Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Много ли ягоди има в морето?

54 коментара

Сред любимите ми книги в детството бе "Плува, плува корабче" с абсурдни стихове и с не по-малко абсурдни илюстрации на майстора Конашевич.

Нощес във Фейсбук ми зададоха въпрос, който ме накара да си спомня едно четиристишие от предисторическата детска книжка:

Попита ме някой, в пустинята бе то,

много ли ягоди има в морето?

Толкова колкото риби солени,

растат из гората по дървата зелени...

Мен пък ме попита някой какво мисля за немския език на току що отхождащата от трибуната българска кандидат-комисарка (изслушването на Румяна Желева може да чуете тук:). Затрудних се с отговора.

И не защото не можех да оценя нейната употреба на езика на Шилер и на Хайне. А защото зад този въпрос пред мен зейна цялата бездна на политическия, културен и дори национално-антропологичен провал, който преживяхме на 12 януари.

За кусурите "по същество" вече писаха мнозина и в традиционните медии, и в демократичния Интернет. Умно, с болка и с чувство за срам. Досега не бяхме имали подобна възможност - поне аз не я помня - да проследим така продължително и убедително публичния резил на наш политик.

Аз ще пиша за езика. За езика на кандидатката и за езика на нашите политици зад граница. По силата на професионалните си занимания с устен превод имам някои впечатления от този кръг през последните 15 години.

В английския се използва хубав глагол за описване владеенето на чужд език - to command a language. Именно за това става дума, когато излизаш със своите езикови познания на сцена, по - висока от тази на кварталното читалище и по-видима от естрадата в Борисовата градина. Трябва да "командваш" чуждия език. А не да се оставяш той да те командва.

Много са предпоставките за приближаване към идеала на съвършеното владеене на един чужд език. Може коректно да изчетеш предварително приготвен текст. Може дори повече или по-малко граматически правилно да отговориш на спонтанно зададени въпроси. Но това далеч не изчерпва императивно нужното за да се представиш, да защитиш тезите си и да се наложиш на високата международна сцена.

Винаги е имало политици, които смятат, че "владеенето говоримо" - както са записали в служебните си справки - на един или друг "западен" език, е достатъчно за да се впускат без помощта на професионален преводач в официални разговори в странство, да излизат пред медиите и да правят заявления. Впрочем, същото важи с още по-голяма сила и за руския език, но това не ни е темата днес.

При сегашното и при предишното правителство броят на разчитащите на собствените езикови умения нарасна особено много. В политиката навлязоха младите поколения, поучили на Запад и убедени, че чуждият език, на който са говорили с колеги и приятели, който ползват за комуникации в Интернет и за прелистване на вестници е достатъчен, за да се откажат от услугите на професионалния преводач.

В разговор на висше политическо ниво такова "владеене" се оказва заблуждаващо. То е предпоставка за конфузи, а не дай си Боже и за трагедии като снощната.

Използването на чужд език в кръговете, които имам предвид в този текст, изисква дълбоко и обширно познаване на контекста, на реалиите на страната, на културата ѝ, на актуалния обществен дебат в нея. На историята и стилистиката на езика, ако щете. Само готовността и способността за светкавична асоциация, за изпреварващо тълкуване на играта на думи, на цитата и метафората позволяват на беседващия да се чувства комфортно в разговора, да покаже своите реални професионални възможности и да избегне евентуалния гаф.

Мислейки за български политици, които се вписват в горната картина, в момента ми идва наум едно име - това на Стефан Тафров. За мен обаче той е първо дипломат и интелектуалец и чак след това политик.

Трудно е да се убеждава виден представител на България, свикнат на внимание и репортерска навалица в Родината, че настоявайки на личен "стейтмънт" пред медиите или дори на водене на разговор на чуждия език, той върши преди всичко лоша услуга на самия себе си. И на каузата - за която всички се надяваме, че мисли да отстоява на първо място.

Обреченият на мълчание, стоящ или седящ до него преводач би могъл (в повечето случаи) да го избави от принудата да се изразява елементарно и схематично, от вероятността изказванията му да останат непълно разбрани или двусмислено изтълкувани. Говорейки на родния си език, представителят на България би бил в състояние да поднесе тезите си диференцирано, на нивото, на което обикновено се води политическият дебат в Западна Европа.

Снощното преживяване на живо бе за мен потвърждение на забелязваното и мисленото отдавна. Немският и английският на кандидат-комисарката са на достатъчно добро ниво за водене на разговори в непринудена, неформална среда. Те стигат навярно и за рутинни професионални срещи и протоколни церемонии в рамките на правомощията като шеф на ресора. При изслушването, обаче, те бяха явно недостатъчни.

Може би, ако в залата на ЕП тя бе решила след кратко приветствие на двата познати ѝ езика, да премине на родния си език и бе обосновала това с важността и сложността на поставената ѝ задача, резултатът (извън юридическия казус "Глобал консулт") можеше и да е по-различен. Благодарение на професионалната работа на българските колеги от кабините.

Стана обаче така, че днес за кой ли път се събуждаме махмурлии. Едни от привичното нощесно отмиване на обидата с течности, други от умуване и терзания. На мен пък, кой знае защо ми идва пак наум друго стихче от "Плува, плува корабче":

Иван-Диван на стената заспал.

Иван-Диван се от там изтървал.

И цялата царска армия, която е цяло море,

не може Ивана, не може Дивана да събере...

Нещата започват да стават страшни. Защото без голямо усилие вместо Иван може спокойно да впишем знаковото име "Андрешко". Или Ганьо. Със и без "бай" отпред...

*Повече от автора на www.de-zorata.de и във Фейсбук под "Milen Radev"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

54 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. toto
    #57

    pak evreite....oligofreni.....niama da se spasim ot tiah. .... samo lansirat protivore4ivi tesi, sa da protivopostaviat goyte....sliapi liu ste..................

  2. Lyubo
    #56

    Една българка на обвинителната скамейкаот Жан-Жак Мевел кореспондент в Брюкселв-к Фигаро http://www.lefigaro.fr/international/2010/01/13/01003-20100113ARTFIG00448-union-europeenne-une-bulgare-sur-la-sellette-.phpпревод Фейсбук група "Стефан Тафров за еврокомисар"* http://www.facebook.com/group.php?gid=277996340217Румяна Желева, кандидат за Комисията е слабото звено на новия екип на Жозе Мануел БарозуКандидат-комисарите често имат притеснена усмивка ...

  3. читател
    #55

    БРАВО!!!!

  4. читател
    #53

    Да кажете къде може още нещо ваше да се прочете по темата?

  5. NS
    #52

    Да, съвършено правилно. За съжаление обаче не само политици преоценяват собствените чуждоезикови възможности...

  6. BG
    #51

    Г- н Радев,ягоди явно има в българското,но ние и в Европейското море.Тъжна беше картината снощи,но и страшна.Страшна,защото говорим за външен министър,за евродепутат.Максимата "нищо ново не научил,нищо старо не забравил" е вярна.Този срамен и позорен цирк дълго,дълго време ще дава отражение върху всички български представители в Европа.И това е най-страшното.

  7. калун
    #50

    Ивана-Дивана да събере.Робин-Бобин криво-ляво си закусчица направи.Той едно теле изядеовня, две овчици млади, цяла крава той налапаи тезгяха със касапа, църкви две изядеи...остана гладен.Не знаех, че още ги помня - 50 години оттогава май. Много приятно и поучително. :-)))

  8. калун
    #49

    Тази беше друга, обаче не помня името, да речем:Хъмпти-Дъмпти на стената заспалХъмпти-Дъмпти се оттам изтървалИ цялата кралска армия,която е цяло морене можеше Хъмпти, не можеше Дъмптини Хъмпти, ни Дъмпти да събере...Толкова помня, не е точно, но годините са доста:))И това беше не знам как промъкнала се английска книжка с картинки за деца. Преводът е приблизителен естествено, но й се радвахме.

  9. Енея
    #48

    в предишния постинг да се чете "МНОГОзнаещ български"

  10. bibi
    #46

    Ako govoreshe samo na balgarski sas prevodach,shteshe da se kaje che ne znaenito edin chujd ezik.Ne tova beshe problema,a nepoznavaneto na elementarnni neshta,ot neiniat resor.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.