Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МО обяви курс към вдигане на заплатите на военните

28 коментара
Сн. БГНЕС

Военното министерство заговори за вдигане на заплатите в началото на следващата изборна година, но все още не е представило никакви реални разчети в какви граници може да стане това. Заместник-военният министър Валентин Радев съобщи, че вече е било говорено и с президента и върховен главнокомандващ Росен Плевнелиев да подкрепи това желание на политическото ръководство на армията.

 

"МО и МВР са единствените ведомства, които имат много голям брой служители на заплати от бюджета. Ето защо при нас се вижда много ясно и дори и с по 5 лева да бъде увеличението - общо става много - милиони. Но това трябва да се случи и мисля, че ще получим разбирането от страна на Министерски съвет и го очаквам, ако не до Нова година, то в началото на следващата", заяви Валентин Радев в интервю за БТА.

 

Военните бяха получили обещание за повече пари и миналата година, но тогава военният министър Аню Ангелов не изпълни обещанието си да раздаде бонуси. До нелепата ситуация се стигна, след като бе решено парите за бонуси, осигурени от икономии, да се пренасочат към заплащане на нова техника.

 

"В доклад на една международна организация се посочва, че България има най-много военнослужещи на 10 000 граждани, сравнена със страните от НАТО и ЕС, а в същото време имаме най-ниска заплата на един военнослужещ. Изпълнихме изисквания и намалихме броя на военните, сега остава да се направи втората крачка - да увеличим заплатите на служителите от БА", посочи още Валентин Радев.

Бялата книга за отбраната предвижда до края на 2014 г. въоръжените сили да бъдат намалени със 7000 щатни бройки и числеността им да се свие от 44 100 на 37 000, а само на армията – от 34 500 на 26 000.

"Може и да е малко, но да им покажем, че сме видели техния професионализъм, че сме доволни от това, което правят. Това са професионални войници и с това си вадят хляба, все пак. А и по този начин ще можем да ги задържим и да си спестим от обучението на нови", коментира Радев.

Заплатите на военните не са вдигани през последните три години, но предишният военен министър Николай Цонев направи това на няколко пъти и така войниците взимат най-малко около 700 лева при средна работна заплата за страната от 758 лева.

Военният министър Аню Ангелов вече обяви, че за следващата година ще настоява за по-висок бюджет в рамките на около 1.5% от Брутния вътрешен продукт. Този процент бе заложен от него във всички армейски планове, но правителството не го изпълни миналата година и процентът се движи около 1.3.

 

"От този месец вече са увеличени заплатите на администрацията. Ние "събрахме" всички пари на едно място - прослужени години, бонуси, икономии - и го разпределихме на база на проявената активност, но не по-малко от това, което всеки е получавал до момента. Остава обаче армията", коментира Валентин Радев.

 

От началото на този месец държавните ведомства трябваше да увеличат заплатите средно с 20% с пари от икономии, както и от такси, глоби и концесионни възнаграждения. С новия модел на заплащане в държавната администрация раздаването на тези средства под формата на бонуси отпадна и беше въведено заплащане от 70% твърда заплата и до 30% бонуси при добре свършена работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #28

    Военните и тези заплати не заслужават, а той иска да ги вдига

  2. Анонимен
    #27

    Като нищо не правят и вземат големи заплати станете и вие военни,кво ревете тука като вдовици за х....

  3. Анонимен
    #26

    В запада военен и полицай става този който нищо друго не може да прави и защото там заплатите са най-ниски. Тука обратно заплатите най високи. Аз като военен, който за нищо не става да поправя: Тука заплатите - Тук заплатите най високи - най-високи

  4. Анонимен
    #25

    До 24:
    Г-н бивш подполковник и настоящ от резерва, щом сте от "запаса" сте ми ясен като бял ден къде сте си карали академията и на кои богове се кланяте. Заради такива като Вас, които за съжаление са още на активна военна служба, въоръжените сили са на това положение въпреки напъните за модернизация. Бетонни глави, за които силна армия означава 100 000 младежи, вкарани на сила в казармите, и занимавани по цял ден с боядисване на огради и метене на плацове. Колкото до способностите за защита от външен

  5. Анонимен
    #24

    До 11.
    Г-н редник. Аз съм полковник от запаса. Да, не е лесно да си военнослужещ, но това освен професия е и призвание. Но аз бях офицер в една армия, в която имаше всичко - сглобени щабове, достатъчен брой съединения, попълнени със съвременна техника и обучен личен състав. Армия, която можеше да изпълни единственото си предназначение - да защити от външен враг и запази териториалната цялост на Родината. Сега, с този личен състав и техника, остатъците от БА, наречени вече въоръжени формирования са

  6. Анонимен
    #23

    На фона на другите заплати , тези на военните не са малки . Напускат само тези който не знаят какво искат в живота и то най вем(че войниците .Кой полковник напуска , даже искат да служат до гроб , кой иска да изърве 2000 лв. А повечето продължават и като пенсионери.А децата им бягат в чужбина, защото местата им заети от бащите и дядовците им.

  7. Анонимен
    #22

    наистина тук на военните заплатите са най високи , а несреща няма нищо , мишкуват. Цивилния специалист взема 2-3 пъти по малко от военен специалист с една и съща специалност и задължения

  8. Анонимен
    #21

    Но , не на цялата администрация. Специалистите с висше образование които работят по Кодекса на труда са с най ниски заплати , дори по ниски и от войниците. А това са юристи , доктори ,инж. икономисти и др. Те в коя графа попадат бе г-да министри !!!!!!!11

  9. Анонимен
    #20

    "....числеността им да се свие от 44 100 на 37 000, а само на армията – от 34 500 на 26 000..." Свива се МО, но броя на тези, които не са в армията се увеличава - от 7100 (44100-37000) става 8500 (34500 - 26000). Това е герберската демагогия, особено на медийно прокламираните уж-съкращения на не-армейския състав. Всъщност за малко го съкратиха, за да изгонят непокорните, а после, както се вижда го разшириха.

  10. Анонимен
    #19

    Gen. Augusto Pinochet: От армия има нужда. Намялявайте бройките драстично и заедно с това увеличавайте заплащането и техниката. При по-високи заплати, по-умни хора ще кандидатствуват за работа в армията. Ако намалите двойно състава, при същия бюджет ще може да плащате 1400 лева на войник и тогава може да вдигате критерия за образованието им. Уверен съм, че много качествени младежи, завършили висше образование, биха се включили в армията за тези пари.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.