Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

MO произведе инвестиционен план без числа и с плаващи приоритети

28 коментара
MO произведе инвестиционен план без числа и с плаващи приоритети
 Министерството на отбраната планира да изхарчи "до 2 млрд. лева" до 2020 година за модернизиране на въоръжените сили. В четвъртък министър Аню Ангелов представи инвестиционен план с 13 проекти, като обясни, че ако няма средства за тях, те могат да бъдат заменени с други, по-евтини. 

Министърът е заложил реализация на плана при положение, че следващите 10 години разходите за отбрана бъдат увеличени и се отделят средногодишно по 1.5 % от БВП, което изглежда съмнително на фона на налагащите се бюджетни ограничения у нас, както и тенденциите в Европа.

Поради тази причина МО е готово с няколко десетки резервни проекти, които са по-евтини.

Половината от предвидените в първоначалния план средства биха отишли само за един от проектите – този за закупуване на нов многоцелеви изтребител. Според различни експертни оценки тази поръчка може да надхвърли 1 млрд. лева.

Министърът за пореден път каза, че не приема тази прогнозна цена, но отново не обясни защо и на база каква експертиза смята, че проектът ще излезе по-евтино.

Представеният пред медиите инвестиционен план озадачава и с това, че в него липсваха числа. Има ориентировъчни насоки кой ще одобрява всеки един от планираните 13 проекти.

Според закона проекти над 100 млн. лв. минават през Народното събрание, от 50 до 100 млн. лв. се одобряват от Министерския съвет и под 50 млн. лв. - от министъра на отбраната.

Другата финансова насока е, че ще се изхарчат до 2 млрд. лева, които ще бъдат капиталовите разходи на ведомството. За сравнение миналата година средствата по това перо бяха 7 млн. лева. Аню Ангелов планира обаче повишаване на тези средства за сметка на парите за издръжка на военните предвид планираните съкращения на армията.

Разбра се също, че инвестиционният план е пожелателен и в този смисъл трудно може да се нарече план, тъй като предварително се казва, че изпълнението му по никакъв начин не е задължително.

Този документ няма да бъде разглеждан нито от МС, нито от парламента. Теоретично това би улеснило следващото правителство, ако реши да го отменя. Сегашното правителство, например, трябва да отмени предишния такъв план, който от години е изоставен заради липса на средства.

"Този план няма да остане само на хартия", обеща военният министър Аню Ангелов.

Започването на заложените проекти, каквито и да са те, чието изплащане е разсрочено през годините, може да доведе до повторение на ситуацията, в която се оказа самият Аню Ангелов. Правителството на ГЕРБ обяви при встъпването си на власт, че в МО е завирило милиони задължения по дългосрочни, неосигурени договори, сключени от предишни правителства.

Към момента Аню Ангелов е категоричен, че няма да позволи това да бъде допуснато.

Най-интересният проект от всички предложени е този за закупуване на многоцелеви изтребител. Армията отдавна обмисля такава поръчка, тъй като страната разполага само със съветски самолети. В сегашната затегната финансова ситуация придобиването на многоцелеви изтребител ще коства почти половината от общата стойност на инвестиционния план и по този начин на практика може да предопредели развитието на отбранителния сектор през следващите години, в това число и реализирането на останалите проекти от приоритетния списък.

Аню Ангелов възнамерява следващата година да пусне конкурса за закупуване на нови многоцелеви изтребители и да сключи договора. Премиерът Бойко Борисов, който не показва особена заинтересованост по армейските въпроси, до момента не е потвърдил намерението на военния си министър. Единствената насока, дадена от него е, че самолети ще се купуват, след като бъдат построени магистралите. 

Приоритетните проекти

Според инвестиционния план 13 са приоритетните проекти:

Изграждане на батальонна бойна група (изискване на одобрение от НС, т.е. над 100 млн. лева);

Модернизация на фрегати (одобрение от МС – над 50 млн. лева);

Придобиване на нов боен самолет (одобрени от НС);

Осигуряване на летателната годност на самолетите МиГ 29 (одобрение от МС);

Поддръжка на вертолетите "Кугър" и "Пантер" (одобрение от министъра по отбраната – под 50 млн. лева);

Модернизация на навигационни системи на кораби (одобрение от министъра на отбраната);

Придобиване на модул за комуникационно-информационна поддръжка на контингент (одобрение от министъра);

Придобиване на наземен терминал (одобрение от министъра);

Развитие на технически системи за водене на стратегическо разузнаване (одобрение от министъра);

Доизграждане на силите за специални операции (одобрение от министъра);

Изграждане на оперативен център на Съвместното командване на силите (одобрение от министъра);

Проект "Кибернетична защита" (одобрение от министъра);

Създаване на автоматизирана информационна система (одобрение от министъра).

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

28 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-R D TCHOLAKOV-SV
    #28
  2. Огнебойко
    #27
  3. предложение
    #26
  4. N
    #25
  5. ЩАЗИ
    #24
  6. Екс
    #23
  7. Питане
    #22
  8. Фон Щрьом
    #21
  9. take a sober view of things
    #20
  10. хиткер
    #19

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.