Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Министрите и политическите кабинети ще подписват етичен кодекс срещу корупция

3 коментара

Готов е Етичен кодекс, който ще подписват министрите и политически назначената администрация като част от превенцията  на коруцията, съобщи в четвъртък правосъдният министър Георги Петканов след заседанието на кабинета. На него бе приет междинен доклад за изпълнение на Националната стратегия за противодействието на корупцията. В момента кодексът се съгласува е вероятно до две-три седмици ще бъде одобрен, допълни Петканов.

Три са основните приоритети в бъдещата работа на правителствената комисия за превенция на корупцията – противодействието срещу политическата корупция, тази в здравеопазването и във висшето образование. Ще бъдат подготвени доклади и за оценка на риска от корупция в тези области, които са изискани от ЕС.

„Проблемът в системата на здравеопазването е сериозен и той се отбелязва при почти всяко посещение на Европейската комисия в България”, каза министърът на правосъдието, който отчете, че от 160 противокорупционни мерки са изпълнени 117, а останалите са в процес на прилагане.

В момента освен по изготвянето на доклада антикорупционната комисия се занимава и с обучение на държавни служители по професионална етика, превенция и противодействие на корупцията, както и за работа със сигнали за неренгламентирани отношения.

Главният секретар на антикорупционната структура към кабинета Константин Паликарски съобщи, че в момента до прокуратурата са подадени общо 20 сигнала, по които се работи.

„Сигналите, които постъпват всяка година са между 200 и 240, но в голямата си част не са правилно адресирани и не са точно сигнали за корупция. Хората се жалват до нас, че някой чиновник не си е свършил работата или за загубени съдебни дела. Така, че тази цифра е подвеждащо внушителна”, каза Паликарски.

Той оповести, че през 2004 година са осъдени 352-ма държавни служители за корупция.

Според министър Петканов механизмите, по които може да се ограничат нерегламентираните отношения в администрацията, са основно два – изграждането на институции, в които корупцията да се превърне в опасна дейност и ограничаването на регулационните механизми от страна на държавата.

По думите на Паликарски докладът на неправителствената организация “Трансперанси интернешънъл” е негативен, но в същото време той отчита и значителния напредък на България по превенция и борба с корупцията. Паликарски призна, че все още от комисията не разполагат с необходимите механизми за отчитане на т.нар. висока корупция и се разчита най-вече на неправителствените организации за това. Той уточни, че целта е догодина индексът за възприятието на корупцията да е значително по-нисък от сегашния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. apolitichen
    #4

    Prah v ochite na horata.

  2. tatar
    #2

    Слез от "антикомониския" си клон , г-н Неандерталец . Ако Дончева е станала символ на антикорупциятя /както излиза според теб /, пиши я кмет и в следващия мандат .

  3. nezavisim
    #1

    Защо правите кампания на Дончева, не сте ли дясна медия поне???

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.