Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството сърби подкрепят споразумението с Косово

3 коментара

Повече от половината сръбски граждани подкрепят споразумението за нормализиране на отношенията с Косово, постигнато с посредничеството на Европейския съюз, показва проучване на сръбската агенция "Фактор плус", цитирано от ДПА.

Споразумението между Сърбия и нейната бивша област, населена главно с албанци, е подкрепено от 57 процента от анкетираните, 29 процента са заявили, че са против него, а 14 процента нямат определено мнение.

Сърбия се съгласи да нормализира отношенията с Косово, развалени заради военния конфликт през 1999 г. и отцепването на Косово през 2008 г., но все още не признава независимостта на бившата си провинция. Споразумението, парафирано миналата седмица, проправи пътя на Сърбия за придвижване напред в европейската интеграция, но националистите още се съпротивляват срещу него.

Около 17 процента от общо 1180 анкетирани сърби са казали, че споразумението е предателство към държавните интереси. От друга страна, около 55 процента са съгласни с лидерите на държавата, че то е максимумът, който Белград е можел да постигне.

Около 43 процента от сърбите смятат, че споразумението приближава страната до членството в ЕС.

Същевременно сръбската православна църква и патриарх Ириней заявиха, че са "сто процента със сръбския народ в Косово и Метохия", който отхвърля споразумението за нормализиране на отношенията между Белград и Прищина, парафирано миналата седмица в Брюксел.

Представители на сърбите от Северно Косово, които днес посетиха Патриаршията в Белград, получиха уверения, че църквата ще подкрепи тяхната мирна борба и мирна съпротива, "за да оцелеят и да останат в Косово".

Делегацията на косовските сърби пристигна в Белград за среща с вицепремиера Александър Вулин, от когото ще поискат държавното ръководство на Сърбия да отхвърли брюкселското споразумение. Те заявиха, че ако не бъдат приети исканията им, ще организират митинг в Белград.

Сръбският в. "Данас" писа днес, че Вучич възнамерява да бъде "много остър" в разговора с косовските сърби и ще се опита да ги убеди, че приемането и прилагането на споразумението е в техен интерес, както и в интерес на държавата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #3

    2,стара ти е информацията.Първо,до преди дни Косово беше признат от 99 държави, а сега вече от 103 държави.Второ,Косово ще бъде приет за асоциран член на ЕС като първа стъпка по пътя на Косово към редовно членство в съюза.Възможно е Косово и Сърбия да бъдат приети едновременно в ЕС.Трето,точно това споразумение ще ускори признаването на Косово от всички държави в краткосрочен план.

  2. Неандертал
    #2

    Мъж, свали розовите очила и сложи обикновени. Първо, Косово е признато (засега) от по-малко от 100 държави. Второ, това споразумение не дава автоматично възможност (засега) за приемането на Косово в международните организации. Трето, Косово няма да бъде признато от всички държави в близко бъдеще, да не кажа и в средносрочен план.

  3. Анонимен
    #1

    Споразумението за нормализиране на отношенията с Косово, постигнато с посредничеството на Европейския съюз е фактически признаване на Косово от страна на Сърбия.Разбира седумата "признаване" не се използва за сега, може би за да се смекчи или тушира някаква вътрешносръбска опозиция на сръбските шовинисти.Но това споразумение дава възможност на Косово да се интегрира в международни съюзи и организации като държавно формирование.До сега над 100 държави са признали Косово.След това споразумение няма да има пречка косово да се признае от всички държави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.