Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Mисия "Да намерим войник": Малко и негодни кандидати

МО мисли да прави висшистите офицери с едногодишен курс

3 коментара
Сн. БГНЕС
Най-мощният за последните седем години военен парад заглуши за малко проблемите на армията, но съвсем не може да ги скрие. Освен остарялата и вече ненадеждна съветска техника, другият основен проблем е кадровият. 
 
Няма достатъчно офицери и войници и армията вече е на ръба. 
 
Години наред военното министерство не обявяваше конкурси за войници по една прозаична причина – да пести средства. Според неофициална информация вакантните длъжности вече са над 3000, половината от които офицерски. 
 
Това доведе до открито негодуване по поделенията, че задачите стават все повече, а  хората все по-малко. Дори политическото и висшето военно ръководство на армията признават, че недостигът на кадри вече заплашва сигурността. 
 
Очаква се тази година да бъдат обявени конкурси за набиране на общо 500 войници и да се задействат законодателни промени, които трябва да решат проблемите с недостига на офицери.
 
Кампания "Стани офицер"
 
Според Министерството на отбраната в момента в Българската армия не достигат 1200 офицери. 
 
За да излезе от тази ситуация, ръководството на министерството не обмисля системни промени, които да направят офицерските длъжности конкурентоспособни на пазара на труда, а се надява да я замаже със спорни законодателни промени. 
 
Така например военното министерство има идея да позволи офицери, които през последните 10 г. са напуснали или са били съкратени, да се върнат.
 
Това предложение не е придружено публично от съответните разчети и не е ясно какъв ефект би имало в действителност.
 
Логично излиза и въпросът какво ще бъде нивото на офицерите, които десет години са се занимавали с какво ли не, но не и с военно дело. 
 
Според друга идея сержантите, които имат висше образование, ще могат да преминават обучение и в рамките на шест месеца да получават офицерско звание. 
Така обаче ще се "оголят" сержантски длъжности. 
 
Сред обсъжданите варианти са и привличането на хора извън сектора, като се осигури възможност висшисти да стават офицери с едногодишен курс.
 
Няма войници 
 
Допреди няколко години десетки души се състезаваха за едно войнишко място, но сега нещата не стоят така.
 
За първия конкурс, който ще се проведе в края на май и началото на юни, са обявени 350 незаети места за редници в гарнизоните в Карлово и в Стара Загора. А да се явят на конкурса са допуснати само 480 души, обясни командирът на Сухопътните войски генерал-майор Андрей Боцев пред в. "Телеграф". 
 
Доскоро основен мотив за службата бяха мисиите зад граница, но българското участие все повече намалява и този стимул отпадна.
 
"Тази година за конкурса са подали документи немалко жени, доста роми и освен това много от кандидатите са с диплома не повече от 4. Не знам те как ще издържат теста за интелигентност от 100 въпроса. Сред тях има и съвсем не елементарни, които могат да затруднят и човек с добра обща култура. Този, който не отговори минимум на 50 от въпросите, отпада от конкурса. Та не ми е ясно как мъже и жени с такива дипломи ще се справят с теста", обясни Боцев. 
 
На този фон расте и броят на напускащите системата. Така реалната численост на армията вече е паднала под 20 000 души
 
Няма пари
 
Редниците започват със заплата от малко над 600 лева, а офицерите стартират кариерата си с малко над 900 лева. 
 
Тези средства са далеч под средната заплата за страната и дори в провинцията вече не могат да привлекат достатъчно качествени попълнения. 
 
В поделенията са изнервени и от непрекъснатите реформи, преструктуриране на военните части и смяна на правилата за пенсиониране. 
 
Няма предвидимост, а все още по места властва и вечният армейски принцип на "нашите хора". 
 
МО е изправено пред опасността да не може да попълни и резерва си. В него вече трябваше да има 3000 души, а са записани едва няколко стотин. 
 
Въпреки всички съпътстващи проблеми на професията, не е тайна, че основната причина да губи все повече конкурентоспособност са ниските заплати на хората под пагон. В същото време министерството на отбраната поддържа добре платена армия от всякакви чиновници, повечето от които се подписват на заплати далеч над средната за страната.
 
Проблемите с недостига на войници и офицери открито се признават от политическото ръководство на армията, но засега не са предприети сериозни мерки за решаването им. Министерството на отбраната има съвсем малко време, тъй като проблемът все повече ще се задълбочава предвид това, че всяка година стотици офицери и войници напускат по собствено желание или се пенсионират. 
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Харалампи Стоенчов
    #3
  2. gogomi
    #2
  3. Jesse Jackson
    #1

    1. Защо се премахна донаборната служба? Така хем възпитаваме поколения наркомани, хем никой от тях няма военна подготовка и в случай на конфликт или природно бедствие няма да отреагира. 2. Защо се съкрати до минимум офицерския състав и цени кадри излезнаха на борсата? Политиците да си отговорят на тези 2 въпроса, после нека си поставят въпроса защо няма желаещи за армията?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.