Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МО взело мерки в защита на сигурността на разузнавачи зад граница

Според министър Аню Ангелов от отварянето на архивите са застрашени и чужди граждани

64 коментара
МО взело мерки в защита на сигурността на разузнавачи зад граница

Изявления на министъра на отбраната Аню Ангелов потвърдиха разнобоя в управляващата партия по въпроса за осветяването на кадрите на бившата ДС по горните етажи на разузнаването. "Взимаме всякакви мерки, за да защитим преди всичко физическата сигурност на офицерите", каза министърът в петък и съобщи, че вече се изтеглят военни разузнавачи, които работят зад граница.

Ангелов каза още, че се надява "да бъде направено нещо, за да се защити националната сигурност и източниците на информация, които в голямата си част не са български граждани".

 

В края на миналата година управляващите изненадващо се съгласиха с предложението на Синята коалиция да отпадне параграф 12 от преходните и заключителни разпоредби и на Закона за досиетата и да се проверяват за принадлежност към службите на комунистическата държава всички заемащи или заемали длъжност началник на отдел или началник на сектор в цивилното и военното разузнаване след 16 юли 1991 година.

 

От БСП обявиха, че тези промени ще засегнат около 1000 души, докато от ГЕРБ дадоха противоречива информация. Първо депутатът Красимир Ципов съобщи, че ще бъдат по-малко от 50 служители на разузнавателните служби, а след това колегата му Владимир Тошев каза, че става дума за "нещо средно между 50 и 1000" и поиска нова ревизия на закона. Такава обаче бе категорично отказана от вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов.

 

"Може да се направи нещо, без да се връща параграф 12, така че да се защити искането на службите. Аз също съм взел мерки и имам доклад за връщане на офицери от чужбина, за загуба на съответни места, където са били и повече няма да пратим човек. Има проблеми, но се стараем да бъде чут гласът на шефовете на служби, които носят абсолютна отговорност за това", коментира Аню Ангелов пред журналисти, след като в петък участва в парламентарния контрол.

 

Според колегата му в правителството Цветанов обаче няма нужда от нови промени, тъй като законът дава възможност на комисията по досиетата да не оповестява публично документи, които застрашават националната сигурност. Според чл. 32 от Закона за досиетата не се разкриват документи, чието разкриване би увредило интересите на България в международните отношения или би създало сериозна опасност за живота на дадено лице. За целта шефовете на службите трябва да внесат предложение в комисията, която да прецени как да постъпи. Документите, които не се разкриват, се съхраняват в специален архивен фонд.

 

Аню Ангелов обаче отхвърли аргументите на Цветан Цветанов.

 

"Има член 32 от Закона за досиетата, който казва, че не се публикуват документите, т.е. досиетата на хората, които са били военни разузнавачи преди 1991 г. Но тава, че няма да се публикуват досиетата и няма да има достъп до тях, няма да е нужно, след като се обяви името. Така че тази защита е имагинерна", каза Аню Ангелов.

 

Той каза още, че трябва да се намери точното определение на това що е то "публична длъжност" при изпълнението на Закона за досиетата, тъй като "началник сектор" и "началник отдел" са основните оперативни работници, а не публични длъжности.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

64 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #64

    Много тъпо е да не се сещаш кой има интерес да няма българско разузнаване и най-вече в собствените им страни. Интересът на чуждите „партньорски” разузнавания е да имат агенти на високо ниво у нас, а зад граница наши да работят там където техните позиции са слаби или разузнавачите им са подложени на жесток контраразузнавателен режим. Иначе никой не може да докаже, че разузнавачите ни са работили по политически поръчки вътре у нас и в противоречие с действащите закони. Външното ни разузнаване е изпълнявало

  2. Анонимен
    #63

    Ами върнете ги, бе, пенсионирайте ги, нали са неблагонадеждни! Няма нужда да ги осветявате! Ама нали няма как да бъдат омаскарени и оплюти публично и да послужат за изтривалка на шайка подлеци! Или може би някой ще каже, че без осветяване се дава възможност за нечестни игрички? А нима с посланиците не бяха разиграни игрички, за сметка на най-невиновните? Мръсници!

  3. Анонимен
    #62

    Кътат най-милото. Ясно е какви връзкари са се укрепили на готини местенца. Останалите са "неперспективни".

  4. Анонимен
    #61

    59: обърнете се към медиите и дайте интервюта-Велизар Енчев в телевизия Скат със сигурност ще ви пусна, просто обяснете на обществото за какво става дума.В РБ няма дебат по нито един въпрос, не само по вашия, и не сте единствените професионалисти, за които просто в държавата място няма.Само че в тази държава групи и хора реагират само поединично, само когато лично са засегнати.Няма медии, това е положението, но всеки се сеща само когато му потрябват, иначе са неудобни и бяха унрепани, помислете върху това, нали сте анализатори.

  5. Анонимен
    #60

    Браво на сините и Цветанов.Съсипахте земеделието,оръжейниците,промишлеността чрез РМД,черноморското крайбрежие,разпродадохте рафинерии, тецове БГА за без пари, фалирахте изкуствено банките и т.н. и т.н. сега предавате и хората които работят за БГ ПОД ПРИКРИТИЕ и за армията и за икономиката и против тероризма....просто казано някои хора са за затвора,а може и анблок както гласувахте в Парламента

  6. Анонимен
    #59

    Много е интерсно защо не изкарат на светло доносниците на МВР/ПОЛИЦИЯ а се гаврят с хора работили извън родината. Какъв е процента на разузнавачите мутри спрямо мутрите от МВР/ПОЛИЦИЯ? Може би трябва да се напише "ИСТОРИЯ НА МУТРЕНСКОТО ДВИЖЕНИЕ". Къде сте смели изследователи историци и тълкуватели на историческите събития и факти? Къде сте смели, открити и непримирими медии? На кого служите?

  7. Анонимен
    #58

    Приемат се едни закони а после приложението им се замазва. Всичките ви работи са такива. Или правете нещо или не го правете. Аню го е страх да не излезе и той затова шикалкави.

  8. Анонимен
    #57

    До 48 Всички, които приеха този закон и го изпълняват са национални предатели и убийци на хората, рискуващи живота си за България, особено агентурния апарат в чужбина. Крайно време е да бъдат изписани имената на измениците на позорния стълб и някой да не си мисли, че след всичко това ше остане неосветен служител от псевдо "демократичното ново поколение разузнавачи".Нека не се надяват да седнат на готово на столовете на доказаните професионали в бранша. На война като на война! Един по един до един...............

  9. Анонимен
    #56

    очаквам другарите а с остроумен отговор, защото от тях действия за електората не може да се очакват, е.. освен да са понадървени за последните данни на ректумните им егенции за това, какво може още да се доограби от тях.. честна дума, на билото с чинията!

  10. Анонимен
    #55

    аз пък ще си ударя ведна червена прашка, Именно тази на предателя на пес - украинеца!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.