Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митниците "проспали"" 600 млн.долара за 5 години само от вноса от Германия

0 коментара

Над 600 млн.долара от стойността на немските стоки са укрити при вноса в България за последните 5 години. Разминаването, ощетило хазната, е засечено при съпоставяне на данните на българската и на германската статистика, съобщи в понеделник Емилия Данаилова от Националния статистически институт.

Несъответствие между нашите и немските статистически данни има и при българския внос в Германия, но там цифрата е между 100 и 150 млн. долара.

Данаилова съобщи, цитирана от БНР, че най-големи са разликите при облеклата, употребяваните коли и машините. "Според данните на немската статистика те внасят в България тъкани за 19 млн. долара, пък в България се оказва, че влизат за 4 млн. долара. Продължават проблемите с употребяваните коли и камиони", коментира тя.

Германия продължава да бъде основният вносител в България и вторият по големина пазар за български стоки, показват предварителните данни на НСИ за външнотърговският стокообмен на страната за миналата година.

В сравнение с 2003-та, стокообменът се увеличава с 20.5% до 38.4 млрд. лева. Статистиката обаче отчита ръст и на отрицателното търговско салдо с около 300 млн.лв. за последната година.

През 2004 г. са изнесени стоки за 15.6 млрд. лв., а са внесени за 22.7 млрд. Спрямо 2003-та, през миналата година българският износ се е увеличил с 19.9%, а вносът е нараснал с 20.9 процента.

Най-големият месечен износ е реализиран през юли - за 1538.6 млн. лв., а най-малко стоки сме изнесли през януари - за 979.3 млн. лв. Тенденцията от предходни години износът през третото и четвъртото тримесечие да е по-активен се запазва и през 2004 г, като последното тримесечие формира 27.4 % от годишния обем на износа.

Около 46% от годишният експорт е износ на стоки след преработка у нас (т.нар. "ишлеме"), основно за Италия, Германия, Гърция, Белгия и Франция. Тези страни формират 57% от този вид износ.

Основният пазар за българските стоки е Италия, следвана от Германия, а третото място през последните години си поделят Гърция и Турция.

През 2004 г. за Италия, Германия, Турция и Гърция са изнесени 43% от българските стоки. Износът за Италия е 13% от общия експорт на България, за Германия, Турция и Гърция - по 10%.

При вноса, най-големият ръст е регистриран през декември 2004 г., когато в страната са влезли стоки за 2279.5 млн.лева. Около 22% от годишния обем са стоки за преработка - горива, руди, тъкани, прежди, които влизат главно от Италия, Гърция, Германия, Турция, Франция, Русия, Украйна.

Лидерското място при вноса като стокови позиции през последните години се заема от нефта, природния газ и колите втора употреба, сочат още данните на НСИ. През миналата година импорта на нефт се е увеличил с 35% спрямо 2003 г., на газ - с 4%, а на стари автомобили - с 47 на сто. Заедно с медните руди, чийто импорт миналата година се е увеличил с 66%, тези групи стоки формират една-пета от целия внос в България.

С 42% се е увеличил вносът на напитки и тютюн през 2004 г., над 30% е ръстът при суровите нехранителни материали, с около една четвърт - на химическите продукти, машините и оборудването.

Най-много стоки в България и през 2004 г. са внесли Германия, Русия и Италия, както беше и през 2003 година, уточниха от НСИ. Трите държави формират 37% от общия внос в България, а Германия изпреварва Русия като основен вносител.

И през 2004 г. основен търговски партньор на България остава Европейският съюз с 56% от стокообмена на нашата страна. Близо 58% от българския износ е за страните от Общността, а 54% от вноса е от държавите членки на ЕС.

За първи път през 2004 г. САЩ "изпада" от челната десетка на страните - вносители в България, където обаче също за първи път влиза Румъния.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.