Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мисия отчете бърз напредък в демонтажа на малките реактори в АЕЦ "Козлодуй"

0 коментара
Мисията провери дейностите по демонтажа на четирите ВВЕР-440, сн. ДП РАО

Бърз напредък в програмата за извеждане от експлоатация на малките реактори ВВЕР-440 в АЕЦ "Козлодуй", финансирана от Европейската комисия и контролирана от Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), отчете мисия в ядрената ни централа. Тя е била в края на миналата седмица, съобщиха от Държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО), което изпълнява дейностите. Мониторинговата мисия се провежда на всеки шест месеца, за да установи реалния напредък на дейностите и проектите по извеждането. Последната визита на представители на ЕК и ЕБВР е била през октомври 2021 година.

Екипът се е запознал с дезактивация на първи контур на ІІІ и ІV. Такава върви и на първата двойка 440-мегаватови блокове. Експертите от Генерална дирекция "Енергетика" на Еврокомисията и на ЕБВР са видели и как работи Съоръжението за плазмено изгаряне – т.нар. Плазмотрон, Цеха за намаляване на размерите и дезактивация на материали от извеждането от експлоатация, както и действието на триизмерния модел на реакторните отделения на спрените блокове, който визуализира виртуално напредъка на демонтажа в контролирана зона на блоковете.

Проследен е бил и строежът на бъдещ цех за изработка на стоманобетонни кубове за опаковане на радиоактивни отпадъци. Посетена е била и площадката "Радиана" до АЕЦ "Козлодуй", където се изгражда Националното хранилище за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци.

Обсъдено е било спазването на срокове в цялостния процес по извеждане от експлоатация на малките реактори, пълна оценка на икономическите ползи от Плазмотрона и са сравнени постиженията при българските ВВЕР-440 блокове и в аналогичната програма в словашката АЕЦ "Бохунице V1", чието затваряне също се финансира от ЕС.

Директорът на Генерална дирекция "Енергетика" на ЕК Ян Панек е отчел напредъка на голям брой дейности по програмата и по-специално дезактивацията на блоковете. За проекта в Козлодуй се използва оборудване, което преди това е участвало в работите в АЕЦ "Бохунице V1" и после е предадено ДП РАО. У нас е била постигнала по-голяма ефективност в по-кратки срокове в сравнение с първоначално постигнатата в Словакия. "Мисля, че това е положителен пример за ползите от обмяната на опит между програмите за извеждане от експлоатация. Бяхме запознати също така с доста обнадеждаващи резултати от пълна оценка на рентабилността и ефективността на Съоръжението за плазмено изгаряне, което прави Програма "Козлодуй" уникална", коментира Панек в съобщението на ДП РАО. По думите му ще продължи да се следят отблизо графика и бюджета по програмата за извеждане от експлоатация.

"Беше една много полезна дискусия. Целият екип, който работи тук, е положил максимални усилия. Определено се вижда напредъкът от последните няколко месеца. Това са добри новини. Разбира се, остават всички предизвикателства, с които трябва да се справим, включително, за съжаление, и войната, която се води в Украйна, и по един или друг начин оказва ефект върху проектите. Но мисля, че с общи усилия и със специалния фокус, който Министерството има върху проектите, ще успеем да се справим", заяви от своя страна зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов, който е програмен координатор на българската държава в Мониторинговия комитет.

За демонтажа на четирите малки реактора се предвижда да бъдат изхарчени над 1.1 млрд. евро до 2030 г. Около 60 процента от средствата се осигуряват от Международен фонд "Козлодуй", захранван от Европейската комисия като компенсация за предсрочното спиране и извеждане от експлоатация на блоковете като част от договора ни за влизане в Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.