Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митниците задръстени от конфискувани стоки за 20 млн. лв.

Ведомството на Ваньо Танов не може да разполага с тях, но ще поиска това правомощие да се върне

6 коментара
Митниците задръстени от конфискувани стоки за 20 млн. лв.

Знаем за проблема с конфискуваните стоки, но по закон митниците нямат право да ги продават. Затова внасяме предложение законът така да се промени, че която държавна институция конфискува стоки, да може да се разпорежда с тях. Това каза директорът на Агенцията "Митници" Ваньо Танов по БНР в понеделник. Повод за думите му е доклад на Сметната палата от проверка в агенцията, според който стоки за милиони левове залежават в складове, наети от митниците.

Според доклада в складовете престоявали стоки, отнети в полза на държавата още от 1989-1999 г. Повечето такива стоки били напълно похабени от годините. Според проверяващите през 2010 г. митниците са прибрали 3.2 млн. лв. приходи, докато по документи в складовете залежавали стоки за 20 млн. лв.

Дори да можеха, митниците не би трябвало да продават такива стоки, защото част от тях са фалшификати на известни марки, а част от тях са опасни. Не можем да продаваме парфюми или лекарства менте, те подлежат на унищожение, каза Танов. Същото се отнася до конфискувани цигари, които обикновено се горят в пещи.

"Друг е въпросът, че в последните 15 г. бяха натрупани огромни количества такива стоки -за унищожение – бел. ред.). И поради това, че митниците нямат правомощия за продажба, се е стигнало дотам автомобили, стоящи с години..., всичкото това беше изчистено в 2009-2010 г., защото плащахме над 470 000 наеми, сега тази сума е по-малка от 100 000 лева. Нямаме залежала стока, която подлежи на продажба, имаме залежала стока, която не е унищожена поради тежки и трудни процедури. Единствено ние сме заинтересовани тези стоки да напуснат складовете, за да не плащаме наеми", каза Танов.

По думите му Агенция "Митници" може да се разпорежда само с плодовете и зеленчуците. Веднага се обявява процедура за продажба. Ако няма купувач на тези стоки, може да се направят като дарение и се изготвя писмо до министъра на финансите, който дава разрешение за тази процедура. "Но тук също има доста проблеми. В повечето случаи обаче тази процедура не може да завърши толкова бързо, защото трябва да се произнесе Агенцията по храните. Нещата са доста по-сложни", продължи директорът на митниците.

Той опроверга, че в складовете все още има конфискувани стоки за 20 млн. лв. "Заведени са счетоводно тези стоки, но те не съществуват", обясни Танов и допълни, че съответните разяснения са били дадени и на Сметната палата, когато е получен доклада от одита ѝ.


Според директора на митниците единият начин да се продават конфискувани стоки, поне тези от тях, които могат да бъдат продавани, е чрез търговете на НАП. Така в момента с договор между митниците и приходната агенция се продават бижута.

Внесли сме законодателни промени - този, който конфискува, той да се разпорежда с тези стоки. Сега ние ги задържаме, други трябва да се оправят след това с тях. Единственият, който се разпорежда с държавна собственост, е министърът на финансите, обясни Танов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #6

    ей тоя Танов, пак го подхлъзнаха. тоя път да прокара инициативата, реализацията на конфискуваните стоки да се върне в прерогативите на митниците. всички знаем каква е целта - допълнителни приходи за бездънните джобове чрез заобикаляне на НАП, под формата на дарения и т.н. малцина осъзнават, че това не е негова идея, а част от "оптимизацията" на хранилката АМ.

  2. Анонимен
    #5

    Tija /:):) kakto Liudmila Zivkova ,kazvashe navremeto ..."tia":):)/ot mitnicite...sa "chikani" i "drusani" ..."otzad"....i...v glavite!:):)

  3. emma
    #4

    Конфискуваните цигари НИКОГА не са изгаряни,а новоизнесени,"откраднати" от неохраняемите складове на митниците или .....подарявани на психоболни в съответните здравни заведения....защото там няма кой да потвърди дарението...

  4. Анонимен
    #3

    Конфискуваните стоки се продават на търг и парите влизат в и без туй отънялия, профукан от комунистите, пенсионен фонд... Луцифер

  5. Анонимен
    #2

    Да бе, нали се конфискува в полза на държавата, значи държавата е собственик, а не някаква си агенция! Може парите да отидат като помощи за пенсионери или млади семейства с до 2 деца. (Защото, който има повече от 2, е преценил, че може да си им поеме всички разходи, иначе е безотговорен и ще си купи цигари, вместо мляко за децата.)

  6. Анонимен
    #1

    Конфискувани продукти от пристанище "Росенец" и "Нефтохим-Бургас" НЯМА, нали?! Браво на законопослушният Златев-само той спазва законите, пък е и приятел на премиера, но....това няма значение!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.