Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството отхвърли електронното гласуване

11 коментара
Мнозинството отхвърли електронното гласуване

Въпреки твърденията на мнозинството, че промените в изборните закони са приоритетни и за по-бързото им прокарване бе направена специална комисия, първите внесени от нея проекти пропаднаха, тъй като в петък пленарната зала се оказа полупразна.

Преди това, по време на дебатите по четири проекта за изменения в закона за евроизборите, тройната коалиция отхвърли внесените предложения на дясната опозиция за електронното гласуване, които не получиха подкрепа на заседание на спецкомисията.

Проектите на ДСБ и ОДС са почти еднакви и предвиждат възможност освен чрез компютър при наличие на индивидуална парола, да се гласува и чрез SMS-и. При представянето на законопроектите в петък Асен Агов от ДСБ и Ваньо Шарков от ОДС казаха, че до началото на юли, когато ще са изборите за Народно събрание, има достатъчно време да се въведе електронно гласуване.

Проектът предвижда към Централната избирателна комисия (ЦИК) да се направи постоянен сайт, в който 30 дни преди изборите всеки, който иска да гласува на него, да го заяви. Тези, които го направят, губят правото да пуснат хартиена бюлетина. След това гласуването става чрез уникална парола и въвеждане на ЕГН. Избирателят може да направи в електронната бюлетина само една поправка.

В случай на три неуспешни опита за регистрация, избирателят губи правото за 1 час да влезе в интернет страницата, каза Шарков.

Асен Агов посочи, че чрез интернет гласуването ще се увеличи избирателната активност поне с 500 000 души, както и ще се улеснят избирателите с физически увреждания; живеещите в чужбина българи; гласоподавателите, които са в България, но са извън мястото, където живеят постоянно; младите избиратели, които не гласуват с хартиени бюлетини и пр.

По думите му електронното гласуване е "толкова надеждно, колкото и сегашното" и в много държави – Холандия, Швеция, Великобритания, Франция, Испания, Мексико, Бразилия, Индонезия, Индия, Малайзия е въведен такъв вот.

"Въпросът е не дали, а кога ще се въведе такова гласуване", каза Агов.

Преди две седмици в Интернет тръгна и подписка на българи от чужбина, които подкрепят електронното гласуване.

От мнозинството обаче възразиха, че това няма да стане през техния управленски мандат, тъй като в законопроектите "не са дадени гаранции", че вотът отново няма да "бъде изкривяван" и няма пак да се "купуват гласове".

"По принцип подкрепяме електронното гласуване, но в момента сме в "цайтнот" и не можем да гарантираме, че на тези избори то няма да доведе до нови пороци", каза председателят на ПГ на НДСВ Пламен Моллов. Според него в законопроектите "има неизяснени моменти около защитата на вота", тъй като и "хакери пробиват далеч по-защитени системи като банковите".

По думите му групата ще се въздържи при гласуването в зала, но би подкрепила електронното гласуване, ако в проекта бъде записано, че той влиза в сила от началото на следващата година. От БСП и ДПС обаче обявиха, че и това предложение няма да бъде подкрепено в зала.

"Гаранциите, че няма да се купуват гласове при електронното гласуване са същите, както при сегашното", каза Ваньо Шарков.

След няколкочасовите дебати бе направена поименна проверка на кворума, която показа, че в залата има само 102 -ма народни представители от общо 240 и така гласуването на четирите проекта се отложи за идния вторник, когато ще има извънредно заседание по измененията в закона за национален парламент.

Депутатите, които отсъстваха и които не са болни или командировка, ще бъдат глобени, обяви председателят на парламента Георги Пирински. Според правилника дневната им санкция е между 80 и 100 лева.

По-важните промени в закона за избор на евродепутати са намаляването на преференцията от 15 на 10 или 7 процента, съкращаване на кампанията до 21 дни, отмяна на деня за размисъл, изчистване на избирателните списъци от "мъртви души" и дописването на личните данни в избирателните списъци в деня на гласуването.

По време на дебатите мнозинството повтори тезата си, че няма да приеме предложението на опозицията за задължителна преференция, тоест избирателят да е длъжен да посочва предпочитания от него кандидат в партийната листа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БКП
    #12

    скъпа опозиция тва трябваше да ви работа от пъвия ден . Сърдечни поздрави !

  2. Мохито
    #11

    Пашите в Булгаристан не дават електронно гласуване, защото ше загубят изборите. В много нормални дурйави и по Интернет може да се гласува, но такава България няма да стане през този век.

  3. шофьор
    #10

    вие луди ли сте бе какво електронно гласуване,ами автобусите от анадола? ние шофьорите гладни ли да мрем?

  4. dedov
    #9

    може и да гласуват 500-600 хиляди интелигентни хора а не такива които ходят под строй на опашки разлика в материала е

  5. майкъл
    #8

    нема проблем, и без мишоко че ви катурнем!

  6. Коко циганина
    #7

    Тогава вече масово ще се купуват гласове.Няма тъмни стаички,няма бюлетини-плаща ти се и гласуваш онлайн пред очите на този дето ти е платил.Сравнението с Великобритания,Швеция,Холандия и т.н.е неприемливо за една ориенталска изостанала държава в която преобладават турските тоалетни

  7. МИ6
    #6

    Но пък сравнението с останалите си е точно пример,на който отговаряме.Виж им хала и не питай за нашия какъв ще бъде при едни ел-избори.При нашият компютърен гений.

  8. Ostar
    #4

    Тия всичките 240 в Парламента, толкова се отдалечиха от действителността, че и в космоса да излетят, няма да разберат!

  9. мартина
    #3

    аз живея в швейцария и тук хората гласуват по пощата,пращат им плик,и те после го препращат само обратно,а ние се опъваме като магаре на мост,само при нас всичко е усложнено и опорочено до неузнаваемост,а швейцарците хич не са тъпи,така,че по добре да се поучим от по успелите от нас..

  10. Коко циганина
    #2

    Госпожо, тук не е Швейцария и скоро няма да бъде.Не говоря за манталитет,честност,ако щете за обща култура.Тука все още сме с турски тоалетни.А нали знаете че битието определя съзнанието

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.