Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Младите се отдръпват от Станишев заради позицията по Ирак

0 коментара

Българите гледат на войната в Ирак като на нещо преходно и това не ги прави трайни песимистични за своя живот, заявиха днес от НЦИОМ, при представянето на данните от национално представително проучване на обществено-политическите нагласи през този месец. Този извод е получен в периода на приключване на дипломатическите усилия за уреждане на конфликта в Персийския залив, уточниха от агенцията.

През март рейтингът на премиерът Симеон Сакскобургготски леко се е покачил, в сравнение с предишния месец. Одобрението към Сакскобургготски се е увеличило с 3%, а неодобрението е намаляло с 4 на сто. Причината е главно външно политическата активност на премиера, заявиха от НЦИОМ.

Лидерът на БСП Сергей Станишев обаче е загубил рейтинг, и то най-вече сред своите съпартийци и симпатизанти, заради непоследователната позиция на левицата по кризата в Ирак, обясни Лидия Йорданова, директор на НЦИОМ. Разколебаване на положителното отношение към Станишев показват младите от по-големите градове.

Потребността от информация в ситуация на криза, земетресение или война, води до нарастване на рейтингите на държавните медии като БНР и БНТ, подчертаха социолозите. Заради конфликта в БТА обаче рейтингът на агенцията пада - намалението е с около 10 пункта в сравнение с предишни периоди от 1998 година насам и сега е 38,6%. Задълбочаващата се криза там поставя на изпитание авторитета на самата институция, като всеки пети не одобрява работата на БТА, сочат данните.

Според НЦИОМ, предстоящата военна криза и очакваната активност на българските политици по този повод вероятно ще задържи баланса "за" и "против" сегашното управление в рамките на измерените през март стойности. Социолозите прогнозираха, че те няма да се променят драстично в следващите един - два месеца.

Само рейтингът на Меглена Кунева расте сред министрите

Мнозинството политици продължават да губят одобрението на гражданите и през март, сочи НЦИОМ. Единствените, които трупат одобрение, са Георги Първанов, Симеон Сакскобургготски, Стефан Софиянски, Петър Стоянов, Надежда Михайлова и Меглена Кунева. Без промяна, в сравнение с февруари, остава отношението на анкетираните към Огнян Герджиков и Ахмед Доган.

Главният секретар на МВР Бойко Борисов остава извън политическата класация, въпреки високото одобрение на хората към него и въпреки че рейтингът му носи и политическо съдържание, заявиха от НЦИОМ. Сред посочените причини от анкетираните защо харесват Борисов са - защото политиците го мразят, защото се облича обикновено, говори разбираемо, бил близо до народа и не се надува.

Полицията обаче губи от одобрението си сред обществото в сравнение с предходните месеци и започва да трупа неодобрение. Спада подкрепата към МВР сред богатите, предприемчивите и работещите в големите градове. След убийството на Илия Павлов, все по-несигурни и изразяващи страх за живота си стават елитните прослойки от т.н. национален капитал.

С най-висок рейтинг сред държавниците е президентът Георги Първанов - 65% одобрение. Следват го Стефан Софиянски с 61%, Соломон Паси с 47%, Петър Стоянов с 45%, Георги Петканов с 38%, Милен Велчев - 37%, Сергей Станишев с 35%, Надежда Михайлова с 34% и Симеон Сакскобургготски с 31%.

21% одобряват правителството срещу 65% неодобрение, 31% одобряват премиера Сакскобургготски, а 55% не го одобряват.

16% от анкетираните хем одобрява правителството, хем одобряват и премиера, което според НЦИОМ сочи, че потенциалът на НДСВ не бил изчерпан. Имало и други 12%, одобряващи само работата на премиера, но не и на правителството. 47% са тези, които не одобряват нито работата на правителството, нито работата на премиера.

"Продължава спада на одобрение за работата на доминирания от мнозинството парламент. Нараства делът на недоволните от НДСВ - това вече са 70% от всички българи. Понижава се рейтингът на всички министри, с изключение на Меглена Кунева", съобщи Лидия Йорданова.

Директорът на НЦИОМ каза, че започва да се очертава нова тенденция - след заможните хора, доволни от статуса си, които поначало подкрепят всяко управление. Сега тяхното одобрение към НДСВ започва да се топи. НДСВ губи подкрепа сред работодателите и сред лидерите на общественото мнение, което е симптом за обща негативна тенденция по отношение на управлението в средносрочно бъдеще, например непосредствено след войната, каза тя.

44% от симпатизантите на НДСВ не искат промени в правителството, 34% искат. НДСВ има общо 10% обществена подкрепа като партия и коалиция.

Хората не искат предсрочни избори

"Твърденията, които доста широко се лансират, че българите искат предсрочни парламентарни избори не отговарят на масовите обществени настроения към момента по наши данни", заяви Йорданова.

"В средата на март две трети от българите са склонни да прогнозират редовни, а не предсрочни избори. Единствено симпатизантите на СДС се разделят на два равни дяла в своите прогнози - половината твърдят, че ще има предсрочни избори, другата половина твърдят, че няма да има. Делът на обществена подкрепа към СДС е изравнен с този на НДСВ и е 10%. Сред другите групи, извън СДС, преобладава мнението, че по-вероятно е да има редовни, а не предсрочни избори", заяви Лидия Йорданова.

59% от БСП-симпатизантите не прогнозират предсрочни избори, въпреки позивните от "Позитано"20 в тази посока. 92% от НДСВ-симпатизантите смятат, че следващите парламентарни избори ще са редовни.

Има едно неосъзнато желание за промяна в управлението, но още няма ситуация на избор, който да изиска по-категорична позиция. "Ние твърдим, че е въпрос на време и стечение на обстоятелства подобни обществени настроения да бъдат активизирани. Не знаем от кого ще бъдат активирани, кога и с какви последствия", каза директорката на НЦИОМ.

СДС и БСП не са алтернатива на НДСВ

Българите не виждат алтернатива на днешното управление в лицето на СДС и на БСП. На въпрос дали БСП в момента е в състояние да предложи на България добра управленска алтернатива, две трети от запитаните отговорят с "не ". 76% не смятат, че и СДС може да предложи.

В същото време огромното мнозинство от определящите се като симпатизанти и на БСП, и на СДС, и на НДСВ харесват собствените си партии и ги смятат за добри управляващи или добра алтернатива.

Проблемът е, че голямото деление в България не е между една или друга линия на поведение или идея, а между българите, подкрепящи партиите и българите, неподкрепящи партиите. Като вторите са повече, подчерта Йорданова.

75% от политически апатичните хора не одобряват БСП като алтернатива на управлението, 80% от тях не възприемат СДС като по-добър избор. Оттеглилите се от политиката не дават сигнали за завръщане към активност.

Стандартът на живот се влошава

28% от анкетираните отговарят, че промяна в ситуацията може да има чрез промяна в управлението. 24% сочат промяна в законите. Това подсказва, че парламентът не е изчерпал възможността чрез добра законодателна инициатива да повлияе положително на образа на България и на политическия елит, подчертаха от НЦИОМ. 16% отговарят, че промяната минава през промяна в манталитета на хората и едва 1% искат промени в медиите.

Жълтите симпатизанти искат промяна в икономиката, докато сините и червените искат промяна в управлението.

Година и девет месеца, след като НДСВ дойде на власт, 48% от българите оценяват материалното си положение като влошено, 43% отчитат без промяна състоянието си и едва 5% сочат подобрение. През септември 2001 г. едва 9% са допускали влошаване на материалното си състояние във връзка с управлението на Симеон Саксокубргготски, а 36% от пълнолетните българи директно са виждали просперитет.

"Многократно, драматично се разминават очакванията за просперитет и благополучие на старта на управлението на НДВСВ и самооценките днес", са изводите на НЦИОМ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.