правосъдието да упражнява контрол над двете върховни съдилища и главна прокуратура - това предложи в понеделник от името на БСП Янаки Стоилов. Тезата си юристът и депутат от левицата разви по време на дебата "Европа и националната конституция", организиран от председателя на временната парламентарна комисия за промени в конституцията Камелия Касабова.

Стоилов направи изричното уточнение, че контролът от страна на изпълнителната власт не бива да засяга самата правораздавателна функция на съдебната система, а да гарантира достъпа до правосъдие и движението в срокове на съдебните дела.

Червеният депутат припомни, че в момента съдебната власт е единствената, която не подлежи на почти никакъв външен институционален и граждански контрол, а инспекторатът към министерството на правосъдието не може да проверява Върховния административен съд, Върховния касационен съд и Главна прокуратура. "Не би трябвало да има съдебно звено, което да е извън този контрол," категоричен е социалистът.

Той заяви, че предложението му е в унисон с идеите на левицата за реформа на правораздавателната система.

Великото Народно събрание ще пречи на еврочленството ни

Зам. шефката на парламента Камелия Касабова отказа да коментира лансираната от левицата идея с аргумента, че не е от компетенцията ѝ. Тя обаче настоя още в началото на мандата си следващото 40-то Народно събрание да очертае точно и ясно параметрите на необходимите конституционни промени във връзка със съдебната система. Според нея все още е спорен въпросът дали обикновен парламент може ще осъществи и структурни промени в съдебната власт.

Следващият парламент трябва да намери и формулата, по която да бъде отменено Великото Народно събрание, заяви още Касабова. Мотивът ѝ бе, че оставането му ще пречи на България да реагира гъвкаво и бързо на промените в европейската политика.

По думите на Янаки Стоилов обаче, за БСП отмяната на ВНС не е сред най-важните въпроси пред следващия парламент.

Сред необходимите следващи промени в основния закон Касабова посочи финансовата децентрализация на общините, които да могат сами да определят размера на местните данъци и такси. Според жълтата юристка, тази поправка може да бъде приета от обикновено Народно събрание, защото засяга само размера, а не вида на тези данъци и такси.

Референдумът за ЕС няма да съвпадне с датата на парламентарния вот

Според Касабова, още сегашният 39-и парламент трябва да ратифицира присъединителния договор на България към ЕС до края на мандата си, а референдум за еврочленството да се проведе догодина като съвещателен, а не с решаващо значение за членството.

Според нея, евентуалното допитване до народа ще има не толкова императивен характер, а по-скоро ще цели да разясни на достъпен език ангажиментите, свързани с членството на България, както и основните характеристики на европейската конституция, която ще стане задължителна за нас.

Според социалистите, най-удачното време за провеждането на референдум е в периода между есента на 2005 г. и пролетта на 2006 г.

СДС настоя за ограничаване на депутатския имунитет

За редуциране броя на народните представители, които в момента са общо 240, и за ограничаване на депутатския имунитет, настоя синият юрист Емануил Йорданов по време на дебата по промените в основния закон.

Основната причина за редуцирането в броя на народните представители, според Йорданов е, че във всяко Народно събрание има случайно попаднали депутати, които не участват в законодателната му работа. По думите му, редукцията ще намали именно този вид депутати.

По време на дебата вътре в залата синият юрист и зам.шеф на СДС напомни за позицията на "Раковски 134", че имунитетът на народните представители трябва да се ограничи само до функционален, както това стана с магистратите.

По-късно, пред журналисти той обяви, че личното му мнение е за пълно отпадане на депутатския имунитет, без да уточни аргументите си.

По думите на Йорданов, СДС предлагат да се увеличат правомощията на президента и да се отмени фигурата вицепрезидент. Човек, който е пряко избран от народа, трябва да има повече правомощия, отговарящи на този вид избор, смята Йорданов.

В 24-те идеи за промени в конституцията, разпространени от СДС още преди отцепването от партията на Иван Костов и депутатите от ОДС, се предлагаше ограничаване на правомощията на президента с мотива, че България е парламентарна, а не президентска република.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.