Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МС прие спорния антикорупционен закон "Кунева"

7 коментара
МС прие спорния антикорупционен закон "Кунева"

Министерският съвет (МС) прие в сряда проекта за антикорупционен закон (т.нар. Закон "Кунева") и го прати в парламента, който ще има възможност да поправи основните му недостатъци.

В последните дни се чуха гласове, че законът е сгрешен фундаментално и няма как да бъде ремонтиран от Народното събрание.

Проектът отнесе множество критики от най-високо ниво. Върховният касационен съд (ВКС) излезе с позиция, че неяснотите в закона са предпоставка за "произвол, популизъм и политически атаки"  . Върховните съдии критикуваха въвеждането на анонимни сигнали срещу държавници и политици като възможност за развихряне на "лов на вещици". Преди това неправителствената организация Програма "Достъп до информация" предупреди, че новият закон ще скрие имуществото на близо 100 000 чиновници .

Отговорът на Меглена Кунева и съпартийците ѝ от ДБГ беше в стил "Който е срещу закона, той е срещу борбата с корупцията".

Министерският съвет обосновава приемането на закона с обединяването на четири съществуващи досега структури – част от Сметната палата, БОРКОР, Комисията за конфискация и Комисията за конфликта на интереси.

"По този начин се създава необходимата връзка между функциите по проверка на имуществените декларации, установяването на конфликт на интереси, отнемането на незаконно придобито имущество и изготвянето на тази основа на анализи за оценка на риска", се казва в съобщението на Министерския съвет.

Един от проблемите е, че това сливане се прави "на сляпо", тъй като няма оценка за ефективността на досегашните органи. С новия закон ще се създаде една свръховластена институция – Антикорупционно бюро. След разрешение на съда то ще получава достъп до данни, които са банкова, застрахователна и данъчна тайна, както и до Централния кредитен регистър. Целта е да се разкрива евентуално "корупционно поведение" по върховете на властта, което е и едно от твърде неясните понятия в закона.

МС напомня, че приемането на този закон се оценява като "ключов тест" за България в последния доклад на Европейската комисия.

Върховните съдии обясняват, че не са против по принцип приемането на такъв закон, а искат той да не бъде разположен само в полето на "кухите процедури" . Те дават за пример редица "кухи" производства, които се водят сега от Комисията за конфискация. Много от тези производства не водят до конфискация на имущество, а до репресия спрямо гражданите, които после получават право да съдят държавата за засегнати права.

Какво точно предвижда Законът "Кунева" можете да прочетете детайлно ТУК .

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #7
  2. Диана
    #6
  3. Oanis
    #5

    Имали още луди, които да си помислят, че управляващата мафия и мутри ще позволят, кякой да им конфискува краденото или пък, че справедливоста ще възтържествува. Под управляваща мафия разбирам, върхушката от всички политически партии на прехода. Единствено, Дончева е в час с действителноста. Партията, която по необходимост трябваше да откликне на необходимостите на времето се скри в малодушието си и страха, пред наглоста и арогантноста на мафията и мутрите управлящи страната. С това тази партия тръгна

  4. Boriana Boneva
    #4
  5. Boriana Boneva
    #3

    анонимни сведения придружени с доказателства! А кой ще отговаря когато доказателствата са изфабрикувани или фалшиви или така са нагодени че да излиза че са има престъпление? Ето има твърдения и хора с лицето си които казват че Борисов навремето е отговарял за канал на наркотици. Е, и? някой да ги е разпитал, някой да ги е наказал защото са излъгали?

  6. Николина
    #2

    Вероятно тази свръховластена институция – Антикорупционното бюро е целта и желанието на Даниел Вълчев да я оглави. Кунева не се бори и въобще няма намерение да се противопоставя на корупцията, тя и обкръжението й консумират властта. Кунева не говори и не застава срещу ДПС и модела Пеевски.

  7. И какво от това
    #1

    1)Същия закон ВЪРШИ работа в Румъния 2)Перфектни закони няма, но другаде по света има ЖЕЛАНИЕ законите да се прилагат, и те СЕ прилагат, дори без да са перфектни! Тук се търси оправдание защо да НЕ СЕ прилагат законикато този, за борба с корупцията!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.