Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министерството на финансите продаде облигации за над 61 млн. евро

4 коментара

Министерството на финансите продаде държавни ценни книжа за над 61 милиона евро, съобщиха във вторник от БНБ, която е провела аукциона. Интересът към дълговите ни книжа се оказал значително по-висок от очаквания.

От финансовото министерство съобщиха още, че застраховката срещу фалит на страната ни достига до най-ниските си нива от края на май. Това на практика означава, че на финансовите пазари България е сред ниско рисковите държави.

За продадените държавни облигации страната ни ще плати средна лихва от 3.15%.

Получените оферти от първичните дилъри - банки и инвестиционни посредници, са били за 70.125 млн. евро.

От МФ съобщават, че ще предлагат за продажба допълнителни количества от емисията ДЦК в евро на аукционен принцип.

Годишната лихва по тази емисия ДЦК в евро 2%. Така, ако инвеститор плати средно 97.84 лв. сега, след 2 години и половина държавата ще му плати 100 лв., което заедно с купонните плащания формира доходност от 6.72% в полза на инвеститорите.

Проведеният аукцион е втория, на който МФ одобрява повече поръчки от предварително обявеното количество. Миналата седмица бяха продадени 10-годишни ДЦК в лeвове за малко над 90 млн. лв. (при обявени 45 млн. лв.), с което за две седмици общия обем на емитираните ДЦК е над 200 млн. лв.

Преди няколко месеца финансовият министър Симеон Дянков обяви, че България се въздържа от емитиране на облигации, тъй като тогава лихвата, която трябваше да плащаме, беше двойно по-висока. При предварително обявените 15 милиона евро, финансовото министерство е одобрило 4 пъти повече книжа за продан. В рамките на последните десетина дни, това е вторият аукцион, на който се одобряват повече поръчки от предварително заявените.

От финансовото министерство обявиха още, че застраховката срещу фалит на България е на най-ниско ниво от края на май досега, като се позовават на агенция Ройтерс.

Стойността на застраховката срещу фалит на България, измервана чрез показателя CDS (Credit Default Swaps) за 5-годишен период, слезе на 277 базисни пункта. Според CMA DataVision стойността на този показател за страната ни е 272 базисни пункта.

Цитираните стойности определят България като "стабилна на финансовите пазари", коментира Министерството на финансите. Цената на застраховката срещу фалит намалява значително от средата на юни и тенденцията на намаляване се очаква да се запази и през следващите седмици, продължава коментарът.

България се възприема като държава с риск, много по-нисък от този на Унгария, Румъния, Латвия и Гърция.

Според Ройтерс спредът за Унгария се установи на 321, докато този за Румъния достига 347 базисни пункта. За Латвия той е 323 базисни пункта, за Гърция е все още около 750, за Литва - 240, а за Португалия - 220 базисни пункта. Спредът за Испания се увеличи от 175 на 180 базисни пункта. Португалия и Испания са значително по-малко рискови от България, въпреки опасенията на коментаторите за финансовата им стабилност.

Само преди месец CMA обяви, че през второто тримесечие на годината България и Румъния са били сред най-рисковите държави в света. В доклада на компанията, който се изготвя в края на всяко тримесечие, единствените нови попълнения в топ 10 на най-рисковите държави са Румъния и България. България е заемала десето място, като според CMA рисковата премия по застраховката срещу фалит на правителството е била 363.7 базисни пункта. Румъния е била на осма позиция, а рисковата ѝ премия - 379.5 базисни пункта.

За този период Гърция е направила "огромен скок нагоре в класацията" и се е наредила на второ място по риск от фалит, оставайки само зад Венецуела. Рисковата премия по застраховките срещу гръцки фалит е била 1003 пункта.

За първото тримесечие на годината Гърция е била на девето място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. user
    #5

    ako ne se lyja, predi nqkolko meseca mf otkaza tyrg, na koito se predlagaha lihvi ot nad 6%, o4evidno s pravo sled kato tuk se e postignala dvoino po-malka dohodnost!

  2. Факт
    #4

    http://www.kingsimeon.bg/accents/show/id/69

  3. СССРейчо
    #2

    малък по размери, но ако се сумират всички продажби - става голям !!!!

  4. IRONIC
    #1

    ...какъв е смисъла да си затваряш парите за 2 години и половина и да получиш след това...2,16лв за това ?! За да направиш подобно нещо мотивите ти може да са само два: ако не си знаеш парите и за да бъдат изпрани, после парадираш, че парите ти дошли от вложения в ДЦК (ама че изтъркан номер)и затова доходността в случая Е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.