Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Могат ли Русия и Турция да помогнат за края на конфликта в Сирия?

4 коментара
Могат ли Русия и Турция да помогнат за края на конфликта в Сирия?

Руският президент Владимир Путин и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган са главни играчи от двете страни на барикадата в сирийската гражданска война. Путин осигури ключова военна подкрепа, която държи сирийския президент Башар Асад на власт, а Ердоган подпомага въоръжаването на опозиционни групировки, които искат да свалят Асад.

Когато двамата лидери се срещнаха във вторник в Санкт Петербург, за да изгладят продължилия девет месеца конфликт по най-различни теми, един от въпросите беше дали могат да постигнат някакъв напредък за прекратяване на конфликт, отнел живота на над 470 000 сирийци и прокудил от домовете им още милиони. За нещастие на Сирия отговорът беше "не".

След срещата турският външен министър заяви пред държавната информационна агенция, че двете страни са изразили "общи виждания" за необходимостта от спиране на огъня в Сирия, за доставките на хуманитарна помощ и за политическо решение за прекратяване на кризата. Нямаше обаче и намек фундаменталните им различия (включително бомбардирането от Русия на съюзническите на Турция бунтовници, както и съдбата на Асад) да са намалели, въпреки че обстановката в Сирия продължава да се влошава.

Засега вниманието е съсредоточено върху Алепо - най-големия град в Сирия до избухването на войната преди пет години, който сега е разделен на контролирани от бунтовниците и от правителствените сили сектори. През юли армията на Асад и неговите руски съюзници отрязаха последните пътища за достъп до контролирания от бунтовниците източен сектор от Алепо. После, през уикенда боевете ескалираха, след като бунтовническите сили и техните джихадистки съюзници - главно Фронта "Нусра", свързан с Ал Каида - разкъсаха едномесечната обсада. Успехът им насърчи силите на Асад да засилят въздушните удари срещу бунтовнически обекти. Представители на ООН казват, че два милиона души са били поставени в опасност и отчаяно се нуждаят от вода, храна и медицинска помощ. Дали бунтовниците могат да продължат да държат своята част от града е неясно.

В сряда Русия, която участва в бомбардирането на контролирани от бунтовниците райони, обяви, че се въвежда всекидневно тричасово прекратяване на бойните действия, за да могат хуманитарните конвои да влязат безопасно в Алепо, макар експерти да твърдят, че това време е твърде кратко, за да има резултат. Разбира се, скептицизмът е основателен. Путин е двуличен партньор, който не удържа свои предишни обещания.

Предложението може да е опит да се отклонят критиките, отправени в понеделник, когато Съветът за сигурност на ООН изслуша двама американски лекари, завърнали се току-що от Алепо, където лекували умиращи и ранени деца. Руски дипломат веднага атакува свидетелствата им като "пропаганда", която би блокирала движението "към политическо уреждане на кризата в Сирия".

Целта на Съвета за сигурност е договарянето на политическо решение, което би сложило край на войната чрез създаване на коалиционно правителство от подкрепящи Асад и опозиционни сили, което да управлява страната, след като Асад бъде безболезнено отстранен от власт. Годините на преговори и провалени дипломатически усилия обаче не доведоха до напредък в намаляването на страданията на населението, а още по-малко до край на боевете.

Сега САЩ и Русия отново се опитват да възобновят преговорите, предлагайки сделка, която предвижда Сирия да престане да бомбардира бунтовническите сили, да има примирие, а американците да споделят разузнавателна информация с Русия за въздушни удари срещу "Ислямска държава", както и срещу Фронта "Нусра". Някои висши американски представители казват, че споделянето на разузнавателни сведения, което носи своите рискове, е необходимо, за да се предотврати опасността Фронтът "Нусра" да получи контрол над по-голяма територия.

Макар президентът Обама постепенно да ескалира битката срещу "Ислямска държава", той отказа да въвлече САЩ в пряка военна конфронтация с Асад и се очаква да поддържа тази си политика, докато приемникът му поеме поста. Как би подходил републиканският претендент Доналд Тръмп към проблема е много неясно, но кандидатката на демократите Хилари Клинтън говори за по-голяма военна намеса, включително за въвеждане на зона, забранена за полети, за да се защити населението. Американските избиратели трябва да научат повече за намеренията на кандидатите. Единствената истинска надежда за прекратяване на касапницата обаче е подновяването на преговорите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #4

    ... на конфликта не могат, но за взаимния си край МОГАТ доста да си помогнат... ... Я още нЕкой самальот ще падне, я още нЕкоя джамия в Ленинград ще се вдигне... Щото много ги сърби и тУркия, и рУссия, та накрая все ще намерят начин да се почешат една друга ... ;-))

  2. Борислав Дичев
    #3

    Към червените тролове: Нещо много слабо действате, \"другарчета\" - досега само четири отрицателни вота сте дали на коментара ми. Мислите ли, че онези, които ви плащат в България и Онзи, който дава парите от Кремъл, ще са доволни. Проявете повече усърдие, щом са ви поръчали да браните в Интернет диктаторите и касапите на народите.

  3. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    Могaт кaто Укрaйнa: Российско-террористические войска понесли значительные потери в период с 5 до 11 августа: 36 боевиков погибли, еще 24 - были ранены. Об этом на брифинге в пятницу, 12 августа, заявил представитель Главного управления разведки Министерства обороны Украины Вадим Скибицкий, передает корреспондент НБН.

  4. Борислав Дичев
    #1



    Безсилието на международната общност пред цинизма и наглостта на Путин, който чрез намесата си в сирийския конфликт продължава да да крепи кървавите основи на властта на Асад, прави уреждането на сирийския конфликт мисия почти, ако не и направо невъзможна. И слепите и глухите даже разбраха, че Русия бомбардира в Сирия позициите преди всичко на умерената опозиция, въпреки бодряческите по пионерски плам рапорти на началника на Оперативния отдел на Генералния щаб на руските въоръжени сили за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.