Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митниците очакват драстичен спад на приходите с 1.5 млрд. лв. тази година

4 коментара
Павел Геренски, директор на Агенция "Митници". Снимка: БГНЕС

Ситуацията с бюджета става все по-драматична. Агенция "Митници" (АМ) очаква спад на приходите, за които тя отговаря (мита, акцизи и ДДС от внос), с 1.5 млрд. лв. спрямо събраното през 2022 г., обяви на изслушване в бюджетната комисия директорът на ведомството Павел Геренски. Това е намаление с над 12%.

През 2022 г. митниците събраха рекордни приходи - малко над 13.4 млрд. лв., докато тази година агенцията очаква да събере 11.9 млрд. лв.

От думите на Геренски стана ясно също, че влошаването на събираемостта се е задълбочило през последния месец и половина. Затова има разлика между актуализираната прогноза, която финансовото министерство внесе с бюджета в парламента през април, и текущата прогноза на митниците. Очакванията вече са приходите от мита да бъдат със 70 млн. лв. по-малко от записаното в актуализираната прогноза, тези от акцизи – с 14 млн. лв. повече, а от ДДС от внос – с 641 млн. лв. по-малко.

Тази година се очаква по-добро изпълнение от миналата година само за акцизите, и то заради вдигането на ставките върху цигарите и другите тютюневи изделия. Заради презапасяване с цигари със стар акциз в началото на годината, събраемостта през април и май е спаднала, но се очаква наваксване до края на годината.

Най-сериозната причина за очаквания спад в приходите от АМ тази година е намаленият обем на вноса на петрол и още повече – значителният спад на цената му на международните пазари. Има спад и в износа на нефтени продукти за Украйна, които миналата година увеличиха приходите в бюджета.

Павел Геренски разкри, че в последните дни е имал среща с ръководството на "Лукойл Нефтохим" по повод намерение на компанията за внос на суров нефт от Казахстан. Митниците са поискали по-добро документално оформяне на вноса, така че той да не нарушава санкциите. Ако този внос се реализира, резултатите на "Лукойл" ще се подобрят, а оттам и приходите от ДДС от внос, защото казахстанският петрол е по-скъп от руския и от арабския.

Потреблението на суров петрол в страната се е свило с 43% като стойност в левове за първите четири месеца на годината, а ДДС от мазут е спаднал със 100%, защото няма внос на мазут, каза още Геренски. Количествата суров петрол, внесени в страната, са спаднали с 11%.

Преди седмица служебният финансов министър Росица Велкова изнесе данни, че цялостно приходите от ДДС във фиска регистрират спад към края на април спрямо същия период на миналата година. Намалението е с около 150 млн. лв. до 4.9 млрд. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 65
    #4

    С такива началници - такива очаквания!

  2. Simeon Simeonov_fb
    #3
    Отговор на коментар #1

    Абе как как?? Толкова е просто! На по-малко хора ще раздават, значи ще има по повече за всеки бе..е..е..е!

  3. roser
    #2

    Ефектът на гълъба!

  4. Mz/X
    #1

    Не знам как при бързо намаляване на населението би могло да се очаква обратното - увеличаване на приходите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.