Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мирослава Тодорова: Уволнението ми е държавен произвол

ВСС се държи като екзекутор, положението е унизително за цялата система

73 коментара
Снимка: БГНЕС

Уволнението ми е държавен произвол, проявен от Висшия съдебен съвет (ВСС), който се държи като екзекутор, коментира в петък съдия Мирослава Тодорова, която бе отстранена дисциплинарно за три забавени дела. Актът на ВСС не решава нито един от проблемите на съдебната система, допълни Тодорова. Тя изрази съжаление, че е допуснала пропуски в работата си, но изтъкна, че е успяла да направи всичко по силите си, за да реши делата си.

По думите ѝ дисциплинарното производство е протекло при пълна липса на справедливост. В същото време Тодорова отхвърли като недопустима намеса в работата на съдебната власт призивите на правосъдния министър Диана Ковачева към ВСС за отмяна на уволнението.

 

Тодорова, която е председател на Съюза на съдиите в България, досега бе възприемана като един от най-ярките публични критици на статуквото, на нагласената кадрова политика в съдебната власт и натиска от страна на правителството, но от днес името ѝ е парола на революцията сред магистратите, които излязоха на протест в нейна защита. Тя получи подкрепата на съдии, на прокуратурата, на адвокатите, както на много граждани. Случилото се толкова стресна министър-председателя Бойко Борисов, че той излезе с официално изявление, в което определи уволнението на Тодорова като провокация срещу правителството.

 

Според Тодорова уволнението е било избрано в момент, в който да се отклони вниманието от изборите за нов ВСС, които текат в момента сред магистратите. Тя призова колегите си да направят независим избор, за да не влязат в следващия съвет единствено фаворитите на председателите на съдилища.

 

Унижение

 

Тодорова разказа, че е разбрала от медиите, че ще бъде уволнявана. По това време тя е била единствен дежурен наказателен съдия в градския съд, чела е присъда, а след това е трябвало да присъства на разпит. От Висшия съдебен съвет (ВСС) не са я уведомили, че ще разглеждат нейния случай и не са я изслушали.

 

"Положението, в което бях поставена, беше унизително за цялата българска съдебна система. Прокурорът и адвокатът, които бяха по това дело в четвъртък, знаеха, че ще бъда уволнена, защото четат вестници. Те знаеха, че аз най-вероятно няма да имам време да напиша мотивите си по присъдата, която ще прочета, но се отнесоха с уважение към мен", каза съдия Тодорова.

 

Според нея в момента наказателният процес във ВСС е невъзможен.

 

"Пет членове на ВСС внесоха предложение за образуване на наказателно производство срещу мен, други трима предложиха уволнението ми. Това означава, че общо 8 от 19-те членове на съвета са били с предварително убеждение, че аз съм виновна. Подсъдимият има право на последна дума. Това противоречи на всякаква справедливост.", допълни Тодорова. Тя обясни, че от ВСС са пуснали срещу нея и сигнал до прокуратурата и не е можела да провери делата, за които я обвиняват.

 

"Аз не се чувствам жертва. Може да съм обект на репресия, но не съм жертва. Има съд, пред който мога да се защитя. Всеки един член на ВСС има основания да не ме харесва", каза още Тодорова. По темата за протестите в нейна защита, съдията заяви, че приема подкрепата в лично качество и в качеството ѝ на председател на съдийския съюз.

 

"Протестът е едно изключително събитие, защото показва, че в системата има жизнен потенциал за реформи", коментира магистратът.

 

Чувствам неудобство

 

"Чувствам дълбоко неудобство за забавените дела, но съм направила, каквото съм могла. Ще обжалвам решението пред Върховния административен съд и ще поискам спиране на предварителното му изпълнение, за да мога да си довърша дела", каза съдия Тодорова.

 

Според процедурата тя ще се смята за уволнена от момента, в който нейният началник Владимира Янева ѝ го връчи. След това 37 висящи дела, по които тя е съдия, ще започнат отначало, а задържаните под стража по тях ще излязат на свобода.

 

Двоен стандарт

 

ВСС е обвиняван основно, че дели магистратите на удобни и неудобни, като проявява двоен стандарт при налагането на дисциплинарни наказания. През последната година Мирослава Тодорова е подложена на постоянно дисциплинарно преследване от ВСС и веднъж беше наказана с 15% намаляване на заплата заради забавени 57 дела. В петък тя разказа, че е станала и първият магистрат в градския съд, на който са проверени всички дела от 1997 година досега. Това се е случило по инициатива на семейната приятелка на Цветан Цветанов Владимира Янева, която необяснимо израстна до шеф на СГС.

 

Въпреки множеството призиви от страна на съдиите, ВСС досега нито веднъж не е вземал в предвид при налагането на наказания за забавени дела натовареността на магистратите.

 

Владимира Янева, която има близо четири пъти по-малко дела от Тодорова, бе произведена в шеф на градския съд и наказана със "забележка" за забавени 43 дела и съмнения за конфликт на интереси по делото "Софийски имоти". ВСС пропусна покрай ушите си всички нейни гафове, включително съветите ѝ към ДАНС и МВР как да манипулират статистиката за подслушванията.

 

Съюзът на съдиите в България поиска оставката на ВСС още през лятото на миналата година, след като Владимира Янева бе промотирана за съдебен шеф в конкуренция с много по-опитни и качествени съдии.

 

"ВСС напълно абдикира от всички свои задължения. Той не е независим", заяви още веднъж в петък Тодорова. Тя отказа да коментира въпроса дали Цветан Цветанов има пръст в решението за нейното уволнение, защото води дело за клевета срещу него.

 

Ковачева не може да се меси

 

Като председателка на съдийския съюз, която винаги се е борила срещу политическата намеса в работа на съда, Тодорова заяви, че не може правосъдният министър да се меси в работата на съдебния съвет. Тя отхвърли призивите на правосъдния министър Диана Ковачева към ВСС за отмяна на уволнението.

 

"Не може министърът да иска от ВСС да отменя суверенно свое решение. Самият факт обаче, че ВСС се опитва да се ориентира по намеци, е притеснителен", коментира Тодорова.

 

Огромна натовареност

 

Председателят на Съюза на съдиите в България даде примери за прекомерната натовареност не само в нейната работа, но и на други нейни колеги в Софийския градски съд (СГС). През миналата година съдия Тодорова е решила 309 дела, което я прави най-натовареният магистрат в наказателното отделение на СГС. Постановила 421 акта, влязла е в 218 съдебни заседания.

 

Тя обясни, че наред с останалите дела на 1 юни тази година е получила за инстанционен контрол досъдебно призводство от 203 тома, преди това друго дело от 45 тома. Председателят на съдийския съюз добави, че най-старото неприключило дело, което гледа, е от 2011 г. и по него са разпитани 56 свидетели и 30 вещи лица.

 

"Аз гледам на себе си като един от проблемите от съдебната система. От тази си позиция обаче аз мога да дам решение на този проблем", заяви Тодорова и напомни, че ВСС не са обърнали внимание на предложения на съдийския съюз за справяне с този огромен проблем на системата.

 

Трите дела, за които бе уволнена, са от период, в който тя е работила извънредно, за да може да използва свободен компютър в съдийския кабинет. Там са били настанени четирима съдии на три бюра. Тодорова допълни, че едно от тези три дела е било 142 тома и е било физически невъзможно да го изчете бързо, защото е нямало достатъчно пространство, където да го сложи.

 

"Натоварването в съдебната система е начин да се поддържат съдиите в зависимост", обясни Тодорова. Тя изрази съмнения към случайното разпределение на делата в Софийския градски съд. Тодорова даде пример с факта, че докато тя има разпределени 309 дела, вторият след нея по натовареност има 40 по-малко, а има съдии с под 100 дела. В същото време "по-интересните дела" отиват при определена група от съдии.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #73

    Тъжно е когато един човек се смята за незаменим ... Ясно е, че съдебната система е СУПЕР КОРУМПИРАНА и не виждам нищо лошо, че е уволнен некаква си съдия. Трябва да се уволняват и други!

  2. Анонимен
    #72

    Нейна Чест,съдия Тодорова е на 57 години.Контролният въпрос е -била ли е член на БКП,партията с основна цел "събаряне на гражданското/буржоазното/ общество?И,ако да какви са били нейните "съвест и вътрешни убеждения" при отсъжданията и'.

  3. Анонимен
    #71

    Пълна подкрепа за съдия Мирослава Тодорова. от адвокат Александър Новков - бивш член на ВСС от квотата на следователите.

  4. Анонимен
    #70

    Това когато някой нещо се противопостави да го натоварват с много работа и да дават на него най-обемистите и отговорни преписка е масов похват във цялата администрация на страната. Управляващите разчитат че подложен на такъв стрес той няма да издържи и ще сгреши и веднага ще се разправят с него. През това време послушните изпълнители правят и други спънки като недаване на допълнителни материали и информация - просто всичко за да се превърне работата и живота в ад и кошмар. Това е толкова изпитан

  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #69
  6. Анонимен
    #68

    Има нещо извратено в нашата държава.Тази съдийка не оспорва,че има ненаписани мотиви,както и това,че по едно от ненаписаните дела е изтекла давността за преследване, именно поради поради ненаписването.Тези факти не се оспорват от съдийката,както и от никого. Оттук нататък,всички вкупом започнаха защитата и и се изказват против сегашния ВСС.Нали има нарушения безспорни.Защо я защитават??? Аршинът не бил еднакъв,а двоен!! Аз пък казвам:"Всяка коза за своя крак",сиреч- всеки да си гледа в панищата,защото не може да се правят аналози между повече от един казуси.

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #67
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #66
  9. Анонимен
    #65

    е те са си от една партия 64-ти , защитават се , партията която никога няма да си напише мотивите за грабежа .

  10. люк
    #64

    Ако тази съдийка има морал само за това , че М.Манолова я дащитава от името на партията унищожила българския елит би трябвало моментално да си подаде оставката и да напусне съдебната система !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.