Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Миньорите се оплакаха от неплащания от НЕК и липса на стратегия за бранша

Режимът на ток може да стане реален факт, многото енергийни мощности няма да го предотвратят

1 коментар
Снимка: БГНЕС

Миньорите получават с доста усилия заплатите си, тъй като неразплащанията в системата – от НЕК към топлоцентралите и те съответно за въглищните доставки, са големи. Този проблем, заедно с липсата на стратегия за развитие на бранша, намерението за увеличаване на пенсионната възраст за работниците първа категория, каквито са миньорите, остарели правилници за минно-добивната дейност и недобре работещите минно-спасителни служби, очерта Валентин Вълчев, председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите към КНСБ, при честването на професионалния празник на миньора в понеделник.

Председателят на Синдикалната миньорска федерация към КТ "Подкрепа" Владимир Топалов пък коментира, че като хора, които добре познават въгледобива, смеятда твърдим, че при определена конюнктура и ситуация този режим на тока може да се окаже и реален факт.

По думите му, голяма част от енергийните експерти се заблуждават, като твърдят, че страната ни има доста енергийни мощности и това нямало как да се случи. Според Топалов наличието на много слънчеви и вятърни централи не означава, че те може работят по всяка време, а наличието на добри ТЕЦ-ове не е гаранция за работа, ако не може да им се подадат въглища, част от които пък са украински и кризата там може да застраши доставките им.

Синдикалистът призова именно по тази причина управляващите да на правят всичко възможно за нормалната работа на въгледобивните дружества, която в момента е затруднена заради неразплащанията на НЕК към топлоцентралите.

"Националната електрическа компания" дължи на ТЕЦ-ове над 400 млн. лв. за купена от тях енергия и тези вземания на централите им пречат съответно да се разплатят с мините.

За решаване на проблемите в отрасъла Българската минно-геоложка камара ще връчи на премиера Георги Близнашки пакет от 15 предложения за развитие на минерално-суровинна индустрия, посочи председателят на управата на браншовата организация Лъчезар Цоцорков. Акцент в предложенията е приемането от Министерството на икономиката и енергетиката и от МС на подготвената през 2012 г. Европейска стратегия за развитие на отрасъла, която се базира на европейските документи и Европейската инициатива за суровините. В нея са поставени въпроси, свързани със създаването на всички нормативни условия за устойчиво и дългосрочно развитие на минерално-суровинната индустрия.

Цоцорков отбеляза, че икономическата и политическата криза миналата година се е отразила на минерално-суровинния отрасъл. Натуралното производство се е понижило почти с 6.5 млн. тона, като спадът е около 7.4 на сто през 2013 г. спрямо 2012 г.

Производителността на труда в отрасъла е близо два и половина пъти по-висока от средната за индустриалния сектор. Средната заплата бележи ръст и през 2013 г. годишната заплата е била малко над 15 000 лв, цитира статистически данни браншовикът. Производството в отрасъла е традиционно около 4 процента от БВП, като износът за миналата година е бил за 3.4 млрд. лева. Около 30 000 души са заети пряко в бранша и 120 000 - в свързаните индустрии, сочат още данните.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boby1945
    #1

    Пак спекулации, ТЕЦ дето е "вързан" само за украйнски въглища у нас няма! Спекулира се с ТЕЦ Варна и ТЕЦ Русе изток, но първата не работи, щото няма място за нея от едно 30 години, скъпа електроенергия, втората работи с едно котле, колкото да се чипкат русенци и гости на Русе, при това и двата ТЕЦа могат да си купят въглища от почти отвсякъде в Света... почти....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.