Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Многохиляден траурен шпалир за Мохамед Али

5 коментара
  • Сред изпращачите в последния му път бяха боксьорите Ленъкс Люис и Майк Тайсън, както и актоьрът Уил Смит
  • Турският президент Реджеп Тайип Ердоган също присъства на траурната церемония.
  • Безплатните билети за помена след погребението
  • Гробището, където ще е последният дом на Али
  • Финалът на НБА в четвъртък вечерта отдаде почит на великия боксьор

Хиляди се събраха да изпратят в последния му път легендарния боксьор Мохамед Али в прощалното шествие по улиците на родния му град Луисвил в петък, като маршрутът на траурния кортеж обиколи свързани с житейския път на спортиста места, преди да стигне до гробището, където ще бъде погребан.

Сред мъжете, които положиха ковчега с тялото на Али в катафалката преди старта на процесията, бяха други боксови легенди като Ленъкс Люис и Майк Тайсън, както и актьорът Уил Смит.  

Почетен шпалир от хора, развяващи снимки на боксьора, скандиращи името му и хвърлящи цветя, беляза пътя на катафалката с тялото на починалия на 3 юни 74-годишна възраст Мохамед Али.

Той ще бъде погребан в тесен семеен кръг. В траурната церемония се очаква да се включи кралят на Йордания Абдула ІІ. Планирано е участието на бившия президент на САЩ Бил Клинтът, който ще произнесе траурна реч. Трябваше да присъства и турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който обаче си тръгна от САЩ преди погребението, но предишния ден се включи в мюсюлманския религиозен ритуал по прощаването с великия спортист.

По-късно в петък ще има и открита мемориална служба в памет на Мохамед Али, за която бяха раздадени 15 хил. безплатни билета, разграбени в сряда за час и появили се по-късно за продажба в интернет.

Други 14 хиляди души се събраха в четвъртък церемонията по мюсюлманското прощаване с Али в спортната зала "Фрийдъм Хол" в Лиусвил, в която боксьорът е изиграл своя първи мач на професионалния ринг през 1960 г. Входът за последното сбогом бе възможен само с безплатни билети, които също се раздаваха по-рано през седмицата.

Много от хората, дошли да изпратят своя кумир, бяха от други държави. Сред тях бе и пълен съименник на боксьора, пристигнал от Бангладеш независимо от лошото си здраве. Той разказа пред медии как преди 40 години Али по време на визита в азиатската страна е посетил неговия дом и на шега го нарекъл своя брат близнак заради еднаквите имена. "Ако не бях дошъл да се сбогувам с него, това щеше да е най-тъжният момент в живота ми", казва Мохамед Али от Бангладеш.

На траурната церемония присъства и турският президент Реджеп Тайип Ердоган, бившият боксьор Шугар Рей Леонард, боксовият промоутър Дон Кинг и др.

Леонард нарече Али човек с невероятно мъжество и характер, който е повлиял на целия свят. "Беше мой идол, приятел и учител", каза бившият спортист и призна, че в момент от своята кариера е искал да прилича на Али. Прощални думи за легендата на бокса казаха видни мюсюлмански деятели на САЩ, роднини и приятели на Мохамед Али, който е роден като Касиус Клей, но приема исляма през 1964 г. и се прекръства.

Прощалният обред продължи около 20 минути с молитви и цитати от Корана.

Погребалните церемонии са били планирани от Али и семейството от десет години като целта е била да се почете както мюсюлманската му вяра, така и да се адаптират спрямо западните ценности и култура, посочва Ройтерс.

Мохамед Али, който в продължение на 32 години страдаше от Паркинсон, почина в петъчната нощ миналата седмица в болница в резултат на септичен шок.

В професионалната си кариера Али има проведени 61 мача, при които е удържал 56 победи, от които 37 са взети с нокаут. Олимпийски шампион по бокс става през 1960 г.

Името му стана символ на професионалния бокс, а тактическата му схема "ръцете работят, очите гледат, пърхай като пеперуда, жили като пчела" и до днес се използва.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #5

    Покрай виетнамската война идва на ум друг един чернокож,макар художествен образ - Bubba. От филма "Форест гъмп". Не се е откупил,защото хоризонтът му опира до някаква фермичка за миди. Нито се скатал. Нито горил повиквателната. И умря, разкъсан от шрапнели.

  2. Борис Б
    #4

    Защо драскате, като не знаете? Защо се подигравате с един човек, имал куража да жертва кариера и блясък заради убежденията си? Мохамед Али отказва да отиде във Виетнам, с което слага начало на гражданското движение срещу войната! В резултат са отнети състезателните му права (е, в СССР веротно щеше да \"изчезне\") и въпреки че му е даден шанс за "про-форма" служба, той отказва!! Приема исляма като протест срещу "християнската" религия, която защитава расизма в САЩ!ЗАРАМЕТЕ СЕ!Поклон пред великата личност!

  3. nik
    #3

    Мохамед Али не е станал мюсюлманин про-форма.Той е съратник и продължител на ислямизма, олицетворен в ония времена от Илайджа Мохамед, който зовеше: "братя скоро ще накараме белите дяволи да станат мюсюлмани". Близък също до друг един тип - Малкълм-х. Казал за убийството на Кенеди - "те изпържиха пилето" Малкъл-х е наследен от някакъв Луис Юджийн Уолкът прочул се с откровението, че единственият бял човек, от когото се възхищава, е Адолф Хитлер. Бил неговият идол, защото се опитал да ги спаси от евреите!?!?

  4. Black Dog
    #2

    Съгласен съм с мнението на Lindentown,за съжаление опитите да се свързва спорта с религия или политика -примери са олимпиадите в Москва и Лос Анджелис,датират отдавна и са жалки,но от това губи спортът за съжаление.А иначе Мохамед Али ще си остане като "най-великия"-действително аз лично не съм виждал друг такъв състезател в тежка категория като него.

  5. lindentown
    #1

    Касиус Клей става олимпийски шампион през 1960 г. в Рим, след което веднага преминава в професионалния бокс. В началото на 1964 г. печели първата от трите си световни титли в професионалния бокс, след като побеждава легендарния Сони Листън. В края на 1964 г. приема мюсулманската вяра и името Мохамед Али, най-вече за да избегне очертаващата се мобилизация покрай войната във Виетнам.
    Али става мюсулманин про-форма ( или по удобство), а не по убеждение. Като типичен продукт на афро-американската южняшка

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.