Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мините няма да могат да покрият екостандартите на ЕС

5 коментара
Мините няма да могат да покрият екостандартите на ЕС
Минният бранш е затруднен в прилагането на европейските изисквания за опазване на околната среда както финансово, така и заради липсата на време. Това стана ясно в петък по време на тържествената честване на Деня на миньора.

Близо 1,2 млрд. лв. трябват на отрасъла, за да покрие до 2012 г. договорените за членството на страната ни в Европейския съюз екостандарти за добивната дейност, каза изпълнителният секретар на Българската минно-геоложка камара Петър Петров. Дори и да намери парите, бизнесът няма време да изгради необходимите съоръжения, посочи той. Най-трудоемко ще е изграждането на пречиствателните станции за отпадни води и на депата за отпадъци, обясни Петров.

Според него за отстраняване на старите екологични замърсявания до приватизацията на дружествата от бранша трябва да се привлекат средства от структурните и кохезионния фонд на ЕС.

Като друг проблем на отрасъла бе посочена остарялата материална база, която се нуждае от сериозни инвестиции. Вложенията в сектора обаче се бавят административно в министерството на околната среда и водите и на регионалното развитие и благоустройството. Все още има инвестиционен интерес към находищата на цветни метали, заради скока на цените им на лондонската метална борса, но близо 400 преписки за инвестиционни намерения стоят във ведомствата. Това отблъсква българските и чуждите инвеститори, заяви Петров.

В същото време около 37 дружества, приватизирани преди 3 - 4 г., които работят без концесионни договори и съответно добиват подземни богатства без да плащат концесионни такси, което ощетява държавата, твърдят от браншовата организация.

Министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров обаче отрече неговото ведомство да е забавяло преписки на дружества по Закона за подземните богатства. Той каза, че екоминистерството има обективна позиция по отношение на подземните богатства на България, която се уточнява с другите ресорни министерство – на икономиката и енергетиката и на регионалното развитие и благоустройството, преди да влезе в новия проектозакон за подземните богатства. Очаква се и ускорено обсъждане на тези въпроси и в Министерски съвет, допълни Чакъров.

Той заяви още, че екоминистерството ще работи съвместно с Българската минно-геоложка камара по най-голямата предизвикателство пред бранша – третирането на минните отпадъци, за което от 1 май 2006 г. има евродиректива. Предстои нейното транспониране в българското законодателство.

Минно-геоложката камара и синдикатите в бранша предложиха още да се създаде национална минно-спасителна служба към социалното министерство или към Министерството на държавната политика при бедствия и аварии. Евентуалният ѝ годишен бюджет е изчислен на около 3 млн. лв., каза пред журналисти Владимир Топалов, председател на минния синдикат към "Подкрепа". Държавата може да поеме 1/3 от финансирането, а останалите средства сда идват от плащания по договори за услуги от мините. В момента минно-спасителна служба има сома в мини "Бобов дол", но има нужда от звена, обслужващо целия бранш, посочиха профсъюзите, чиито искания са внесени още преди две години в социалното министерство.

Минно-геоложката промишленост очаква приходи от 2 млрд. лева през 2006 г, прогнозира председателят на Българската минно-геоложка камара Лъчезар Цоцорков. По неговите думи притеснително е, че въпреки ръста на добива в отрасъла, заплатите не са променяни от години.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lion
    #6

    четете новия брои на електрното списание obshtestvo.net za ПОЛИТИЧЕСКОТО ПРОСТРАНСТВО СЛЕД ВТОРИЯ ТУР НА ПРЕЗИДЕНТСКИТЕ ИЗБОРИ

  2. kaka Kinka
    #5

    Toku-shto se opitah da se vkliucha vyv foruma ot kompiutyra, koito obichaino izpolzvam i mi be otkazan dostyp. Ot redakciata na mediapul mi otgovoriha, che veroiatno v postingite mi e imalo neshto necenzurno. Ako ste cheli moi postingi, znaete che tova ne e viarno. Znaete syshto, che vyv foruma rutinno ne se otsraniavat rasistki i necenzurni izkazvania. Molia za podkrepata vi v nastoiavaneto pred mediapul rasistkite i necenzurni izkazvania deistvitelno da bydat otstraniavani. A dali lichno az ste uchastvam vyv foruma, ne e tolkova vajno. Blagodaria!

  3. ММ
    #4

    КОРУМПИРАНО ЧЕНГЕ ОТ ДС Е ПРОТЕЖЕТО НА ДОГАН ЧАКЪРОВ, ИЗНУДВАЩ ИНВЕСТИТОРИТЕ В СТРАНАТА.

  4. водач на МПС
    #2

    Още през 2000г.стана ясно,че мините нямат бъдеще и ще бъдат закрити.Има специални клаузи в договора от Киото,които България ако ще гъзо да си съдере,не може да покрие.

  5. kashaia
    #1

    Даа.Ако искаме да запазим минният бранш ще са нужни инвестиции.Проблемът не е лесен за разрешаване.Всепак модернизация на мините е необходима не само за пред ЕС, а и за тези които работят в тях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.