Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младите българи: мързеливи консуматори с усещане за граждани на света

Освен мозъци от България вече изтичат и ръце

9 коментара
Младите българи: мързеливи консуматори с усещане за граждани на света

Сред младото поколение в България няма сериозна почва нито националният нихилизъм, нито евроскептицизмът. Половината от младите хора се чувстват граждани на Европа и света, използват новите технологии, а разликите между града и селото се заличават. Наред с това младите хора имат все повече консуматорски навици и пазаруват често, дори и най-бедните от тях. В същото време те са аполитични, като едва 3-4% искат да се занимават с политика.

Това показват резултатите от мащабно изследване на младежка, проведено от “Галъп интернешънъл“, което беше представено във вторник.

Освен мозъци от България вече изтичат и ръце

Освен мозъци, от България вече изтичат и ръце. Емигрират все повече нискоквалифицирани младежи, които не намират перспектива в страната.

Материалната мотивация е доминираща при емигрирането на българите, отчита изследването.

"Ако през 90-те години САЩ и Канада са били най-предпочитани страни, сега сънародниците ни избират европейските държави, като първенството държат Германия и Великобритания. Мащабът на българската диаспора в чужбина я превръща във фактор за процесите в самата България, затова тя трябва се изследва и да бъде в центъра на дневния ред на политиците", коментира социологът доц. Борис Попиванов от Институт "Иван Хаджийски“. 

Според проучването 40% от младежите се чувстват граждани на света, а 55% се чувстват европейци, 90% се чувстват българи. 54% от младите турци и 28% от ромите се гордеят с това, че са българи.

Мързеливи консуматори

Изследването очертава младежите в България като консуматори, които предпочитат да не правят нищо.

“Всеки пети младеж не чете изобщо в свободното си време. Редовно спортуват само 10% от младежите, а изобщо не спортуват една четвърт. Нашите младежи са значими консуматори на търговски продукти. Близо една четвърт от младежите пазаруват всеки ден. Честотата на пазаруване не зависи от финансовите възможности и най-бедните пазаруват толкова често, колкото и богатите“, каза доц. Сийка Ковачева от Пловдивски университет "Паисий Хилендарски".  

Макар да не спортуват, младите хора се чувстват в отлично здраве. Над 50% от младите казват, че са в отлично здраве, 30% казват - много добро, малък процент го определят като добро и само 1% казват “средно".

Технически и материално обезпечени

Наред с това преобладаващата част от младите хора са много добре технически и материално обезпечени - почти всички имат мобилни телефони, собствена стая, компютър вкъщи.

“Нашата младеж живее в условия на висока техническа въоръженост. Не открихме респондент, който да няма мобилен телефон. Изчезнали са разликите между града и селото по отношение на компютризацията, освен в броя на компютрите. 94% от българските младежи притежават компютър в семейството си, а 44% посочват, че имат повече от 1 компютър. Младежта има постоянен достъп до интернет“, обобщи социологът Петър-Емил Митев пред БНР.

Само 11% от младежите нямат автомобил в семейството.

87% от тях имат самостоятелна стая. 

“Нашата младеж е в много добро здравословно състояние. Над 50% от младите казват, че са в отлично здраве, 30% казват - много добро, малък процент го определят като добро и само 1% казват “средно“, каза още Митев.

Маргинализирането на ромите продължава

“Лошата новина от изследването обаче е това, че маргинализирането на българските роми продължава да стига до болезнени мащаби както по отношение на образование, така и по отношение на работа“, коментира той.

По думите му дистанциите богат – беден се преплитат с етническите дистанции.

“Като че ли няма една младеж, има цигани, роми, или както искате ги наречете и всички останали. Пропастта е много сериозна и това е един от най-тъжните изводи, който аз правя от това поредно мащабно изследване. Отчуждението е факт и житейските траектории на тези хора са различни. Без постоянно напомняне за това, ние не просто няма да адресираме проблема, а след време, когато си мислим за възпроизводството на политическия елит, както и въобще за възпроизводството, ще имаме две паралелни реалности“, коментира Първан Симеонов от “Галъп Интернешънъл“. По думите му проблемът не трябва да се подценява.

Младите знаят неочаквано много за корупцията в образованието

Младите хора посочват неочаквано много за наличието на корупция в системата на образованието. При нас разминаването на образователната подготовка и трудовата реализация е съществено - за едно учиш, а след това работиш друго“, отчете Петър-Емил Митев.

По думите му въпреки това има висок стремеж към висше образование.

По-спокойно поколение

“Това е по-спокойно поколение, липсва онази нервност, която беше характерна за времето на прехода“, каза още Митев.

Той подчерта, че е изчезнал страхът от безработица, но е висока младежката чувствителност към социалната несправедливост.

Едва 3-4% и то не най-добрите искат да са политици

Политическото отчуждение е нараснало, отбеляза още той и добави, че това се отнася също за участието в изборите и политическата кариера. Само 3-4% от младежите проявяват такъв интерес, освен това те не са от най-добрите, коментира Митев.

"Рискуваме да се влоши качеството на политическия елит, защото към такива длъжности се ориентират не най-добрите и подготвени младежи“, посочи той. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #9

    Когато се прави такова проучване, то трябва да влезе в училища, избрани на случаен принцип. Там може да се проведе кратка анонимна анкета за проблемите на подрастващите и въпросите за бъдещето да стоят скрити в нея. Всяка провокация се възприема агресивно. Младите имат много идеи, които не са проверили, интересуват се от култура, която няма нищо общо с официалната и знаят, че на това не се гледа с добро око. Затова могат да бъдат честни само ако социолозите поставят предпазливи въпроси.

  2. Entdecken
    #8

    Ако някой чете глупостите на Кънчо-рушвета от Калъп - Интернейшънъл то е само за да разбере каква е истината която обикновено е точно обратното на мнението на въпросния червен и недодялан Кънчо рожба на БКП и КПСС както и на Андрей Райчев и жена му Виза - все хора на разстреляния от мафията пред дома му Луканов - човек със заслуги за сегашното състояние на демокрацийката ни!

  3. olele
    #7

    така са всички милениуми...пак антибългарска статия... аман начи..

  4. Kiril Kovatchev
    #6

    Като виждаме какви долнокачествени политици си избира българина, няма как да се очаква да си възпита качествено децата.

  5. ivancho ivanov
    #5

    Младежта ни отговаря напълно на околността в която живее, има отлични условия да не върши нищо и не върши нищо! Защо е това възмущение? В политиката влизали само няколко процента, че тази професия не е за сульо/пульо, за продажни типове, които винаги се намират, освен това трябва да си дебелокож, ще те плюят 24/7 някои, други ще са винаги разочаровани - трябва да знаеш историята на България с падения и върхове, също и световната и най-същественото да си човек с характер, да държиш към истината,

  6. Старият куфар
    #4

    Прочетете последното изречение - "Рискуваме да се влоши качеството на политическия елит, защото към такива длъжности се ориентират не най-добрите и подготвени младежи" Г-н Митев, Вие ме ударихте с мокър пешкир по главата. Ако смятате, че на политическия елит у нас е възможно да му се влошава качеството още, не съм сигурен, че сте избрал най-подходящото поприще в живота си.

  7. Bлaдo
    #3

    имайте милост към младите! - те ще ви определят пенсиите... :-)

  8. В и К
    #2

    Галъп - надути пуйчовци с усещане че ги бива за нещо.

  9. анита хегерланд
    #1

    Какъв се чувстваш не е равнозначно на това какъв си. Цялото изследване е смешно и не отразява поколенческите разлики. Има компютър "2 ръка" на който играе или ползва Интернет, за да чете, пазарува и качва материали?! Галъп, недейте така. Влезте в час. Погледнете американските анализи за поколенческите разлики, които са практични и могат да се използват от политиците и бизнесмените, защото съдържат информация, а не чувства...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.