Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Молбите на България и Румъния за Шенген ще бъдат отхвърлени

Лидерите на ЕС пак ще обсъждат въпроса през октомври

50 коментара

Молбите на Румъния и България за присъединяване към Шенгенското пространство ще бъдат отхвърлени в четвъртък заради противопоставянето на две държави и ще бъдат изпратени на арбитраж от ръководителите на ЕС през октомври, съобщиха дипломатически източници, цитирани от Франс прес.

Така решението за присъединяването на България и Румъния ще бъде отложено за срещата на върха на ЕС идния месец.

Въпреки че Холандия обяви, че ще наложи вето върху разширяването на Шенген с двете страни поради проблеми с корупцията, полското председателство на ЕС вкара темата за обсъждане на заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22 септември с идеята да издейства компромис.

В сряда обаче и Финландия официално обяви, че се противопоставя на приемането на София и Букурещ в свободната от граничен контрол зона.

Вътрешните министри на Холандия и Финландия ще аргументират по време на заседанието позицията си, съобщиха още европейски източници.

"Въпросът е много деликатен в определени държави. Полша ще направи всичко възможно да намери решение преди срещата на върха на ръководителите на ЕС, планирана за 17 и 18 октомври", увери неин представител. Но според много делегации няма да бъде намерено решение преди срещата на върха и ще е необходим арбитраж на ръководителите на ЕС, отбелязва Франс прес.

Резерви към включването на България и Румъния имат Германия и Франция, двете водещи страни в ЕС. По-рано тази година те обявиха, то не може да се случи заради слабите резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност, които бяха потвърдени и от доклада на ЕК.

Според София и Букурещ, обаче, Берлин и Париж са готови да приемат компромис. Няма такава официална информация, а в началото на септември говорителят на германския вътрешен министър Ханс-Петер Фридрих обяви, че "с оглед на негативните доклади на ЕК за напредъка на двете страни Германия гледа въздържано на желанието за членство”.

Освен това дипломатически източници отбелязват, че и френският президент Никола Саркози няма желание да даде зелена светлина за България и Румъния преди президентските избори в страната му през пролетта на 2012 г.

Румънската агенция Медиафакс съобщи в сряда, позовавайки се на дипломати, че Париж и Берлин все пак ще гласуват за поетапно присъединяване на България и Румъния.

Полша се опитва да посредничи за компромисно решение – поетапно присъединяване на България и Румъния към Шенген, първоначално с въздушните и морските граници до края на тази година, а след мониторинговия доклад на ЕК в областта на правосъдието и вътрешния ред следващото лято, евентуално и със сухопътните граници.

Българските власти дълго време пренебрегваха негативните сигнали, които идваха по различни дипломатически канали, като често демонстрираха твърда убеденост за положително решение през септември. След като Холандия обяви в прав текст преди няколко дни, че ще блокира членството на София, външният министър Николай Младенов реагира с поставянето на ултиматум към ЕК, че България може да преразгледа позицията си по промените в шенгенското законодателство заради холандското решение.

Не ясно обаче към кого точно е насочен този ултиматум, който смесва позиции на националните правителства с позиции на ЕК. Българската заплаха вече бе неглижирана от ЕК, а експерти я обявиха за контрапродуктивна.

Компромисът в наша полза включва и мярка, която София се закани да блокира

Едно от предложенията за промени в шенгенските регулации, които София възнамерява да възпрепятства, се обсъжда и като като част от евентуалния компромис за България и Румъния. То предвижда системен мониторниг върху начина, по който се охраняват шенгенските граници и може да бъде използвано като "предпазна клауза" спрямо България и Румъния. Друго предложение предвижда решението на дадена страна за временно възобновяване на граничния контрол при извънредни ситуации да бъде вземано след разрешение на ЕК и всички страни членки.

Посланиците на 27-те страни членки се събират в сряда, за да се опитат да съгласуват компромис преди срещата на вътрешните министри на 22 септември. Поетапно присъединяване към Шнеген, съчетано с допълнителен контрол от ЕС – който ще важи и за останалите шенгенски страни – би било позитивният компромис по отношение на София и Букурещ.

Румъния плаши Холадния с Европейския съд

Румъния също реагира срещу отлагането на членството ѝ в Шенгенското пространство. Първоначално блокира на границата си холандски лалета, предназначени за внос в Румъния, но в сряда мобилизира и политическа "артилерия".

Парламентът ще гласува декларация, в която се осъжда намерението на някои страни да наложат вето.

Декларацията бе предложена от зам.-председателя на Сената Кристиан Дяконеску от Националния съюз за прогрес на Румъния и съгласувана с членовете на опозицията.

"Парламентът на Румъния смята за неоснователни решенията, взети от национални парламенти на страни-членки от ЕС за блокирането на присъединяването на страната ни към Шенгенското споразумение. Привличаме вниманието на европейските форуми и страните членки на ЕС във връзка с факта, че румънските граждани са европейски граждани с пълни права в пространството на общността, които идват от договора за присъединяване към ЕС, ратифициран от всяка страна членка на ЕС", се посочва в документа, цитиран от вестник "Зиаре“.

В декларацията пише още, че "румънският парламент смята за изпълнени всички технически задължения, включени в критериите за присъединяване - факт, който беше потвърден и от Европейския парламент през септември".

"Смятаме, че изразите на европейска солидарност и единство трябва да надделяват и в бъдеще над изблиците на вътрешно политиканство, изразени в постъпки, които могат да засилят популистките, ксенофобските и евроскептичните тенденции", се подчертава в документа.

Преди ден "Зиаре“ публикува изявление на Кристиан Дяконеску, според което Румъния може, с посредничеството на ЕК, да изправи Холандия пред Европейския съд за неспазване на законодателството на ЕС, ако правителството в Хага блокира присъединяването на Румъния към Шенген.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #50

    Присъединяването на България към Шенген, - няма никога да стане . 1. България, не отговаря, на стандарта за Европейски Съюз 2. Много корупции в България и много бандити Ако аз съм този който може да отстрани България от Европа, ще го направя и ще наложа санкции ... Bulgaria's accession to Schengen - will never happen. 1. Bulgaria does not meet, the standard of European Union 2. Many corruption in Bulgaria and many bandits If I'm the one who can remove Bulgaria from Europe will do it and will impose sanctions Кой съм аз ? Моля, следвай този линк http://www.worldlawdirect.com/forum/international-law-news/65592-britain-imposed-safeguard-clause-bulgaria.html#post272896

  2. Анонимен
    #49

    Прав е № 48. България с това ръководство при което съда, прокуратурата и полицията имат съмнителна ефективност не е готова да бъде смятана за "Читава"

  3. Анонимен
    #48

    Прави са хората ! Нямат доверие ! И с основание ! Правосъдната ни система е в ръцете на сили, които слагат чадър над босовете на организираната престъпност ! Факт !

  4. Анонимен
    #47

    Я па я па! Нане от Мировене Снощи гледах СКАД на Велезар Енчев. Не моеме да разбереме оти 80 на стоте от ората се радват че Филандия и Хуландия не ни сакат в Шенген. Какви българе сте бре. Или тоа болшевик натаманява процентите. Не само тия и всички други. Оно се види. А като Филандия не ни сака я че направа като Ромъния с лалетата. Хуландия загубила била 2 милйона Евра. Пада им се. Мислех да купа на внука НОКИЯ ама че му купа МОТОРОЛА. На инат е Бойкотирам. А за Шенген като не ни сакат голем прас.

  5. Анонимен
    #46

    Goljama chast ot politicite v EU sa obratni i opredeleno "gay"-ove/sashtoto sa bogati !:) ,inache im vikat chisti pederasti!:)!/Te kato obratni v sexualnata si nasochenost ,sa obratni i v misleneto si!Da ne govorim za faktite che mnogo ot tjah sa 100% levichari i "skriti"oklonnici-agenti na Moskva.Putinova Russia i tainite i sluzbi sa verbovali celi batalioni ,ot razlichni po rang zapadni politici ,kato im plashta mnogo milioni za da sa predateli.NIKOI NE BIVA DA SE SUMNJAVA I NAJ-MALKO V TOVA!

  6. Анонимен
    #45

    Станишеф спа 4 години на пътя за Европа и сега и господ да дойде не може ни вкара в шенген.

  7. emma
    #44
  8. emma
    #43
  9. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #42
  10. Коментарът е изтрит в на от автора.
    #41

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.