Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мнозинството ще си приеме оспорваните от Брюксел промени

109 коментара

Въпреки негативната оценка на евроекперти към гласуваните на второ четене промени в конституцията, партиите от управляващата коалиция обявиха в четвъртък, че смятат да ги приемат в почти непроменен вид. Това бе съобщено официално след среща между представителите на БСП, НДСВ и ДПС с министъра по европейските въпроси Меглена Кунева.

Трите партии се опитаха да замажат скандала по между по повод оповестения преди ден от Кунева негативен евродоклад по глава “Правосъдие и вътрешен ред”, който заплашва България с предпазна клауза.

Председателят на ПГ на Коалиция за България Михаил Миков съобщи, че тройната коалиция има твърдата политическа воля да финализира предложените промени в основния закон на 30 март, като внесе редакционни промени в някои от текстовете.

“Те са насочени към подобряване ефективността на съдебната власт и към подобряване на взаимодействието на трите власти и техния взаимен контрол”, заяви в декларацията на управляващата коалиция Миков.

Преди ден той нарече “скандално” изявлението на министър Кунева пред Висшия съдебен съвет, от което стана ясно, че евроексперти, извършили партньорска проверка през февруари, атакуват практически всички приети конституционни промени в частта за съдебната власт. От Брюксел отправят 15 препоръки, 13 от които касаят дефекти в приетите на второ четене промени в основния закон. Основните възражения са срещу увеличените правомощия на министъра на правосъдието спрямо съдебната власт.

Топката пак е в полето на изпълнителната и съдебната власт

След срещата с Кунева в четвъртък Миков обясни, че в промените в конституцията дори не са основна тема на междинния евродоклад, който най-вероятно ще бъде база за решаващата оценка на Еврокомисията през май.

Лидерът на ПГ на НДСВ Анелия Мингова заяви:“Няма противоречие в позицията на управляващото мнозинство по отношение на идеите и целите, които сме заложили в промените. Неправилно беше интерпретирано внушение, че проблемите, които срещаме, са в приеманото законодателство. Проблемите идват от прилагането на законите”, заяви Мингова.

След като членовете на ВСС констатираха в сряда, че проблемите не са толкова при тях, колкото при законодателите, от думите на парламентаристите в четвъртък се разбра, че топката е обратно в полето на изпълнителната и съдебната власт.

Редакционни промени

След срещата министър Меглена Кунева беше значително смекчила критичния тон и заяви, че проблемите са само в един текст от конституцията, който регламентира “контрола” на правосъдния министър върху движението и приключването на съдебните дела.

По думите на Михаил Миков комисията по промени в конституцията е възможно в диалог с експертите да направи някои само редакционни промени, подобряващи тълкуването, смисъла и разбирането на идеите, вложени в поправките, без да се изменя съществено смисълът на предлаганите промени.

“Аз съм повече от убедена, че парламентът има най-добри намерения, за да направи едни работещи текстове, за да има както независимост на съдебната система, така и отчетност”, категорична бе Кунева.

Депутатът от НДСВ Борислав Ралчев заяви пред радио Нова Европа, че с решението си да не се съобрази с всички препоръки на евроекспертите мнозинството поема отговорността за евентуална предпазна клауза.

Негативният доклад на Брюксел постави парламента в капан, тъй като на трето четене поправките в конституцията се гласуват ан блок и няма възможност за съществени промени в атакуваните текстове. Има вариант те да отпаднат въобще от проектозакона, което означава, че няма да има никакви промени.

ДСБ: Прегласуване след сезиране на КС

За да се излезе от тази ситуация, Демократи за силна България предложиха президентът да сезира Конституционния съд по спорните текстове от измененията в конституцията, след като те бъдат приети на трето четене. Така ще се създаде възможност тези текстове да бъдат прегласувани в парламента, но съобразени с изискванията на Брюксел.

Става въпрос за чл. 129 ал. 4, който се отнася до правото на парламента да освобождава предсрочно шефовете на двете върховни съдилища и главния прокурор и член 130 “а”, който се отнася до въвеждането на нови правомощия на правосъдния министър.

ДСБ обявиха още, че ще поискат оставката на цялото правителство, ако в майския доклад на ЕК се предложи въвеждане на предпазна клауза или отлагане на членството.

Налагането на предпазна клауза по глава “Правосъдие и вътрешен ред” ще означава, че решенията на българските съдилища няма да се признават в страните – членки на Европейския съюз, българските и чуждестранните фирми и гражданите ще бъдат санкционирани и натоварени с допълнителни и скъпи бюрократични процедури, ще избягват дела пред българските съдилища, което ще нанесе щети на българската съдебна система. Това означава, че няма да влезем в силна обединена Европа, ще влезем в европейския изолатор, а не в ЕС, заяви Михайлова.

От ОДС настояха мнозинството да оттегли спорните текстове, но Екатерина Михайлова поясни, че законопроектът не може да бъде оттеглян изцяло или да бъде поправян, тъй като вече се намира на етап между второ и трето четене и могат да се правят единствено редакционно - технически поправки.

От ДСБ припомниха, че по време на обсъжданията те са били категорично против атакуваните сега текстове.

Депутатите от ОДС настояха министър-председателят Сергей Станишев да се яви спешно пред парламента и да посочи комплекса от мерки, които ще се предприемат, за да бъдат отстранени в кратки срокове негативните забележки от ЕС към България. Това обаче нямаше как да стане, тъй като междувременно Станишев е заминал за Брюксел.

Преди да съгласуват промените в конституцията за съдебната власт, управляващите да предприемат действия, с които да не поставят страната пред изпитания, настояха ОДС в  декларация.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

109 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кенефа на Европа
    #112

    Никой от Европа няма да ни научи как да живеем като тях, в Европа няма такива практика да се месят и направляват вътрешнополитическия живот на страните,като го прави грубо чичо Сам. Валутен европейски борд и мисълта”че Европата ще ни оправи” е пълна илюзия в закон стенелите български глави! Това не значи, че трябва да сме против ЕС-нашите пари и помощи идват от там! Сами ние трябва да си направляваме съдбата и КРАЙНО ВРЕМЕ Е ДА ИЗМЕТЕМ ТАЗИ ЛУКАНОВА КОМУНИСТИЧЕСКА НОМЕНКЛАТУРА, КОЯТО НЕ МОЖЕ ДА МИСЛИ

  2. ТРИБУН!
    #111

    Кенефче, е как ще стане тая работа бе младо момче? А, кажи сега де те видя?

  3. ТРИБУН!
    #110

    Знаем, че процеса по първоначалното натрупване на КАПИТАЛА още не е завършил, но е към своя край! Впрочем Андрей Райчев е специалист за "края" на ПРЕХОДА и не смятам сега да му правя анализ! Е, не може този процес, който тече с характерната за него мащабна корупция и пладнешко КРАДЕНЕ, да имаме ефективна правораздавателна система! Няма кой, да работи за нейното укрепване! Може би, министър Петканов, който с топ не можеш да го помръднеш? Хайде бе! Посочете ми един решителен властник и съм готов, ведната

  4. reakzioner
    #109

    Ne stavai smeshen! Samo dzipat na obitiat Doktor, struvashe po-ve4e! Ne se izlagai taka!

  5. американеца
    #108

    ясна ми еситуацията в България. Но като чета и другите ,разбирам че във всяко стадо има мърша и са по спокоен. Все пак много сте объркани в родината! Това е, че в дясната половина няма истински (некомпроментиран)лидер и не виждам скоро да се появи такъв.Нищо добро не очаквам от комунисти,царисти и обрязани(тройната коалиция)!Колкото и да величаят Доган за опитен и "велик" политик той продължава да работи за чужди интереси.Комунистите са неискрени и не желаят от сърце приобщаване към ЕС, или ако

  6. do iris
    #107

    ot russia se davat pari na generalskoto dvizhenie v bsp da plashta na lumpeni i bezrabotni da pliuiat sreshtu Kostov, EU i NATO.

  7. Justice
    #106

    Nal tai!

  8. американеца
    #105

    появи ли се и отново започва да смърди ! Добре че съм със седем часова разлика във времето ,та по рядко да срещам името на този скапаняк , винаги с най компетентно мнение . Дотегна ми от "дървени" философи като всезнающия Justice !

  9. Justice
    #103

    И пак ще давам, не се кахъри. Явно отскоро си тука и не знаеш, иначе нямаше да даваш наставления. Нъл тъй ?

  10. Петър Петров
    #102

    Тук ги имало големи анализатори? Отлагането на членството нямало нищо общо с прилагането на предпазната клауза. А бе ти що не станеш говорител на Станишев, че да ни ги обясняваш по-добре тези неща!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.