Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митничари и полицаи са първи по корупция

0 коментара

Агенция "Митници" се сочи за най-корумпираната държавна институция, на второ място след нея е Министерството на правосъдието. Митничарите, следвани от полицаите държат първенството за най-корумпирани професии.

Данните бяха обявени днес от директора на социологическа агенция "Витоша рисърч" Александър Стоянов при представянето на данните от корупционния мониторинг на Коалиция 2000 и "Витоша рисърч".

35,4 на сто от анкетираните през периода 4-15 октомври тази година посочват митническите служби като първостепенен източник на корупция, а 30,3 на сто - Министерство на правосъдието. 21,7 на сто определят като най-корумпирана институция Агенцията за приватизация, а 21,2 на сто - МВР.

От 1,5 до 2 на сто от българите дават подкуп средно месечно и този показател е постоянен от година и половина насам. Доминират сумите до 100 лева, а съотношението искан - даден подкуп е две към едно, каза Стоянов. Той уточни, че за периода октомври 2002 година - октомври тази година осъществените корупционни действия са около 600 000, а инициираните са приблизително 1 160 000.

Като най-корумпирана професионална група 74,5 на сто от интервюираните определят митническите служители, а според 59,2 на сто това са полицаите.

Професионалните групи, които оказват най-голям корупционен натиск са университетските преподаватели и лекарите - близо 17 на сто от анкетираните смятат така.

Половината от анкетираните 1098 души заявяват, че правителството не полага никакви усилия, за да се справи с корупционните практики във високите нива на държавната администрация. Въпреки практическия сблъсък на хората с корупционните действия, анкетираните смятат, че има възможност корупцията да бъде ограничена, коментира Стоянов.

От 2000 година до сега, представите на хората за разпространението на корупцията в България са относително постоянни, каза Александров. Той уточни, че според данните от изследванията разпространението на корупцията е около 6,5 при най-неблагоприятна стойност 10.

Факторите, които оказват влияние върху формиране на оценките на хората за разпространение на корупцията са личният опит - 9,5 на сто , разговорите с близки и познати - 27,3 на сто, както и медиите - 12, 8 на сто, информира директорът на социологическа агенция "Витоша рисърч". Той уточни, че увеличаването на броя на публикациите в медиите за корупция не влияе върху начина, по който хората оценяват корупцията като проблем за обществото.

Корупцията като проблем на страната ни отстъпва място по значимост в сравнение с престъпността, сочат данните на октомврийското изследване на Коалиция 2000. 59, 4 на сто от анкетираните определят безработицата като основен проблем, каза още Стоянов.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.