Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мишел Аун, спорен бивш генерал, е новият президент на Ливан

1 коментар

Мишел Аун, станал в понеделник 13-ят президент на независим Ливан, някога бе знаменосец на борбата срещу сирийския режим, но сетне направи рязък завой и се доближи до Хизбула, съюзена с Дамаск.

Двайсет и шест години, след като бе прогонен от сирийската армия, 81-годишният бивш генерал се връща, благодарение на своето упорство, в президентския дворец Баабда за шестгодишен и последен мандат. Всъщност той е третият генерал на висшия пост в страната.

Аун успя да стигне дотам с ненадейната подкрепа на двама свои политически противници - водача на християнската партия "Ливански сили" Самир Жажа и бившия премиер сунит Саад Харири; и двамата са враждебно настроени към сирийския президент Башар Асад и ливанските му съюзници от Хизбула.

Християнин маронит, той е роден на 18 февруари 1935 г. в Харет Хрейк, бедно южно предградие на Бейрут. Наред с мнозина младежи от скромно потекло избира военното поприще.

Издига се в кариерата и става командир на елитна част от бойци с различна вяра, която впоследствие - през октомври 1983 г., в разгара на гражданската война (1975-1990 г.), брани регионите, контролирани от правителството, срещу друзките милиции на Уалид Джумблат, подкрепяни от Сирия.

Произведен е генерал и поема командването на армията. През лятото на 1988 г. президентът Амин Джемайел, слизащ от власт, без да има приемник, го назначава за премиер на военно правителство, натоварено да проведе избори за нов държавен глава.

През двегодишното си управление той започва безуспешна "освободителна война" срещу сирийската армия, присъстваща в Ливан, после предприема напразен опит да обезоръжи "Ливанските сили" на Самир Жажа. Сблъсъци, които водят до провал.

Петнайсет години в Париж

Окопал се в президентския дворец, той отхвърля споразумението, подписано през 1989 г. в Таиф (Саудитска Арабия) с цел да бъде сложен край на гражданската война. Избран е нов президент - Елиас Храуи, близък до Сирия.

На 13 октомври 1990 г. сирийската армия го отстранява със сила. През 1991 г. Мишел Аун бяга в Париж, където остава 15 години в изгнание и основава враждебното спрямо Сирия "Свободно патриотично движение".

На 14 февруари 2005 г. убийството на премиера Рафик Харири предизвиква демонстрации, които водят до пълно изтегляне на сирийските сили от Ливан на 27 април с. г.

Две седмици по-късно Аун се връща в Ливан и поднася изненада на парламентарните избори, спечелвайки 21 места от общо 128 в резултат на кампания, насочена срещу конфесионализма и корупцията.

Неговият племенник - депутатът Ален Аун, превъзнася "желязното му здраве" и "слонска памет", описва го като "търпелив, упорит и настойчив" мъж.

Критиците му в социалните мрежи се подиграват от няколко дни с неговия опортюнизъм, споделяйки видеозаписи, показващи как заклеймява като "нелегитимен" същия парламент, който го избра.

Присъствието на бившия генерал хвърля камък в тихата вода на политическия пейзаж, в който доминират влиятелните семейства и водачите, наложили се по време на гражданската война. Уалид Джумблат го нарича "цунамито, което ни връхлетя".

Шуробаджанащина

В един от присъщите си театрални жестове той подписва на 6 февруари 2006 г. споразумение с Хизбула.

Аун отправя критики срещу Саад Харири, сина на убития бивш премиер. Лидерът на Хизбула Хасан Насралла изцяло го подкрепя в президентските избори.

Представял се за противник на шуробаджанащината, Аун става обект на упреци заради същото прегрешение. Той успява да назначи на министерски пост своя зет Джебран Басил и прави неуспешен опит да сложи друг свой зет начело на войската.

Бунтът в Сирия, избухнал през март 2011 г., води до разделение в Ливан. Християнските партии "Ливански сили" и "Катаеб", както и повечето сунити, вземат страната на бунтовниците. Обаче Аун, навремето глашатай на борбата срещу фамилията Асад, вече гледа с добро око на режима.

През май 2014 г. мандатът на държавния глава Мишел Слейман приключва. Следват две години усилен труд за постигане на споразумението, осигурило днешния триумф на Аун.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    На 81 години можеш само да бъдеш гръб на някого.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.