Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младите иранци - подложени на икономически натиск и разделени относно бъдещето

0 коментара
Младите иранци - подложени на икономически натиск и разделени относно бъдещето

Изправени пред засилващия се натиск от страна на Вашингтон и пред икономически санкции, някои млади иранци са решени да модернизират страната си, но част от образования елит предпочита да емигрира, разочарован от отговора на правителството.

На сенчест балкон в Техеран група предприемачи правят видеозапис, давайки съвети на бъдещото поколение, в учудващо оптимистична атмосфера предвид притеснителния икономически контекст.

"Ние знаем как да се адаптираме към трудни периоди", заявява Реза Гиаби, председател на управителния съвет на консултантска фирма, фокусираща се върху технологиите.

"В миналото много иранци постигнаха успех в Берлин, в Силициевата долина и в Лондон, но на нашето поколение му писна да емигрира и просто да работи за други. Отсега нататък ще се опитаме да създадем нещо за себе си", каза той пред АФП.

В очите на всички обаче препятствията са огромни: безработица, ръст на цените, сриване на валутата и връщането на американските икономически санкции от следващия месец, след като Вашингтон реши да изостави ядреното споразумение от 2015 г., предизвиквайки опасения от най-лошото.

"Ние разбираме, че ситуацията не е добра, но не можем да чакаме нещата да се подобрят, трябва да действаме", обяснява Алиреза Ходая, 30-годишен производител на обувки от високата гама клас.

Той е един от организаторите на първата седмица, посветена на стартиращи компании в Техеран, която ще започне на 3 август.

Няколко примера дават повод за надежди на най-образованата част от младежта, като огромният успех на приложението за таксита Snapp или откриването на нови модерни кафенета и ресторанти.

Правителството на президента Хасан Рохани гледа на тези повлияни от Запада иновации не толкова негативно, колкото предшествениците си.

"В миналото се опитахме да бъдем независими, но не можем да пренебрегваме правителството. Сега има хора, които разбират и слушат и искаме да участваме в определянето на политиките", обяснява Ходая.

"Няма работа"

Този полъх на оптимизъм обаче е по-слаб сред средната и висшата класа, които виждат малко перспективи за политически и икономически промени.

Вашингтон се надява, че тази блокада ще доведе до масови анти-правителствени прояви. Но бруталният отговор на протестите и опасенията, че ще предизвикат хаос като в Сирия, доведоха до нещо като примирение.

Мнозина дори искат да напуснат страната.

"Младите са загубили всякаква надежда за бъдещето си", твърди Париса, 21-годишна студентка по право. "От три години търся работа, за да платя за образованието си и да помогна на баща си, но знам, че след като приключа учението, няма да намеря работа."

"Мнозина искат да замина и имат право, защото ще могат да се надяват на прилична заплата", казва тя.

През този уикенд САЩ засилиха натиска си върху Техеран. Американският президент Доналд Тръмп заплаши Иран в Туитър, а държавният секретар Майк Помпейо обяви засилване на пропагандната кампания срещу ръководителите на Ислямската република.

Но иранската младеж, свикнала с дипломатическите сблъсъци между Вашингтон и Техеран - две трети от иранците са родени след революцията през 1979 г. - гледа преди всичко какво става вътре в страната. За мнозина блокирането на платформата за електронни съобщения Телеграм през април беше решението, което се оказа прекалено.

"Прекарах два дни в стаята си, толкова бях подтиснат", признава главен редактор, който миналата година е агитирал за преизбирането на Рохани. Иранският президент беше обещал да не прибягва повече до цензура.

Дотогава "бях ядосан на всички мои приятели, които потегляха, но за първи път си помислих, че може би е време да замина", уверява той.

В някои аспекти на всекидневния живот са се подобрили от гледна точка на младежите, но не достатъчно бързо, за да отговорят на очакванията им. Днес те критикуват открито правителството и системата по начин, който беше немислим само преди няколко години, но се усещат пренебрегнати.

"Лидерите не слушат младите, те пренебрегват надеждите им, мненията им за живота, обществото, религията и политиката", оплаква се Ехсан, 24-годишен студент.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.