Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството от 2/3 в ЦИК блокира работата на комисията

Три скандални решения взети “незнайно как”

20 коментара
Сн. БГНЕС

След като в средата на юли експертите от Венецианската комисия посъветваха законотворците да премахнат от Изборния кодекс изискуемото от ЦИК 2/3 мнозинство за вземане на решения с мотив, че това ще блокира работата на Централната избирателна комисия, прогнозата се сбъдна.

В понеделник ЦИК решава да постанови отказ по три жалби за местните избори – едната в Добрич, другите две във Варненско. Мотивът за отказите е, че в комисията не е събрано необходимото мнозинство от 2/3, което да разгледа обстойно жалбите.

 По този начин на практика от комисията лишават от участие във вота за местна власт независимия кандидат-кмет на община Варна Илия Костадинов. От ОИК-Добрич пък са отказали да регистрират промяна в  листата за общински съветници на Единната народна партия (ЕНП). В своето решение 1038-МИ Централата избирателна комисия приема доводите на жалбоподателя за правилни, но въпреки това постановява отказ заради липсващите в залата членове на ЦИК по време на вземане на решението.

За случая в Аврен, Варненско, се е получила лавина от пълномощни, които са разменяни между представителите на партиите от коалиция “За нашето бъдеще” (НДСВ, Българска социалдемокрация и Обединени земеделци). От ЦИК са открили проблем в пълномощното на Олимпи Кътев (НДСВ), но в крайна сметка не са дерегистрирали коалицията въпреки нарушенията, защото решението не е постигнато с две трети от членовете на ЦИК.

По този начин на практика в нарушение на правните норми ЦИК постановява три отказа да се произнесе по основателни жалби заради непрецизирани текстове в Изборния кодекс.

Тези решения на комисията не подлежат на обжалване.

Предупреждението направено преди три месеца

Още преди около три месеца, когато от Венецианската комисия изпратиха своето становище по Изборния кодекс, експертите предупредиха, че с това изискване работата на ЦИК ще забуксува.

“Две трети мнозинство в ЦИК не е разумно за вземане на решения, защото е възможно комисията да блокира”, посочиха тогава от Венецианската комисия, уточнявайки, че обръщат внимание на тази възможност, защото Централната избирателна комисия е съставена на политически принцип.

По този начин с известна доза театралност ЦИК може да взема политически решения и да лиши от основни конституционни права опозиционни партии или коалиции.

“Този вид мнозинство трябва да се преоцени на база фактите как то ще функционира по време на изборите”, препоръчваха още от Венецианската комисия.

По същото време председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова (ГЕРБ) изрази остро несъгласие с препоръката.

“Изискуемото мнозинство от две трети е въведено именно като гаранция, че при управление на коалиция тя няма да може да влияе изцяло върху взетите решения и това да доведе до политизиране на обсъжданията”, заяви през юли Фидосова пред Mediapool. Във вторник тя не бе открита за коментар.

ЦИК “не може да отговори на този въпрос”

Пред Mediapool говорителят на ЦИК Бисер Троянов обясни, че Изборният кодекс ясно разписва как да действат членовете на ЦИК. “Постановен е отказ, защото нямахме необходимото мнозинство”, отговори Троянов. “Дори когато вземахме едното решение, аз говорих по телефона навън”, допълни той. На въпрос не е ли бил извикан от колегите си, при положение че резултатът е ясен – стъпвайки на норма от Изборния кодекс, се погазват други правни норми, Троянов заяви: “Не мога да ви отговоря на този въпрос”.

При 21 членове на ЦИК минималният кворум, за да се проведе заседание, е 12 души. 2/3 от 12-те присъстващи е 8 души.

Липсващите членове на комисията, които разговарят по телефона или не са на работа, могат да се установят само при положение, че ЦИК разсекрети протоколите от заседанията си, където е ясно кой е участвал при вземането на едно или друго решение. Още повече, че тази информация се води публична.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #20

    Откога при 21 члена кворума е 12? И децата знаят че е 11 члена!

  2. Анонимен
    #19

    По данни на ЦИК на изборите през 2009 г. в основния и допълнителния избирателен списък е имало 7,130 млн избиратели (тук са и регистрираните в чужбина). А по преброяването през тази година гражданите са 7,36 млн.

    Дори ако счетем, че през 2009 г. сме били малко повече, излиза, че в избирателните списъци са били включени и голяма част от децата 0 до 17 години (без право на глас) - техният брой е някъде около 820-850 000.

    Реалният брой на избирателите е някъде около 6,3 млн. Разликата от тези над

  3. Анонимен
    #18

    Това представлява партийната мускулатура..Значи комисията пречи някому.

  4. Анонимен
    #17

    Комунисти,комсомолци,пионери,винаги в единен строй...

  5. Анонимен
    #16

    Бисерчо не си пише Решенията, а искате да заседава в ЦИК.Това, което може е да сменя цвета, който да го избере в ЦИК и не може да се каже, че е блестящ юрист, за което говорят отменените му от ВКС Решения.

  6. Анонимен
    #15

    Тая червена дебелана и тоя ендесевейски, по настоящем гербаджийски лигльо от снимката сигурно смятат да се пенсионират в ЦИК.

  7. Анонимен
    #14

    за какво му плащаме на Бисер Троянов - да говори по телефона или да заседава и взима решения? Ако сме го наели като телефонист - моля и заплатата му да е такава - 340 лева.

  8. Анонимен
    #13

    Mai Ahmed vi e platil da prekarate ENP v Dobrich. Stari chengesarski nomera

  9. Анонимен
    #12

    Или сте!

  10. Анонимен
    #11

    Разбира се, другарю Вишински, изключения има навсякъде в живота, но при комунистите и русофилите няма - до един са кретени!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.