Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Молдова - между Москва и Букурещ

0 коментара

Положението в Кишинев от ден на ден става все по-тревожно. Десетки хиляди хора демонстрират всекидневно по улиците на молдовската столица. Малкото останала икономическа дейност и учебният процес са прекъснати.

Абсурдните мерки, взети от комунистическия режим на Владимир Воронин за промяна на статута на официалния език и фалшифициране на националната история, предизвикаха острата реакция на румънското мнозинство. Уплашени от мащаба на протестите, комунистите се отказаха неотдавна от намеренията си за въвеждане на задължително обучение по руски език и замяна на предмета История на румънците с История на Молдова.

Демонстрациите, водени от лидера на Християндемократическата народна партия /ХДНП/ Юрие Рошка обаче продължават. Сега протестиращите искат оставка на правителството, разпускане на парламента и свикване на предсрочни избори. Исканията не спират дотук. Протестът придобива отчетлива антируска насоченост. Настоява се за анулиране на базисния договор за отношенията между Република Молдова и Русия и изтегляне на чуждестранните войски - имат се предвид частите на 14-а руска армия, разположени на молдовска територия.

Република Молдова държи печалния рекорд на най-бедната европейска страна. Неблагоприятното ѝ географско положение, качеството на политическата класа и най-вече постоянният конфликт в Приднестровието, избухнал след разпадането на СССР, доведоха страната до разруха. Бившите комунисти, които през миналата година дойдоха на власт, опирайки се на популистки обещания, въпреки че поддържат добри отношения с Москва, не успяха да постигнат нищо в икономически план. Стандартът на живот спадна още повече, корупцията се разрасна, отношенията с Международния валутен фонд, Световната банка и Европа бяха прекъснати, а токът, газта и петролът се доставят от Москва единствено срещу солидни суми. Парадоксално, но протестите в Кишинев не отправят икономически искания към тандема Воронин-Тарлев, а са насочени срещу русификацията на страната и оспорват политическите отношения на Молдова с Русия. Въпреки мащаба им, поне засега, демонстрациите в Кишинев остават мирни. Реакцията на комунистическите власти бе резервирана. Нямаше сблъсъци между полицията и демонстрантите, не бяха извършени арести.

Постепенно положението в Молдова започва да привлича интереса не само на Москва и Букурещ, но и на други европейски столици. Стотици хиляди хора, протестиращи непрекъснато от 9 януари, се превръщат в мотив за тревога. Те могат да дестабилизират лесно страни и региони.

Нагнетяването на положението в Кишинев става в деликатен момент за вътрешната и външната политика на Румъния. Фактът, че румънско-руските отношения изцяло се замразиха в момент, когато се очаква нормализирането им, остава на заден план. Най-важното нещо е, че през тази година за Румъния се очертава реален шанс да бъде поканена за членство в НАТО. Източници от Брюксел заявиха, позовавайки се на самия генерален секретар на пакта лорд Джордж Робъртсън, че в състезанието за НАТО Румъния се е изкачила на шесто място, оставяйки на седма позиция България. Това, че може би ще бъде по-коректно да кажем, че не Румъния е напреднала, а България е изостанала, не е толкова съществено. Важното е, че в Съединените щати все по-отчетливо се налага идеята за приемането в НАТО на седем страни-кандидатки. Практически, ако не се случи нещо изключително, което да извади страната от списъка - икономически крах, идването на екстремисти на власт или намеса в конфликт със съседите - седем страни, сред които и Румъния, през ноември в Прага ще бъдат поканени да се присъединят към НАТО.

Уличните протести в Кишинев станаха повод Румъния да издържи изпита по вътрешна и външнополитическа зрялост. Морално Румъния няма как да не подкрепи етническите румънци в Молдова. Икономически Румъния може да продължи подкрепата си, както го прави вече десет години наред, като предложи например безплатни доставки на електроенергия. Политически и дипломатически обаче е важно за Румъния да се въздържа от всякаква намеса във вътрешните дела на една независима и суверенна държава, призната от ООН и на първо място от самия Букурещ. И без това Румъния имаше големи трудности, преди да бъде включена в процеса на европейска интеграция - трудно получи право гражданите ѝ да пътуват безвизово в Европа, отблъсната бе веднъж от НАТО в Мадрид през 1997 година.

В условията на засилваща се нестабилност в Република Молдова най-пагубното послание, което Румъния може да отправи към Запада, е, веднъж приета в евроатлантическото пространство, да повлече със себе си и проблемите на най-бедната европейска страна. Затова в момент, когато по източната ѝ граница се зараждат признаци на евентуален конфликт, политиката на Румъния трябва да бъде политиката на Европа. Защото това, което днес се разиграва в Кишинев, изглежда засяга много повече Румъния, отколкото Република Молдова.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.