Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мистерия с изчезналия президент на Интерпол

11 коментара
Мистерия с изчезналия президент на Интерпол

Във Франция започна следствие за изчезването на президента на Интерпол - китаеца Мън Хунвей, съобщиха световните агенции в петък.

Семейството на 64-годишния Мън не се е чувало с него от една седмица, откакто той напуснал централата на Интерпол във френския град Лион за пътуване до Китай. С каква цел е била визитата му в Китай не е ясно

Според източник на АФП Мън Хунвей не е изчезнал във Франция.

Базираното в Хонконг издание "Саут Чайна Морнинг Поуст" пък твърди, че представителят на Интерпол е бил задържан за разпит още с кацането му в Китай на 29 септември, но не се посочва нито къде е отведен, нито за какво евентуално е разследван.

Официална реакция от страна на китайските власти все още няма, а Мън е висш представител на китайската комунистическа партия.
 
Сигнал до френските власти за изчезването на Мън подала силно разтревожената му съпруга, с която живеели в Лион.

ББС коментира, че изчезването на Мън Хунвей се вписва в модела, наложен от идването на Си Дзинпин на власт през 2012 г., според който висш представител на Китайската комунистическа партия "изчезва", а след това се обявява, че е бил разследван и осъден за съответното нарушение. Така досега са "дисциплинирани" на 1 млн. партийни функционери.

Изданието посочва също така, че случаят с изчезналия президент на Интерпол е по-особен, защото обикновено семействата на изчезналите партийни функционери се страхуват да алармират за това, за да не бъдат подложени техните близки на още по-големи наказания.

Друг интересен момент е, че съпругата съобщава в полицията за изчезването на Мън цяла седмица по-късно.

Интерпол може да издаде червена бюлетина за международно издирване на президента си, но няма правомощия да праща свои служители да извършват арести в други държави.

Според сайта на Интерпол настоящият председател на базираната в град Лион международна полицейска организация е бил заместник-министър на обществената сигурност в Китай, посочва Ройтерс. Той има 40-годишен опит в полицията и областта на правосъдието в Китай в областта на наркотиците, международния тероризъм и граничен контрол.

Мън Хунвей е президент на Интерпол от 2016 г. Той замени на поста французойката Мирей Балестрази. Мандатът му изтича през 2020 г.

От страна на международната полицейска организация бе заявено, че е запозната със съобщенията за "предполагаемо изчезване" на нейния президент Мън Хунвей и че въпросът е работа на съответните органи във Франция и Китай, предадоха Ройтерс и ДПА.

От Интерпол обаче посочиха, че оперативната ѝ дейност се ръководи от генералния секретар.

"Генералният секретар е служителят на пълно работно време, отговорен за ежедневното ръководене на Интерпол", заяви организацията. "Генералният секретариат на Интерпол няма да коментира повече", посочва се в нейно съобщение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. lindentown
    #11
    Отговор на коментар #7

    Те обикновено българските "евроатлантици" и ДЖЕНДЪР-меристи са закончили в Маскве, и у них женщините без изключение са рускини, та официалния език в дамой е бил руския. Затова са и толкова напред с материала....

  2. edin.drug
    #10
    Отговор на коментар #7

    Преславо, моме, това че ти си била двойкаджийка и не си научила дори езика на господарите си не може да е мяра за останалите. Освен това частушката беше "подпольна" и се пееше по купони с намигване, а ти в това време си плакала на Маргарита Хранова и Дует Ритон.

  3. Преслав
    #9

    Забавна работа - шефът на Интерпол се оказа висш функционер на китайската компартия :)))

  4. Практик от София
    #8

    Шарен свят - някой се скрива,друг излиза на светло... Свежа новина от Обединеното кралство: "Разследващата група "Bellingcat" ще назове името на втория отровител, известен като "Александр Петров", на 9-ти октомври".

  5. Преслав
    #7

    Само на мен ли прави впечатление колко навътре са в руския двамата топ "евроатлантици" и клоуни тук?

  6. Bлaдo
    #6

    нашичкият се беше укрил от жена си - сиромашкия... :-) Ама китайският май са го окошарили от китайското кДс...

  7. Boris Kamov
    #5
    Отговор на коментар #4

    Па сетне ще пратим Интерпол да търси Петко Сертов... :-)

  8. Анасонлийски
    #4

    Ами да изпратим на Интерпол нашият Петко Сертов да им търси шефа!

  9. Лизи Гугуткова
    #3

    Според източник, 64-годишният Мейн Хонгуи е бил отведен от китайските правоохранителни органи за разпит веднага след пристигането си в страната миналата седмица. Трябва да се отбележи, че в момента няма информация за причината, поради която Китай разследва ръководителя на Интерпол, както и за възможното място на неговото задържане е неизвестно.

  10. Bлaдo
    #2

    "...китаеца Мън Хунвей..." - интересно е името на изчезналия... ... а имаше и такава руска частушка: "полюбила хунвейбина и повесила портрет. утром встала - глядь на стену: xy* висит, а Бина нет"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.