Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мир в космоса или бойно поле в небесата

0 коментара

Да гледаш американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд как определя новата програма на Пентагона е като да гледаш играта на отличен шахматист - атаката му едва подсказва за сложната и смела стратегия, която ще се разгърне. Така бе най-вече миналата седмица, когато Ръмсфелд нареди да започне реорганизация на многобройните и объркани космически операции на Пентагона.

Бюрократичните реформи са деликатни и отдавна се бавят. Те обаче ще поставят основата за вероятни нови американски военни инициативи в космоса, които може да предизвикат космическа надпревара във въоръжаването и да превърнат и небесата в бъдещо бойно поле.

Доналд Ръмсфелд подчерта, че усилията му за усъвършенстване на космическите програми на Пентагона нямат нищо общо с приказките за създаване на базирани в космоса оръжия. Въвеждането на такива системи значително би изменило начина за използване на космоса след изстрелването на първия съветски изкуствен спътник в орбита през 1957 година.

Засега САЩ и останалите държави използват космоса предимно за мирни цели или за пасивна отбрана като шпионаж, военни съобщения и насочване на ракети. Няма признаци, че администрацията на Буш е решила да разположи в космоса нападателни оръжия.

Идеята обаче се носи из въздуха. Самият Ръмсфелд бе председател на националната комисия по космическите въпроси, която по-рано тази година препоръча Вашингтон да създаде "оръжейна система, която да действа в космоса и да може да защитава обекти в орбита и в атмосферата, както и сухопътни и военноморски части".

Той напусна комисията малко преди тя да приключи работата си, за да поеме поста министър на отбраната, но все пак докладът ѝ отразява неговите възгледи. Военните и разузнавателните сателити на САЩ са решаващи за военните комуникации, за събирането на разузнавателни данни, за точното насочване на ракети и други оръжия, както и за управлението на американските части в битка. Гражданските и търговските съобщения също до голяма степен зависят от спътници, повечето от които са частна собственост.

Именно заради тази зависимост комисията на Ръмсфелд предупреди, че САЩ са удобна цел за един "космически Пърл Харбър". В известна степен вече е възможно да се наруши работата на американските космически системи чрез претоварване или заслепяване на спътници, чрез обезвреждане на наземни контролни центрове или взривяване на атомни оръжия в космоса.

Администрацията на Буш трябва да действа предпазливо, ако иска да защити космическите си операции. Точно както припрените усилия за изграждане на амбициозната система за противоракетна отбрана могат да предизвикат нова надпревара във въоръжаването с Русия, така и евентуално решение за разполагане на нападателни оръжия в космоса може по-скоро да увеличи, отколкото да намали заплахата за американската сигурност.

При всички случаи не е в интерес на САЩ сами да сложат началото на нов етап в милитаризацията на космоса. Сега САЩ имат свободата да разполагат и управляват най-модерната спътникова система в света, именно защото космосът е запазен най-вече за мирни цели.

Ако Вашингтон отвори пътя към превръщането на космоса в ново бойно поле, останалите нации със сигурност ще го последват и американските спътници ще станат добра мишена за нападение.

Реално погледнато, американските спътници днес не са изправени пред сериозна физическа заплаха. Русия е единствената страна, която в момента притежава технология за ефективно нападение срещу американски спътници в орбита, но Москва няма пари и мотив да предприеме подобно нападение.

По-голяма е заплахата от нарушение в потока на данните между спътниците и наземните станции или чрез електронно претоварване на самите спътници, или чрез намеса в наземните инсталации.

САЩ трябва да са особено чувствителни към уязвимостта на космическите си системи. В стремежа си да ги защитят обаче, те трябва да подходят мъдро. Както отбелязва комисията на самия Ръмсфелд, един от най-належащите интереси на САЩ е да запазят космоса за мирни цели.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.