Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Модифицирането на валутния борд не е на дневен ред

27 коментара
Модифицирането на валутния борд не е на дневен ред
Г-н Михов, идеята ви за модифициран валутен борд бе еднозначно отхвърлена от български политици и експерти. Някои допуснаха, че вие я лансирате, защото не сте достатъчно добре запознат с регулациите на БНБ и с реална българска среда, което обрича идеята на провал и на непредвидими последици. Къде е мястото на тази идея във вашата визия за развитие на икономиката на страната?

Вече казах много пъти категорично, че тази идея не е на дневен ред и аз няма, пак повтарям, няма да се опитвам да налагам модифициране на борда, докато съм в правителството на г-н Борисов.

Колкото до експертите, един ден (може би, след като свърши моето участие в правителството), ще направим една академична конференция и ще дискутираме въпроса от теоретична гледна точка, ако някой има интерес. Но сега няма нужда да говорим за това.

И в условия на криза България води добра фискална политика и покрива технически критериите като кандидат за еврозоната. Същевременно съществена част от икономиката се контролира от "олигарси" и групировки със съмнителна репутация, чиято жизнеспособност се гарантира и от финансов ресурс, осигуряван от държавата под формата на еврофондове, обществени поръчки и т.н. Може ли този модел да се счита за успешен?

Отговорът на въпроса на ясен – икономика, която се движи главно от олигарси и групировки със съмнителна репутация, не е способна да постигне дългосрочен растеж.

На базата на свършеното дотук от Симеон Дянков, какви са, според вас, дефицитите в икономиката в момента?

Симеон Дянков и целият икономически екип извършиха значителни промени в страната. Разбира се, за да се излезе от кризата, има още работа, но мисля, че в правителството има ясна представа за следващите стъпки.

Какви други мерки, освен фискални, трябва да се вземат, за да се подготвим за еврозоната?

Те могат да бъдат изведени достатъчно ясно от критериите за присъединяване, но преди това трябва да влезем във валутния механизъм ERMII, за което трябва да постигнем споразумение с министрите от еврозоната и с ЕЦБ за валутния курс и за цялостното състояние на икономиката.

Премиерът очерта широк диапазон на вашите бъдещи отговорности – от подготовката за еврозоната и усвояването на еврофондовете, до нещо като "диспечер" във финансово-икономическия сектор. Каква ще е ролята ви на вицепремиер?

Въпреки че тя още не е окончателно определена, мисля че основните ми задачи ще са свързани с изграждането на стратегията за развитие на България.

Отчитате ли като проблем факта, че не познавате добре начина, по който работи администрацията в България, и доколко, според вас, това може да бъде фактор за успеха или неуспеха при прокарване на управленски решения?

Сигурен съм, че има какво да науча, и съм убеден, че невинаги ще е по най-приятния начин. Но този аргумент като цяло не ми допада, защото ми напомня на началото на 90-те години, когато се твърдеше, че единствените експерти са от социалистическата администрация.

След като вече има вицепремиер, който отговаря за целия финансово-икономически ресор, а вие ще дублирате част от функциите, как ще се реши възникналото структурно напрежение?

Както казах, функциите са различни – аз ще отговарям за стратегическото развитие на България. Освен това, от самото начало г-н Борисов искаше да назначи трети вицепремиер и това беше Кристалина Георгиева. Мотивацията му за трети премиер е достатъчно ясна – бъдещето на България зависи от справянето с икономическите проблеми и изграждането на дългосрочна визия за развитие.

Същевременно министрите работят на изключително високи обороти и вместо да им дава допълнителни задачи, той реши да реализира идеята си за трети вицепремиер.

Реалистични ли са за вас вижданията на финансовия министър, че България може да влезе в ERM ІІ до края на испанското председателство на ЕС? Познавате ли политиката на висшите банкови среди в ЕЦБ? Можете ли да опровергаете един наш известен икономист, който на шега каза по ваш адрес: "По-добре Михов да беше близък с Трише, отколкото с Бен Бърнанке"?

Има голяма вероятност България да влезе скоро в ERM ІІ и е доста възможно това да стане в следващите няколко месеца.

Познавам Трише добре – от 2002 г. в научния съвет на фондацията на централната банка на Франция. Аксел Вебер, който е президент на Бундесбанк и се сочи за наследник на Трише в някои среди, ми е писал препоръки за професурата и се познаваме доста добре.

Тъй като голяма част от научната ми работа е свързана с парична политика, имам доста познати в централните банки в Щатите, еврозоната, Великобритания, Канада, Сингапур, Хонконг и много други държави.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. R
    #28

    нищо няма да се промени. След като човечеца е стигнал до извода, че олигарсите спъват икономическото развитие. Като гледам по този въпрос няма развитие, само приказки за Станишев писмата и бла бла. И така до 2013г.

  2. Фанфан Лалето
    #27

    Хубаво е човек да има познати банкери, политици и високопоставени чиновници. Но най-важното днес е да познава България, нейната гладория и простотия. Защото "големите глави" не спряха да вкарват България някъде, без да се допитват до народа. Нали "я" вкараха за добро в НАТО, във войната в Ирак, във войната в Авганистан, в ЕС. Въпреки това страната си остава последна по богатсво и първа по корупция. Тази картинка е много по-важна от карнетка с адреси на международни величия!

  3. това в онова
    #26

    народът какво е? аморфна маса не виждаща по-далече от потребностите на днешния ден. да питаме леля гинка дали е съгласна да влезем в еврозоната? това звучи несериозно...между другото афганистан се пише с "ф", а не с "в". елементарно уотсън!

  4. гол и бос
    #25

    "...трябва да постигнем споразумение с министрите от еврозоната и с ЕЦБ за валутния курс и ..." ?Нали курсът е фиксиран от Валутния Борд ?При влизане в Еврозоната този курс ще бъде променен, така ли ?

  5. Фанфан Лелето
    #24

    Добре че ми поправихте ф-то, от тук натам всичко ще върви като по мед и масло. Благодаря също от името на "инертната маса", която все пак европейците я считат за равноправна на тях. Но ако родните политически величия продължават да я лъжат, приспиват и игнорират, положението на страната като цяло само ще се влошава.

  6. Българин
    #23

    И какво от това, че ги познавате тези банкери уважаеми Михов? Трише например беше в УНСС и се ръкува с целия ректорски състав. От това не произлизат някакви особени активи.Ако ще идвате да бутате валутния курс ще ядете яко дървото. И без това при преминаването към еврото търговците на направят номера нещо дето е струвало 1 лев да стане 1 евро.

  7. ANTARES
    #22

    Доста странно виждане за властта в държава, намираща се в перманентна криза, Г-н Премиер? Г-н Борисов и вие ли ще се упражнявате върху изтерзаната ни родина - България. ВЛАСТТА НЕ Е УЧИЛИЩЕ ЗА АМБИЦИОЗНИ ИЛИ НЕДОУЧИЛИ СЕ ХОРА!

  8. Ха-ха
    #21

    Абсолютно ДА! Точно това означава - след историята с Гърция, Ирландия, Испания, икономическата криза и цялостното финансово положение в ЕС, се оказва, че кирливата ни държавица (извинете ме другари от ДСБ, ама е факт!) започва да тежи на еврото. И прагматичните банкери и чиновници от ЕС си викат " Е що да крепиме далаверата на икономика "която се движи главно от олигарси и групировки със съмнителна репутация, и не е способна да постигне дългосрочен растеж""?И понеже няма как да стане дистанционно отмяната на борда, а Б.Б. цял живот са го учили в милицията, че най-умното нещо е да "не вадиш картофите от огъня с голи ръце" идва този "съветник" вицепремиер ... хаха

  9. Перо
    #20

    Валутния курс не е ли договорен?Какво означава договаряне? Аз го тълкувам кото покана да обърна скромните си спестявания в зелено или злато.

  10. стефан
    #19

    аз съм доста скептично настроен за подобна роля. явно на г-н михов (а може би и на ББ?) не му е ясно какво значи изпълнителна власт, какво е то министър или зам-министър председател. това са всичко друго, но не и хора, които седят в един кабинет пълен с дебели прашасали книги, чешат се по главата и разсъждават какво трябва да стане в страната след 10-15 години. член на правителството е оперативна функция, от сутрин довечер, че и нощем, решаваш конкретни проблеми, взимаш конкретни управленски решения

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам