
Тридневна мисия на Европейската комисия по Механизма за сътрудничество и оценка започва работа днес в София, съобщи БГНЕС.
Експертите от ЕК ще имат срещи с представители на законодателната, изпълнителната и съдебната власт и ще изготвят поредния годишен доклад за напредъка на България в съдебната реформа.
Този път докладът се очаква да бъде оповестен по-рано, а не както е обичайно в последната сряда на месец януари. Причината е, че от януари идната година България поема председателството на Съвета на ЕС и Брюксел не иска да отправя забележки към държавата домакин.
Акцент в разговорите на европейските експерти у нас ще е приключилият избор на нов Висш съдебен съвет – прякото гласуване на следователи, прокурори и съдии, както и избирането на парламентарната квота, което за първи път бе осъществено с конституционно мнозинство.
Еврочиновниците се интересуват и от все още неприключилата процедура за избор на нов председател на Върховния административен съд. Въпреки че ВСС избра с 20 от 25 възможни гласа съдия Георги Чолаков за свой председател, президентът Румен Радев даде да се разбере, че няма да подпише указ за назначението и ще настоява новият състав на ВСС да гласува за бъдещия председател.
Представителите на Комисията от Брюксел ще се информират и за новите правомощия на Инспектората на съдебната власт, както и за новите изисквания за деклариране на имущество и доходи от магистратите и техните близки.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент