Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мирослав Найденов "видя" картел зад поскъпването на хляба

13 коментара
Мирослав Найденов "видя" картел зад поскъпването на хляба

Министърът на земеделието и храните заподозря, че има картелно споразумение за увеличаването цената на хляба. "Няма достатъчно фактори, които да оправдаят поскъпването на хляба и на олиото. Странно е синхронизираното увеличаване на цените", коментира в сряда Мирослав Найденов.

Той заяви, че други институции трябва да проверяват дали няма картелно споразумение между производителите. Това е от компетенциите на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК).

Само преди няколко месеца (през април) ВАС потвърди решението на КЗК, с което на сдружения на хлебари от София и Бургас бе наложена глоба заради картелно определяне на цената на хляба.

От 1 септември с 10 стотинки се повиши цената на заводския хляб в Пловдив и София. Според производителите увеличението се налагало, защото вече купували зърно от новата реколта, чиято цена на борсите е с 80 на сто по-висока от цената на пшеницата през миналата година.

От Асоциацията на хлебопроизводителите съобщиха, че официално има поскъпване на хляба само при големите производители, които досега не са могли да повишат цените, тъй като имали договори с големите търговски вериги.

"Много бързо реагираха, най-вече мелничарите, защото имаше тенденция за повишаване цената на пшеницата на световния пазар, но в момента тенденцията е към понижаване. Очаквах да реагират пак така бързо и да понижат цената, но виждам увеличаване", каза министърът и добави, че държавата няма механизъм да се намеси при формирането на цената.

Найденов изтъква, че мелниците не работят с пшеницата, която е на борсата, а използват запасите си.

"Винаги могат да се оправдаят с цена на заплати, горива, осигуровки и др., но реколтата тази година е много добра и като количество, и като качество, и няма опасност от дефицит", коментира министърът, който се усъмни в мелничарите

Силно е да го наречем спекула, но е явно, че някой пробва пазара, смята той.

Найденов добави, че хлебарите се оплакват от високата цена на брашното.

По думите му реколтата на слънчогледа също била много добра.

Според него на световната борса има поскъпване на слънчогледа и на някои масла, но в България "много бързо някак си се реагира". Очакването беше цените да са по-ниски, допълни Найденов.

Той прогнозира реколтата на царевица да бъде най-силна от пет години насам.

Държавната комисия по стоковите борси и тържищата отчете през август поскъпване на олиото с 16% и на брашното с 12 процента. До октомври цената на олиото ще се повишава, но след това ще се нормализира, прогнозира преди дни председателят ѝ Едуард Стойчев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. хляб
    #15

    Добрo утро .

  2. амброаз
    #14

    До октомври цената на олиото ще се повишава, но след това ще се нормализира, прогнозира преди дни председателят й Едуард Стойчев. На цени по-високи от ЕС.

  3. самурай
    #13

    Премиерът и екипът му да намерят начин и да озъптят спекулативното вдигане цените на най-необходимите стоки. В противен случай да си стягат оставките.

  4. боклуци
    #12

    нанарода,че ще серете кръв...

  5. боклуци
    #11

    Само вижте кой му крепи мнозинството/левите екстремисти от Атака/ и всичко ти става ясно!

  6. луд съм вече
    #10

    Ние сме странна държава и тук никакви закони на т.н. "пазарна икономика" не действат. Преди 2 седмици хляба се увеличи с 20%, впоследствие и това не беше достатъчно - та ха още 0.10 лв.Олиото се изкатери още повече - с около 30%.... заплашват ни, че това не е окончателна цена. Виновни сме си самите ние, потребителите, защото след всяко увеличение вместо да спрем потреблението, ние се юрваме да търсим къде е останал съответния продукт на малко по-ниски цени.Затова идеята ми е : нека да обявим граждански протест и 3-4 дни никой да не купува хляб например.Така.... направете проверка с колко са се увеличили цените на облеклата преди първия учебен ден и учебните принадлежности...

  7. Балканец
    #8

    Страшно е-поскъпване на хляба и се вещае апокалипсис!Разбирате ли за какво говорим!Хляб,най-непретенциозен хляб.Като изключим символа `Хляб`(но тук трябва да има и `Вино`),какво е хлябът като стандарт?Единият хляб-изначалието и безкрая-"Не ми посягай на хляба".Боже,колко сме бедни!

  8. <><><><>
    #7

    са виновни

  9. broker4o
    #6

    обяснете на г-н министьра и сие 4е сме в Европейския а не в Сьветския сьюз - т.е. пазарна икономика... какви са тези 124 съотношения по веригата ..кой ги определи? само сърпове и чукове са им в главите на господата..егати държавата щом такива са и министрите

  10. винар
    #5

    Мирослав Найденов вижда каквото му е удобно. За ракията и виното си мълчи. Колбаси със соя не може, но ракия и вино от спирт, вода, боя и захар може.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.