Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МО призова скъпите военни сделки да се плащат от централния бюджет

Българската армия все така е зависима от Русия и няма нормално въоръжение

3 коментара
МиГ 29, сн. БГНЕС

Военното министерство за пореден път установи, че армията има много сериозен проблем с въоръжението и е зависима от Русия.

"Голяма част от въоръжението и бойната техника е морално и физически остаряла, технически неизправна, с изтекъл или изтичащ ресурс на експлоатация. Това влияе негативно върху подготовката и изпълнението на пълния спектър от мисии и задачи и възпрепятства постигането на оперативна съвместимост", се констатира в приетата от служебното правителство оценка за изпълнението на програмата за развитие на въоръжението сили 2020.

"Зависимостта на Република България от Руската федерация за ремонт и поддръжка на останалата на въоръжение съветска техника все още не е преодоляна и това е сериозен проблем за националната сигурност", отбелязват експертите от МО.

От военното ведомство за пореден път акцентират на спешната необходимост от инвестиции, които са над планираните.

"Сегашните отребности надхвърлят значително разполагаемите финансови средства в прогнозните разходи за отбрана. В тази връзка, достигането и поддържането на ниво на разходи за отбрана от 2% от БВП, само по себе си, няма да бъде достатъчно за преодоляване на тези дефицити, поради което се запазва необходимостта от целево финансиране от Централния бюджет на големите инвестиционни проекти за превъоръжаване".

Поставената от НАТО цел да се отделя 2% от БВП за отбрана обаче все още не е изпълнена.

Покупката на новите изтребители F-16 Block 70 за около 2.1 млрд. лева обаче не бе за сметка на бюджета на ведомството, което на практика е и невъзможно. Сега от МО показват, че се надяват тази практика да е в сила и за други скъпи сделки.

МО разчита на разсрочено разплащане по проектите, но сега ясно посочва, че модернизацията не може да стане само с парите от бюджета на министерството.

Какво е положението?

Основната бойна техника е базирана на остарели платформи и с отработен ресурс, която не отговаря напълно на съвременните изисквания за съвместимост с използваната от страните-членки на НАТО.

Съществуват и сериозни затруднени по осигуряване на необходимите резервни части за отремонтиране на неизправната техника, тъй като същите вече не се произвеждат, а от друга страна липсват и фирми, които да извършват ремонт на определени системи и агрегати, поради лицензионни ограничения.

Повече от половината летателни апарати са в края на жизнения си цикъл, като голяма част от тях са неизправни и/или с изтекъл ресурс.

Закъснението в изпълнението на договорите с АО "РСК МиГ" е причина за поддържане на висок процент на неизправни самолети МиГ-29.

Зенитно-ракетната техника е наработила междуремонтните срокове и се нуждае от заводски ремонт. Тя не е осигурена с резервни части и консумативи. Неритмичното извършване на полагащите се периодичните прегледи, обслужвания и ремонти е предпоставка за възникване на повреди и води до ненадеждна работа на артилерийското въоръжение.

Радиолокационната техника във ВВС е наработила междуремонтните срокове и се нуждае от заводски ремонт.

Радиолокационната техника във ВВС не е осигурена с резервни части и консумативи.

Текущото техническо състояние на радиотехническите системи не гарантира пълноценното използване на въоръжението на корабите.

Липсата на периодично обслужване на РТС води до неустойчивата им работа и рязко нарастване на отказите.

Повечето кораби са в експлоатация от края на миналия век.

Поддържането им в добро техническо състояние и използването им по предназначение стават все по-трудни и скъпи, поради изчерпване на запасите от резервни части в складовете на ВМС и липсата на специалисти за извършване на полагащите се регламентни прегледи и ремонти.

Лъч светлина

От МО отбелязват и добра тенденция от последните години.

Дълго отлаганите превъоръжаване и модернизация вече са в ход. Към момента са сключени договори за придобиване на нови бойни самолети (за първите осем F-16), два модулни патрулни кораба и нови бронирани машини за силите за специални операции.

От особена важност е да бъде сключен договор за придобиване на основна бойна техника за изграждане на батальонни бойни групи от състава на механизирана бригада.

"За целта е нужно неотложно и категорично политическо решение в рамките на редовно избрано правителство и ефективно действащо Народно събрание", посочват от МО.

Закупуването на бронирани машини е на дневен ред поне от десетилетие. Бившият военен министър Красимир Каракачанов прекрати процедурата за избор на бронирани машини, след като очаквано се разбра, че и двете подадени оферти надвишават определения ценови таван от около 1.5 млрд. лв. Каракачанов лансира варианта поръчката да бъде изпълнена от ведомствения холдинг ТЕРЕМ, който обаче не може да се справи с такъв проект и ще сключи договор с чужда компания.

Той внесе в Министерския съвет доклада за бъдещето на проекта и следващото правителство трябва да се произнесе.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #3

    Що не вземете да съберете капачки за 1/1000 от тая сума, да видите какво е да се събират капачки за болни и умиращи деца? Нито Путин нито Ердоган ще уплашим с "ново" оръжие модел 1970 за 5 милиарда! Никой няма да ни взема по-сериозно, освен американските господари към корумпираните ни управници!

  2. Doide-mi-do-gusha
    #2

    Извеждането на "скъпите военни сделки" извън бюджета за отбрана е един от триковете на ГЕРБ за харчене на милиони левове на данъкоплатците. Тази практика е изключително порочна, защото продължава "хубавите" традиции за купуване на техника без значение как ще бъде използвана в бъдеще и дали има средства за това. Многократно е обяснявано, че във военния бюджет има основно пари за заплати. Тогава как това ведомство ще използва скъпата техника, като очевидно няма пари за това.
    По-добре жалните вопли

  3. Десен бесен
    #1

    Добре бе, 30 години само за заплати ли са отивали парите за отбрана? Да не говорим, че докато всички си купуват Ф-35, ние си взехме на СЪЩАТА цена Ф-16.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.